přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

15. února 2020, 17:06

Duplantis opět posunul světový rekord

World Indoor Tour se přesunula do skotského Glasgow a i tentokrát byl nejvýraznější osobností švédský tyčkař Armand Duplantis, jenž opět vylepšil hodnotu světového rekordu již na 618 centimetrů. Z českých atletů startovali Pavel Maslák, Kristiina Mäki a Simona Vrzalová.

Švédský tyčkařský supertalent Armand Duplantis v Glasgow opět prokázal svou jedinečnost, když dosáhl dalšího vylepšení historického světového maxima v hale. Svůj jen týden starý rekordní počin z Toruni posunul o další centimetr na 618. Duplantis zahájil na výšce 550 centimetrů. Napodruhé pak zdolal 575. V ten moment byl ještě druhý za Američanem Kendricksem, jenž tuto hodnotu pokořil napoprvé, nicméně další výška už byla nad jeho síly. To Duplantis se ji rozhodl vynechat. Poté, co v soutěži zůstal sám, si nechal na stojany nastavit rovných šest metrů a bez problému je s velkou rezervou hned napoprvé překonal. Následně přišla řada na očekávaných 618 centimetrů. K úspěšnému překonání vlastního světového rekordu mu pak stačil jediný pokus, jelikož hned napoprvé byl úspěšný a opět tak posunul lidské hranice.

Z tria českých atletů dosáhl nejlepšího umístění Pavel Maslák, když při své druhé letošní halové čtvrtce finišoval na čtvrtém místě v čase 46.51 a lehce tak zaostal za svým několik dní starým výkonem z irského Anthlone. Zvítězil jamajský favorit Akeem Bloomfield za 46.20 před Američanem Obi Igbokwem (46.41) a Yousefem Karemem z Kuvajtu (46.49). Závod na 400 metrů žen ovládla Britka Jesse Knightová za 51.57, která v těsném souboji porazila vedoucí ženu evropských tabulek Polku Justynu Swiety-Erseticovou (51.68).

Na ženské patnáctce jsme měli hned dvojí zastoupení. V cíli mohla být spokojena Kristiina Mäki, jelikož si časem 4:08.41 zaběhla nový halový osobní rekord na této distanci. Svůj čas z Toruně vylepšila o 1.41 vteřiny. V nabité konkurenci obsadila deváté místo. Naopak zklamaná doběhla jedenáctá Simona Vrzalová. Její čas měl hodnotu 4:20.68. Nejrychlejší byla Britka Jemma Reekieová za 4:04.07 před Etiopankou Dawit Seyaumovou (4:04.24) a Maročankou Rababe Arafiovou (4:05.34). Na stejné trati mužů se měnilo jméno leadera letošních průběžných světových tabulek. Tím se po Glasgow stal Keňan Bethwell Birgen, jenž vyhrál v čase 3:36.22 a z dosavadního světového výkonu roku Nora Filipa Ingebrigtsena ukrojil jednu desetinu. Těsný finiš o druhé místo vyzněl lépe pro Poláka Marcina Lewandowského (3:37.13) před Španělem Jesusem Gomezem (3:37.22).

Jedním z běžeckých vrcholů měl být závod na 1000 metrů žen, kde se pokoušela skotská patriotka Laura Muirová o překonaní vlastního evropského rekordu na této distanci. Nakonec za svým maximem z roku 2017 zaostala časem 2:33.47 o jeden a půl vteřiny. I tak se ovšem jednalo o velký kvalitní výkon, jelikož Muirová zaznamenala jedenáctý nejrychlejší halový kilometr v historii.

Na hladkých šedesátkách potvrdili roli favoritů Jamajčanka Shelly Ann Fraser-Pryceová (7.16) a Američan Ronnie Baker (6.50). Na stejné trati s překážkami byli nejrychlejší Běloruska Alina Talayová (8.03) a Brit Andy Pozzi (7.57).

Ženské skokanské disciplíny patřily ukrajinským závodnicím. Ve výšce prodloužila svou letošní neporazitelnost juniorská světová rekordmanka Jaroslava Mahučiková. V Glasgow jí k tomu stačil výkon 193 centimetrů. Mezi dálkařkami triumfovala její reprezentační kolegyně Marina Bekh-Romančuková, když dolétla na 690 centimetrů.

V závodě na 800 metrů zvítězil zkušený Polák Adam Kszczot v čase 1:46.34.

Výsledky

Petr Jelínek

Vytisknout