přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

7. února 2023, 12:28

Duplantis na Zlaté tretře

Ostravské publikum se po dvou letech může těšit na návrat největší atletické hvězdy současnosti švédského tyčkaře Armanda Duplantise, jenž potvrdil svůj start na 62. ročníku Zlaté tretry v Ostravě.

Zlatá tretra je i letos nejvyšší kategorie seriálu World Athletics Continental Tour. Její 62. ročník se uskuteční 27. června 2023 na Městském stadionu v Ostravě a organizátoři dělají všechno pro to, aby opět připravili co nejatraktivnější podívanou. Tu by měla zaručit nejvýraznější atletická osobnost, která se momentálně ve světě královny sportu pohybuje, a to švédský tyčkařský fenomén Armand Duplantis.

Přesto, že mu je pouhých 23 let, dokázal ve své kariéře už všeho. Je olympijským šampionem, mistrem světa a Evropy v hale i pod otevřeným nebem a už několikrát posunul hodnotu světového rekordu v hale i pod otevřeným nebem. Momentálně má jeho rekordní zápis z vítězného světového šampionátu v Eugene hodnotu 621 centimetrů. Byl také dvakrát vyhlášen nejlepším světovým atletem, a to v letech 2020 a 2022. Má na svém kontě již 41 závodů přes šest metrů.

Na Zlaté tretře se představí podruhé. Svou premiéru si zde odbyl před dvěma lety, kdy zde v chladném počasí zvítězil výkonem 590 centimetrů a organizátoři doufají, že se mu letos poprvé v historii mítinku podaří zdolat šestimetrovou metu. Současným držitelem rekordu mítinku je s 593 centimetry Američan Sam Kendricks. „Ahoj Ostravo, těší mě, že se po dvou letech zase vrátím. Líbí se mi na vašem stadionu, skvělá atmosféra mě vždy motivuje. Tak pojďme spolu zaútočit na rekord mítinku a snad i hranici šesti metrů. Rok 2023 je pro mě velmi důležitý vzhledem ke světovému šampionátu. Stejně důležité je pro mě ale i udržovat se konstantně na vysoké úrovni a užít si každý start. Věřím, že u vás budu mít tu správnou podporu a všichni se budeme dobře bavit,“ vzkazuje Mondo českému publiku.

Svým slovům může jistě dostát. Však před několika dny na domácím mítinku ve švédské Uppsale zaznamenal vůbec svůj nejlepší vstup do sezóny, když překonal laťku ve výšce 610 centimetrů a třikrát se pak pokoušel o překonání světového rekordu 622 centimetrů.

Petr Jelínek, foto: Decabild

Vytisknout