Duplantis draží číslo z Toruně

Duplantis draží číslo z Toruně
Aktuality
pondělí 6. dubna 2020
Švédský tyčkařský halový světový rekordman Armand Duplantis se rozhodl vydražit své startovní číslo, které na sobě měl při svém prvním překonání halové světového rekordu na mítinku v Toruni. Výtěžek má jít na boj proti pandemii COVID-19.

Duplantis má za sebou jedinečnou halovou sezónu. Ve všech pěti závodech, ve kterých startoval, přeskočil šest metrů a při každém z těchto mítinků útočil na světový rekord. Ve dvou případech byl úspěšný. Poprvé se mu to podařilo na začátku v polské Toruni, kde se úspěšně přenesl přes laťku o hodnotě 617 centimetrů, čímž překonal z roku 2014. Právě z tohoto závodu je zmiňované dražené startovní číslo. Následně ještě Armand posunul světový rekord o další centimetr výše, když o týden později v Glasgow zdolal 618 centimetrů. Žádný jiný tyčkař v historii se nedostal tak vysoko.

Švéd umístil své startovní číslo na aukční server Tradera, kde je u této položky popisek: „Tyčkař Armand Duplantis je novou superhvězdou světové atletiky, který nemá v kapse jeden, ale rovnou dva světové rekordy.“ Na startovním čísle samozřejmě nechybí ani podpis čerstvého světového rekordmana. Za úvodní čtyři dny aukce už se cena vyšplhala přes 10 000 švédských korun (přes 25 000 korun českých).

Duplantis byl jedním z atletů, kteří rozhodně nevítali odložení olympijských her v Tokiu na rok 2021. Po životní halové sezóně cítil velkou šanci na zisk olympijského zlata. Takto reagoval na oficiální zprávu o odložení her: „Byl jsem připraven na to, že se hry posunou, ale i tak je to situace, která mě netěší. Jsou ale důležitější věci než sport. Rozumím rozhodnutí, které je v této situaci asi jediné možné. Na druhou stranu jsem se cítil ve skvělé formě a myslím, že jsem měl velkou šanci na zisk olympijského zlata. Věřím ale, že moje schopnosti budou dobré i v příštím roce,“ vzkázal.

Momentálně se, stejně jako drtivá většina vrcholových atletů, připravuje v omezených podmínkách a trénuje hlavně doma na zahradě v americké Louisianě, kde jeho tyčkařská cesta začala. „Mám doma takovou malou dráhu. Trochu jsme ji upravili, abych si mohl lehce skočit. Jde spíš o to, abych měl pocit, že držím tyč v ruce. Tak trochu se teď vracím do dětství,“ popisuje svůj současný trénink.

Petr Jelínek

Fotogalerie