Duplantis a Hassanová nej atlety dle AI

středa 2. prosince 2020
Čtenáři prestižního magazínu Athletics International zvolili za nejlepší atlety uplynulé sezóny švédského tyčkaře Armanda Duplantise a nizozemskou běžkyni Sifan Hassanovou.

Armand Duplantis byl v letošním roce ve své disciplíně naprosto suverénní. Vyhrál všech 16 závodů, do kterých nastoupil. Celkem desetkrát přeskočil šest metrů. Pětkrát se mu to podařilo v hale a pětkrát venku. V hale dokázal hned dvakrát posunout hodnotu světového rekordu Francouze Renauda Lavillenieho z roku 2013. Poprvé tomu tak bylo v Toruni, kde se přenesl přes 617 a následně tento výkon vylepšil v Glasgow na 618. Světový rekord mu pak neodolal ani pod otevřeným nebem. Šestadvacet let staré historické maximum Ukrajince Sergeje Bubky překonal v Římě o jeden centimetr, a to na 615.

Druhý skončil ugandský běžec Joshua Cheptegei, jenž letos překonal světové rekordy na silniční i dráhově pětce a také v běhu na 10 000 metrů na dráze. Bronzovou pozici obsadil evropský rekordman v běhu na 400 metrů překážek Nor Karsten Warholm. V dalším pořadí následovali americký koulař Ryan Crouser, německý oštěpař Johannes Vetter, švédský diskař Daniel Stahl, americký půlkař Donavan Brazier, keňský mílař Timothy Cheruiyot a americký sprinter Noah Lyles.

Mezi ženami ovládla anketu nizozemská univerzální běžkyně Sifan Hassanová. Na mítinku Diamantové ligy v Bruselu zaběhla nový světový rekord v hodinovce, když za 60 minut uběhla 18 930 metrů. V říjnu pak v Hengelu vylepšila o 25 vteřin osmnáct let starý evropský rekord Britky Pauly Radcliffeové, když se stala první evropskou běžkyní, která zvládla desítku pod 30 minut. Kontinentální maximum má nyní díky ní hodnotu 29:36.67. Hassanová se také posunula na čtvrté místo historických světových tabulek za Etiopanku Almaz Ayanaovou, Číňanku Junxia Wang a Keňanku Vivian Cheruiyotovou.

Druhou příčku obsadila nová světová rekordmanka v běhu na 5000 metrů Letesenbet Gideyová a třetí byla keňská mílařka Faith Kipyegonová, která pro změnu v průběhu roku hned několikrát útočila na historické světové maximum na trati 1000 metrů, za kterým nakonec zaostala jen o 17 setin. Čtvrtou pozici okupuje halová světová rekordmanka v trojskoku Yulimar Rojasová před půlmaratonskou světovou šampionkou Peres Jepchirchirovou z Keni. Následují další keňská běžkyně Hellen Obiriová, britská mílařka Laura Muirová, jamajská sprinterka Elaine Thompson-Herahová, keňská vytrvalkyně Brigid Kosgeiová a ruská výškařka Maria Lasickeneová.

Petr Jelínek, foto: ČAS - Pavel Lebeda