přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

6. května 2021, 21:44

Duplantis a další hvězdy pro Tretru

Zlatá tretra má před sebou jubilejní 60. ročník a do Ostravy se na 19. 5. chystají skutečně zvučná zahraniční jména v čele se světovými rekordmany Armandem Duplantisem, Joshuou Cheptegeiem a Anitou Wlodarczykovou. Nebudou chybět ani nejlepší domácí atleti.

Oštěpařská klání jsou každoročně ozdobou Zlaté tretry a letos by tomu nemělo být jinak. Jakubu Vadlejchovi a dalším borcům přijede soupeř té nejvyšší kvality, a tím je Němec Johannes Vetter. Muž, který se loni dokázal na necelý metr přiblížit zdánlivě nepřekonatelnému světovému rekordu Jana Železného, když se zařadil hodem 97.76 na druhé místo historických světových tabulek. Právě Železný je držitelem rekordu mítinku 94.64. I ten by mohl být v ohrožení. Německý světový šampion z roku 2017 potvrdil dobrou formu před nedávnem v Offenburgu, kde při svém prvním letošním startu zaznamenal 91.50. Na Zlaté tretře se představil zatím pouze jednou. V sezóně 2017 zde byl druhý. Ve stejné disciplíně žen se můžeme těšit na další z duelů mezi světovou rekordmankou a dvojnásobnou olympijskou vítězkou Barborou Špotákovou a úřadující vicemistryní Evropy Nikolou Ogrodníkovou. „Vyzkoušela jsem si svoji formu minulý týden a věřím, že na Tretře bude lepší počasí. Tohle je můj domácí stadion, moje výkony tady nebyly vždy ideální, ale doufám, že jsem to už konečně zlomila. Chtěla bych si na Tretře posunout osobák a závod vyhrát. A že mými soupeřkami budou Bára Špotáková a Chorvatka Kolaková? Já mám ráda závody, kde jsou kvalitní soupeřky. Pomáhá mi to s nastavením hlavy. Nebudu pod tlakem směrem k plnění limitu, takže se moc těším,“ uvedla Ogrodníková na dnešní tiskové konferenci.

Ostrava by také mohla poprvé vidět úspěšný šestimetrový pokus ve skoku o tyči mužů. O tento zápis se pokusí muž k tomu nejpovolanější, a tím je švédský světový rekordman v hale i pod otevřeným nebem Armand Duplantis. Letos zatím absolvoval jediný start a vládne výkonem 590 centimetrů průběžným světovým tabulkám. Šestimetrové skoky pro něj však nejsou již ničím výjimečným. „Ostrava bude mým prvním letošním startem v Evropě a už se velmi těším. Bude to má závodní premiéra v Česku. Trénink a příprava se mi v Louisianě daří, takže pocity jsou pozitivní a věřím, že budou dobré podmínky na kvalitní výkon,“ vzkázal Duplantis. Pozici rekordmana mítinku bude hájit americký světový šampion Sam Kendricks, který stanovil v roce 2019 hodnotu tohoto zápisu na 593 centimetrech.

Už šest pověstných vítězných trofejí ze Zlaté tretry má ve své sbírce polská kladivářská světová rekordmanka, dvojnásobná olympijská vítězka a čtyřnásobná mistryně světa Anita Wlodarczyková. Poprvé v Ostravě vyhrála již v roce 2009 a naposledy zatím v sezóně 2018. Její rekord mítinku z roku 2017 má hodnotu 79.72.

Dokonce dva světové rekordy v mistrovských disciplínách má na svém kontě ugandský vytrvalec Joshua Cheptegei, který v loňské sezóně překonal historické zápisy Etiopana Kenenisy Bekeleho na tratích 5000 a 10 000 metrů. Při své závodní premiéře na Zlaté tretře se proběhne v závodě na 3000 metrů. Na této distanci má zatím kariérní maximum 7:33.26. Rekordmanem mítinku je časem 7:31.66 od roku 2014 Keňan Caleb Ndiku.

Na mužské stovce se bude opět cílit na čas pod deset vteřin. O svůj čtvrtý triumf na tomto mítinku se pokusí americká sprinterská legenda Justin Gatlin. Přesto, že je olympijskému šampionovi a dvojnásobnému mistrovi světa na stovce už 39 let, opět letos ukázal svou jedinečnost, když už dvakrát zaběhl v této sezóně 9.98. Na Zlaté tretře běžel nejrychleji v roce 2014, kdy prolétl rovinku v čase 9.86. Jeho osobní rekord je dokonce 9.74. Do Ostravy se vrací po třech letech. Hlavním vyzyvatelem by mu měl být medailista z posledních olympijských her i světového šampionátu Andre de Grasse z Kanady.

Parádní obsazení má i ženská dvoustovka. Na svůj oblíbený mítink se vrací dvojnásobná mistryně světa Dafne Schippersová. Ta má na Zlatou tretru skvělé vzpomínky. V roce 2018 zde vyhrála dvoustovku a loni zaběhla ve Vítkovicích nejrychlejší stopadesátku evropské historie 16.56. Cestu za třetím vítězstvím však nebude mít jednoduchou. Do bloků proti ní zaklekne dvojnásobná olympijská vítězka a pětinásobná světová šampionka na tratích 100 a 200 metrů Shelly-Ann Fraser-Pryceová z Jamajky. Ze Spojených států pak přicestuje Sha´Carri Richardsonová, která se již letos blýskla super rychlou stovkou za 10.72 a dvoustovku umí za rovných 22 vteřin.

Dalším světovým šampionem, jenž se představí, bude Keňan Timothy Cheruiyot. Ten v posledních dvou sezónách dominuje světovým mílařům. V Ostravě ovšem poběží osmistovku, kde se pokusí překonat osmnáct let starý rekord mítinku krajana Wilfrieda Bungeie 1:43.24. Cheruiyotův osobní rekord z roku 2019 je ještě o 13 setin rychlejší.

Samozřejmě na Zlaté tretře nemůžou chybět také největší domácí hvězdy jako Pavel Maslák, Zuzana Hejnová, Tomáš Staněk, Jakub Holuša, Filip Sasínek, Radek Juška nebo Simona Vrzalová.

Jubilejní 60. ročník Zlaté tretry chystaný na středu 19. května již dostal výjimku ze zákazu konání hromadných akcí, a tak nic nebrání tomu, aby se uskutečnil. Co se týká diváků, stadion bude moci být zaplněn z 10 % své kapacity, což je 1500 atletických příznivců.

Petr Jelínek

Vytisknout