přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

7. července 2022, 21:53

Dudycha šampionem, Ondrová stříbrná

Česká reprezentace do 18 let uzavřela své vystoupení na evropském šampionátu v Jeruzalémě dvěma medailovými zisky. Půlkař Jakub Dudycha se stal mistrem Evropy. Tyčkařka Viktorie Ondrová pak brala stříbro. Štafeta dívek přišla kvůli diskvalifikaci o bronz.

Půlkař Jakub Dudycha naznačil už v rozběhu, že je jasným favoritem na vítězství a dominantní představení předvedl také ve finále. Po většinu jeho průběhu si s přehledem hlídal čelo závodu a držel se na předních pozicích. Na šestistovce pak svým soupeřům nastoupil a silným finišem si doběhl pro titul evropského šampiona v čase 1:51.35. Po kladivářce Kateřina Skypalové (Tbilisi 2016) a Barboře Malíkové (Györ 2018) se tak stal třetím českým zlatým medailistou z ME do 18 let. Stříbrem udělal radost domácímu publiku Izraelec Noam Mamu (1:51.79), jenž těsně uhájil svou pozici před dotírajícím Italem Davidem de Rosou, který se do cíle předklonil o dvě setiny později (1:51.81).¨

Další cenný kov přidala tyčkařka Viktorie Ondrová. Té se podařilo napodruhé úspěšně přenést přes 395 centimetrů, čímž si vyrovnala své sezónní maximum. Tuto hodnotu pak zdolala ze zbytku startovního pole už jen Řekyně Iliana Triantafyllouová. Ondrova pak absolvovala jeden neúspěšný pokus na 405 a poté, co byla její soupeřka na této hodnotě úspěšná, nechala si dva další pokusy na 410. To už bylo nad síly obou závodnic, a tak pořadí zůstalo stejné a Viktorie si pověsí na krk stříbro. Bronz si vyskákala Švédka Ella Uddenasová za 385.

Medailové ambice měla také štafeta dívek ve složení Ester Parohová, Terezie Táborská, Adéla Tkáčová a Lurdes Gloria Manuel. V samotném závodě pak také papírové předpoklady potvrdily, když doběhly na bronzové pozici v dorosteneckém národním rekordu 2:07.53. Následně ovšem radost vystřídal smutek, jelikož byla děvčata diskvalifikována za vyšlápnutí z dráhy. Vyhrály Britky v čase 2:07.18 před Italkami (2:07.35), bronz nakonec připadl Španělkám.

Ve finále závodu chlapců na 2000 metrů překážek jsme měli dvojí zastoupení. Oba naši borci zahájili na chvostu startovního pole, kterým se ovšem postupně propracovávali, až z toho byla velmi pěkná umístění v osobních rekordech. Jan Škarban doběhl sedmý a časem 5:52.26 se dostal na osmé místo historických českých tabulek. Štěpán Kavan finišoval hned za ním v osobáku 5:53.30 a tímto časem na TOP 10 naší historie mezi dorostenci ztratil jen dvě setiny. V evropské konkurenci bral osmou příčku. Jasným vítězem se stal v letošním nejlepším světovém výkonu 5:38.55 Španěl Sergio del Barrio. Těsný souboj o stříbro vyzněl lépe pro Francouze Hichama Errbibiha (5:40.35) před Švýcarem Aarnem Liebelem (5:40.45).

Ema Klimentová zahájila chodecký závod na 5000 metrů na začátku druhé desítky průběžného pořadí. Tím se ovšem postupně propadala, až došla do cíle jako dvaadvacátá v čase 25:53.21. Zvítězila Španělka Sofia SantaCreuová (22:46.32) před Italkou Martinou Sciannameaovou (23:15.40) a Francouzkou Lénou Auvrayovou (23:26.07). Vítěz chodeckého závodu chlapců na 10 000 metrů Frederick Weigel z Německa překonal časem 44:01.60 rekord mistrovství.

Možná vůbec nejvýraznější postavou celého šampionátu byl Ital Mattia Furlani, který už v Jeruzalémě ovládl závod dálkařů v novém rekordu šampionátu 804 centimetrů a přemožitele nenašel ani ve výškařském sektoru, když bral druhé zlato za 215 centimetrů. Z kvalifikace výškařů se podařilo postoupit i Matyáši Čudlému. Bohužel si po dopadu mimo doskočiště přivodil lehký otřes mozku na do finále nemohl nastoupit.

Výsledky

Petr Jelínek

Vytisknout