přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

16. ledna 2019, 13:08

Domácí špička vyzve zámořské hvězdy

V rámci třetího ročníku mezinárodního mítinku Czech Indoor Gala, který bude 12. února hostit ostravská atletická hala, se můžeme těšit na parádní sprinterské souboje na trati 60 metrů. Na sever Moravy přicestuje americké duo Bryce Robinson a Blake Smith. Ženský závod ozdobí loňská vítězka Polka Ewa Swobodová. Nebudou chybět ani největší domácí sprinterská esa.

Závod na 60 mužů ozdobí svou účastí dva elitní závodníci ze Spojených států amerických. Tím jedním bude Bryce Robinson. Mezi jeho medailové úspěchy patří stříbro z univerziády v roce 2015 a v minulé halové sezóně si vylepšil osobní maximum na 6.51, což ho řadilo v loňských halových světových tabulkách na páté místo. Pod otevřeným nebem pak umí už i stovku pod deset (9.99). Jeho krajan Blake Smith je na tom se svým osobákem na šedesátce velmi podobně. Jeho kariérní maximum z roku 2018 má hodnotu 6.52. S tímto výkonem byl v loňských halových světových statistikách sedmý.

Silné Američany by mělo vyzvat české elitní duo Jan Veleba a Dominik Záleský. Veleba odstartoval sezónu velmi solidním časem 6.76 a hlavní motivací je pro něj start na HME v Glasgow. Podobně je na tom i jeho svěřenec Dominik Záleský. Ten se stal kometou loňské halové sezóny, když si vylepšil osobní rekord na 6.61 a v našich historických tabulkách se zařadil na pátou příčku. Kvalitní pole sprinterů pak doplňují ještě někdejší mistr Evropy do 22 let Lykourgos Stefanos Tsakonas z Řecka a rychlý Polák Remigius Olszewski, mezi jehož úspěchy patří například stříbro ze štafety na 4x100 metrů na mistrovství Evropy do 22 let. Hodnota kariérního maxima obou borců je 6.62.

Česká rekordmanka proti loňské vítězce

Na stejné distanci žen uvidíme reprízu loňského duelu mezi českou sprinterskou jedničkou Klárou Seidlovou a loňskou vítězkou Ewou Swobodovou z Polska. V minulém roce vyšla z tohoto souboje vítězně polská reprezentantka. Eva Swobodová bude mírnou favoritkou i letos. Hovoří za ní její úspěchy. Je bronzovou medailistkou z halového evropského šampionátu v Bělehradě 2017 a ve stejném roce vystoupala na nejvyšší stupínek při mistrovství Evropy do 22 let v Bydhošti. Její osobní rekord je té nejvyšší kvality a má hodnotu 7.07.

Klára Seidlová ovšem už v loňské sezóně ukázala, že umí být Polce důstojnou soupeřkou. Na Czech Indoor Gala jí podlehla jen velmi těsným rozdílem. V průběhu dalších týdnů si navíc dokázala vylepšit kariérní maximum na 7.23, čímž se stala novou národní rekordmankou. "Na Czech Indoor Gala do Ostravy se moc těším, protože jsou to vždy kvalitně obsazené závody. Věřím, že mě soupeřky vytáhnou k co nejlepšímu výkonu. Bojovat se silnějšími soupeřkami je pro mě výzva," nechala se slyšet. 

Tři hodiny špičkové atletiky za 250

Dvouhodinový hlavní program Czech Indoor Gala (mítink pod hlavičkou European Athletics Indoor Permit) startuje 12. února 2019 slavnostním zahájením krátce před pátou hodinou odpolední, národní předprogram poběží už hodinu předtím (od 15:45). Celý časový pořad najdete zde.

Vstupenky mají jednotnou cenu 250 Kč a jsou k dispozici v síti Ticket Art (vstupenky.ticket-art.cz) nebo přímo pod tímto odkazem.

www.czechindoorgala.cz

Petr Jelínek, foto: ČAS - J. Kucharčík

Vytisknout