přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

3. června 2021, 12:50

Domácí i zahraniční esa pro MJO

V pondělí 7. června proběhne v Praze na Julisce 28. ročník Memoriálu Josefa Odložila. Při této příležitosti se dnes uskutečnila předzávodní tisková konference za účasti koulaře Tomáš Staňka a mílaře Jakuba Holuši.

V soutěži koulařů, která je zároveň Memoriálem Jaroslava Brabce, se můžeme těšit na nabitou startovní listinu, které vévodí český rekordman a halový mistr Evropy z Toruni Tomáš Staněk. Svěřence Petra Stehlíka trápilo lehčí zranění, ale směrem k pondělnímu závodu by měl být fit. „Kvůli zdravotním problémům jsem vynechal mítink Diamantové ligy v Dauhá a místo toho podstoupil nějaké procedury, abych vyléčil zranění, tak doufám, že už půjde výkonnost jen nahoru. Udělal jsem si v tréninku spoustu osobáku, takže na tom jsem dobře. Dukla je pro mě téměř domovským stadionem a je mi ctí, že budu moci závodit na memoriálu pana Brabce, který byl neskutečnou personou této disciplíny,“ uvedl. Cestu za triumfem však nebude mít jednoduchou. V cestě mu bude stát například držitel lucemburského národního rekordu 22.22 Bob Bertemes. Ve skvělé formě se pak nachází Srb Armin Sinančevič, jenž už dokázal letos posunout hodnotu historického maxima své země na 21.88.

Hlavní memoriálovou disciplínou je závod mužů na 1500 metrů, který uctívá památku stříbrného olympijského medailisty z her v Tokiu 1964 na této distanci Josefa Odložila. Největším českým želízkem v ohni bude beze sporu český rekordman Jakub Holuša, jenž o uplynulém víkendu v Paříži naznačil, že se vrací do dobré formy. „Jsem rád, že se mi podařilo vrátit zpět. Ve Francii jsem zaběhl na evropské poměry celkem dobrý čas. Na Memoriálu Josefa Odložila jsem vždy buď zazávodil do třetího místa nebo se mi vůbec nedařilo, tak věřím, že to tentokrát bude ten první případ. Právě vysoké umístění bude hrát velkou roli v souvislosti se světovým rankingem,“ má jasno. Závod by měl být skutečně rychlý, jelikož budou na startu rychlý Maročan Brahim Kaazouzi, jenž se může pyšnit osobním maximem 3:31.62 nebo Španěl Kevin Lopez.

Silné soupeře budou mít i další čeští rekordmani. Jan Veleba se Zdeňkem Stromšíkem zakleknou na stovce do bloků proti držiteli několika štafetových světových medailí Miku Rodgersovi ze Spojených států nebo někdejšímu stříbrnému z dvoustovky na MS Alonso Edwardovi z Panamy. Pavel Maslák se na čtvrtce utká s Kahmarim Montgomerym, který už v minulosti dokázal vyhrát i mítink Diamantové ligy nebo členem úspěšných britských štafet Rabahem Yousifem. Dálkař Radek Juška změří své síly s bronzovým z posledního ME Sergejem Nykyforovem z Ukrajiny. Překážkář Petr Svoboda zase poběží na stodesítce proti bronzovému z MS v Londýně 2017 Balázsi Bajimu.

Výkladní skříní každého ročníku Memoriálu Josefa odložila jsou oštěpařská klání. V tom ženském by neměla chybět světová rekordmanka a dvojnásobná olympijská vítězka Barbora Špotáková. Mezi další favoritky patří někdejší mistryně Evropy Taťána Khaladovičová z Běloruska nebo stříbrná z olympijských her v Riu Sunette Viljoenová z Jihoafrické republiky. Našlapaný bude i mužský oštěp. Naši borci v čele se světovým šampionem z roku 2013 Vítězslavem Veselým a bronzovým s MS 2017 Petrem Frydrychem proti sobě budou mít celou plejádu špičkových soupeřů. Ať už se jedná o indického rekordmana Neeraje Chopru (NR 88.02) nebo silné běloruské duo Aleksej Katkavets (OR 86.05) a Pavel Mialeška (OR 85.01).

Petr Jelínek, foto: ČAS - Eduard Erben

Vytisknout