přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

2. června 2015, 15:34

Dobojováno. Trofeje školním týmům rozdány

Bitvami starších a mladších žáků základních škol v šesti disciplínách v Jablonci nad Nisou vyvrcholil 47. ročník Poháru rozhlasu s Českou spořitelnou. Do Kladna, Opavy, Prahy a Olomouce se rozjely ocenění pro vítěze, které převzali kapitáni družstev z rukou patron Helceleta.

Za příjemného jarního počasí na severu Čech sváděly tuhé bitvy nejúspěšnější týmy krajských kol o celorepublikové poháry v tradiční soutěži určené pro žáky druhého stupně základních škol. A kam že putují hlavní trofeje? Ve starší kategorii uspěly v nejvyrovnanější bitvě o prvenství dívky z kladenské Moskevské ulice, když medailistky dělilo pouhých 53 bodů, a chlapci z opavské Englišovy, kteří na své nejbližší rivaly získali náskok 166 b. Mezi mladším žactvem suverénně kralovaly Pražanky z Pošepného náměstí a „Olomoučáci“ z Heyrovského ulice. Přehled medailistů na konci článku.

Patron vzpomíná na první úspěchy

Na školáky „dohlížel“ a ocenění předával patron letošního ročníku soutěže Adam Sebastian Helcelet, který přiznal, že má na pohár jen ty nejlepší vzpomínky. „Myslím, že jsme se třikrát dostali na republikové finále, a pokud si dobře pamatuju, tak v devítce i vyhráli,“ říká někdejší reprezentant ZŠ Skálova z nedalekého Turnova. „Chodil jsem dálku, výšku a štafetu. Dlouhý běh u mě nehrozil a na sprint tam byli rychlejší,“ přiznává s úsměvem atlet, který ale využil své všestrannosti a dal se na víceboj, aktuálně pod vedením Josefa Karase.

„Když se řekne pohár rozhlasu, vybaví se mi hlavně dobrá parta, kterou jsme na „Skálovce“ měli. Bavilo to všechny, navíc se nám dařilo. Pro mě osobně to byly první úspěchy v závodě na republikové úrovni, myslím, že jsem byl druhý v dálce a první ve výšce,“ vzpomíná Adam Sebastian. A co jeho následovníci při dnešním finále? „Bavil jsem se s kluky na dálce, tak mi říkali, jak fouká a že se toho bojí, uklidňoval jsem je, že to zvládnou. Byli mezi nimi i fotbalisti, tenisti a z dalších sportů, tak nevím, jestli sledují atletiku,“ reagoval na dotaz, zda ho školáci znali. „I když vám to třeba dneska nevyšlo, musíte věřit, že to vyjde příště,“ vzkázal pak školákům při předávání patron Helcelet.

V Jablonci se uzavřela sportovní liga ZŠ

Atletikou také skončil první ročník Sportovní ligy základních škol. „Mám radost z toho, že byl úspěšný a oslovil tak velké množství škol,“ pochvaloval si ministr školství, mládeže a tělovýchovy Marcel Chládek. „Snad i díky tomuto projektu děti a jejich učitelé pochopili, že sport nejsou jen dvě povinné hodiny tělesné výchovy, ale i zábava, adrenalin, týmová souhra a přátelství,“ uvedl ministr. K jeho slovům se přidal také předseda České unie sportu Miroslav Jansta. „Věřím, že i tentokrát se finálových klání zúčastní některá budoucí světová hvězda,“ přál si šéf ČUS s odkazem na jabloneckou rodačku Barboru Špotákovou.

Medailisté 47. Poháru rozhlasu s Českou spořitelnou

St. žákyně: 1. Moskevská, Kladno 6903, 2. U Stadionu, Chrudim 6860, 3. Englišova, Opava 6850
St. žáci: 1. Englišova, Opava 6502, 2. Kupkova, Břeclav 6336, 3. 2. ZŠ Rakovník 6330
Ml. žákyně: 1. Pošepného nám., Praha 6498, 2. J. Hlávky, Přeštice 5934, 3. Sluneční, Šumperk 5655
Ml. žáci: 1. Heyrovského, Olomouc 5302, 2. Jižní IV., Praha 5124, 3. DEZ Třinec 4755

Michal Procházka, foto: Aleš Gräf

Vytisknout