přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

24. února 2008, 15:45

Do týmu pro Valencii přibyl Bába, Hejnová má limit na sólo čtvrtku

Druhý den šampionátu mužů a žen v hale Otakara Jandery přinesl nominaci pro Zuzanu Hejnovou a Jaroslava Bábu.

Ve finále ženské čtvrtky splnila Zuzana Hejnová výkonem 52.82 limit ČAS pro start v individuálním závodu na 400 m při HMS ve Valencii. "Jsem moc ráda, že se to povedlo. Včera jsem se dost vydala, vůbec nevím, kde se to dnes ve mně vzalo. Nechtěla jsem do Valencie jet jen se štafetou, mrzelo mě, že limit ne a ne padnout. Bylo dobře, že mě Jitka (Bartoničková) nutila při seběhu zrychlit, většinou se na první dvoustovce "flákám".  A dneska jsem tam byla v čase, jaký chtěla trenérka," řekla svěřenkyně Martiny Blažkové a svěřila se s plány do Valencie. "Pojedu si tam pro osobák. A jestli to bude stačit na postup, to se uvidí."  
I zbylé medaile si rozebraly závodnice USK, notabene ze stejné tréninkové skupiny. Stříbrná Zuzana Bergrová si vyrovnala osobní maximum časem 53.93, třetí byla Jitka Bartoničková (54.69).
Finále též odtajnilo poslední otazník ke štafetě na 4 x 400 m. Potenciálnímu místu náhradnice má nejblíže Drahomíra Eidrnová, která má po včerejším rozběhu pátý nejlepší výkon v tabulkách.  Svoji konkurentku Lenku Masnou předčila i v nedělním finále.


Zuzna Hejnová po splnění limitu, foto: graf.cz

Jedním z očekávaných vrcholů šampionátu byla výška mužů, v níž se ti nejlepší snažili na poslední chvíli pokořit nominační limit 230 cm. Podařilo se to vítkovickému Jaroslavu Bábovi, který se přes požadovanou výšku přenesl na druhý pokus. "Docela to dneska šlo hladce. Zvyšování mi vyhovovalo, proto jsem ani nevynechával 227, nechtěl jsem vychladnout. Navíc šestý až devátý pokus mívám nejlepší, takže jsem chtěl, aby to vyšlo na těch 230. Je to osobák od zranění, další metou už je pro mě český rekord - 238 cm," prohlásil Bába a litoval  Tomáše Janků z Dukly, který se pokoušel o totéž, ale nebyl úspěšný. "Škoda, že se mu to nepovedlo, třetí pokus vypadal dobře.  Moje cíle pro Valencii? Chtěl bych do finále," poznamenal Bába.
Janků získal stříbro za 224 cm. Vynikající osobní rekord o čtyři centimetry si tímtéž výkonem vytvořil překážkář specialista a příležitostný vícebojař Stanislav Sajdok. Za 224 cm bral bronz. "Vůbec  jsem to nečekal. Věřil jsem si tak na 220, a když tam spadlo těch 221 cm, byl jsem šťastný jako blecha. U těch 224 už to byla euforie. Na 227 cm jsem si chtěl jen tak pro formu skočit jeden pokus a jít, jenže byl nadějný a tak jsem zkusil ještě jeden. A ten byl ještě lepší! Nicméně nakonec to spadlo. Každopádně je to paráda," pochvaloval si Sajdok.    Na dalšího Dukláka Svatoslava Tona medaile po výkonu 2.21 nezbyla.


Úspěšný bojovník o limit Jaroslav Bába, foto: graf.cz

Mezi muži zaokrouhlil Rudolf Götz nejlepší český výkon této sezony časem osobního rekordu 47.00. Druhý Josef Prorok ze Slavie za ním zaostal o 37 setin. Oběma chyběly přibližně tři desetiny k limitům na HMS úměrné k jejich věkové kategorii.  Bronz získal za výkon 47.95 Filip Klvaňa.    

V mužské půlce jsme byli svědky času pod 1:50. Postaral se o to již jistý účastník HMS ve Valencii Jakub Holuša ze Sokolu Opava, který zmíněnou hranici pokořil o 77 setin. Druhý byl Jaroslav Růža závodící za Kroměříž, kterému změřili 1:50.28. Bronz získal Miroslav Kaplan ze Slavie (1:51.35).
Lenka Masná dala přednost čtvrtce, a tak měla na dvojnásobné trati usnadněnou cestu k titulu Tereza Čapková z USK. Vítězným časem 2:07.62 o 15 setin předčila Terezu Šedivou z Olympu, třetí byla její oddílová kolegyně Dana Šatrová 2:09.42.Holuša vítězný, foto: graf.cz

Kateřina Čechová z Olympu Brno potvrdila pozici královny domácích sprintů. Medailistka z loňského MEJ vyhrála po šedesátce i dvoustovku v osobním rekordu 24.04. Stříbro získala Kristina Bažatová z USK Praha  (24.58), bronz Monika Táborská z Olympu (24.99).
Na mužské dvoustovce nenašel přemožitele Jiří Vojtík (Olymp Praha), jemuž změřili 21.05. Druhý byl k radosti jednoho z moderátorů odpoledne Jacka Přibáně, jinak též západočeského patriota, Petr Szetei ze Škody Plzeň (21.28), bronz patří Janu Schillerovi ze Slavie Praha (21.58).

Očekávanou vítězku měla ženská patnáctistovka. Marcela Lustigová z USK však musela o titul bojovat s Lucií Sekanovou ze Sokolu České Budějovice, nakonec je dělilo 76 setin. Třetí byla Petra Ivanová z AK Olomouc.  Čas vítězky 4:28.17.
Na nejlepších mílařích byla znát únava z den starého pokusu o limit na HMS. Nejblíže k němu v sobotu byl Tomáš Bednář, jemuž chybělo pouhých 34 setin. V neděli to však byl poněkud jiný závod. Nakonec vyhrál Michal Šneberger z Dukly výkonem 3:48.15. Vítkovický Bednář byl přibližně o vteřinu pomalejší. Bronz získal Jan Pernice za Slavie, který finišoval v čase 3:54.91.

Tyčku vyhrála už jistá účastnice HMS ve Valencii Pavla Rybová. V hale Otakara Jandery skočila 430 cm. Druhá byla s 412 cm Romana Maláčová, bronz získala za 4.02 Jiřina Ptáčníková z Dukly.

Při neúčasti nemocné Denisy Ščerbové ovládla dálkařský sektor Jana Korešová z USK. Mistryně republiky ve vícebojích vyhrála výkonem na úrovni svého osobního maxima 631 cm. Druhá byla s 612 cm kladenská Kateřina Líbalová, bronz si nakonec odnesla Martina Šestáková z Břeclavi. Stejný výkon, tedy 602 cm, měla i Eliška Klučinová, na čtvrté místo ji odsoudilo porovnání druhých nejdelších skoků.  

Po sobotním vítězství v dálkařském sektoru získal Roman Novotný další triumf v trojskoku. Závodník AK Kroměříž překonal jako jediný 15metrovou hranici a po výkonu 15.24 si na hruď nechal pověsit již druhou zlatou medaili. Druhý byl Martin Vachata z Dukly za 14.86, čímž o čtyři centimetry předčil Ondřeje Caise ze Sparty Praha. 

O titul mistryně republiky v kouli si přesvědčivě řekla Jana Kárníková z Hvězdy SKP Pardubice, která svým jediným zdařeným pokusem poslala kouli na 16.33. Její soupeřky se nedostaly za 15 metrů. Stříbrná Andrea Valešová ze Staré Boleslavi vrhla 14.74 m, třetí Lenka Ledvinová z Olympu Praha s ní prohrála o 10 cm. 
  
Čtvrtkařskou štafetu vyhrál v čase 3:47.81 převážně středotraťařský tým USK Praha ve složení Šatrová, Lustigová, Švábíková a Čapková. Druhá byla Hvězda Pardubice s finišmankou Drahomírou Eidrnovou, pro bronz si doběhl Olymp Praha.
Mužskou štafetu vyhrál jeden  čase 3:13.82 z týmů Slavie Praha. Stříbro získal kvartet Hvězdy Pardubice, bronz putoval opět do Slavie, která měla v závodě tři družstva z pěti.

Štafetami se uzavřel nejen republikový šampionát, ale také období, v němž bylo možné plnit limity pro Valencii. Nominačním kriteriím vyhovělo 12 závodníků, jako třináctá připadá do úvahy náhradnice pro štafetu. Definitivně složení výpravy pro HMS posvětí zítřejší jednání předsednictva ČAS.

Kompletní výsledky naleznete zde. 

Adam Pražák

Vytisknout