přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

17. května 2022, 14:33

Do Tretry zbývají dva týdny

Přesně za dva týdny proběhne 61. ročník Zlaté tretry. Nejnovějšími potvrzenými jmény jsou hvězdní oštěpaři a oštěpařky, druhý nejrychlejší muž historie na stovce Yohan Blake nebo etiopský stýplař Lamecha Girma.

Čtveřice oštěpařů za 90 metrů

Oštěpařská klání budou i letos patřit k vrcholům Zlaté tretry. Německý oštěpař Johannes Vetter loni útočil dokonce na letitý rekord mítinku Jana Železného, za kterým zaostal výkonem 94.20 jen o pouhých 44 centimetrů. Ve startovní listině nechybí ani tentokrát. Jeho souboj s našimi olympijskými medailisty Jakubem Vadlejchem a Vítěslavem Veselým jsme již avizovali. Nyní přibyla další dvě hvězdná jména. Jedním z nich je ještě stále úřadující světový šampion Anderson Peters z Grenady, jenž předvedl minulý týden na Diamantové lize v Dauhá parádní souboj s naším Jakubem Vadlejchem, ze kterého vyšel vítězně v kontinentálním rekordu 93.07, kterým se zařadil na páté místo v historických světových tabulkách. Jakub se pak poprvé v kariéře dostal přes 90 metrů, když si posunul osobák na 90.88.

Čtvrtým oštěpařem s osobákem přes tuto hranici, jenž přicestuje do Ostravy, je olympijský vítěz z her v Londýně 2012 a bronzový z olympiády v Riu 2016 Keshorn Walcott z Trinidadu a Tobaga. Jeho národní rekord má hodnotu 90.16.

Andrejczyková vyzve Špotákovou a Ogrodníkovou

V soutěži oštěpařek se představí světová rekordmanka, dvojnásobná olympijská vítězka a trojnásobná mistryně světa Barbora Špotáková, která je zároveň výkonem 67.78 rekordmankou mítinku. Tretru naposledy ovládla v sezóně 2020. „Je tady nová atletická sezóna a s ní další ročník Zlaté tretry, na kterou se velmi těším. Bude tam velmi silná domácí i zahraniční konkurence a nechci zůstat pozadu. Těším se na podporu diváků,“ vzkazuje Špotáková.

Na svůj ostravský triumf z roku 2018 se pokusí navázat Nikola Ogrodníková. Stříbrná medailistka z evropského šampionátu v Berlíně se o uplynulém víkendu prezentovala v německém Offenburgu velmi solidním výkonem 62.80. Pomýšlí však na úplně jiné metry. Největší soupeřkou našich oštěpařek by pak měla být polská stříbrná olympijská medailistka z Tokia Maria Andrejczyková, která díky loňskému hodu na 71.40 momentálně figuruje na třetí příčce historických světových tabulek.

Blake na startu stovky

Už tak nabitou startovní listinu mužské stovky doplní druhý nejrychlejší muž historie na této distanci Jamajčan Yohan Blake. Někdejší mistr světa a stříbrný olympijský medailista na nejkratším sprintu se s osobním maximem 9.69 dělí o druhou příčku historických statistik s Američanem Tysonem Gayem.

Novou akvizicí je také jeho kanadský jmenovec Jerome Blake, jenž byl loni členem stříbrné štafety javorového listu na olympiádě v Tokiu a letos už si posunul osobní rekord na rovných 10 vteřin. Už dříve potvrdili svůj start v Ostravě leader letošních světových tabulek a africký rekordman Ferdinand Omanyala a muž, který měl v africký rekord v držení před ním Jihoafričan Akani Simbine.

Girma ozdobou mužského stýplu

Po jedenácti letech by se mohl otřást v základech rekord mítink na trati 3000 metrů překážek. Od roku 2011 ho má v držení časem 8:02.55 Keňan Paul Kipsiele Koech. Nyní však bude v Ostravě startovat borec, v jehož silách je tento zápis pokořit. Je jím stříbrný z olympijských her v Tokiu a světového šampionátu v Dauhá Lamecha Girma z Etiopie, jehož národní rekord má hodnotu 8:01.36.

 

POTVRZENÉ HVĚZDY 61. ROČNÍKU ZLATÉ TRETRY

 • 200 m ženy – Christine Mbomaová, Beatrice Masilingiová
 • 300 m př. ženy – Femke Bolová, Jessie Knightová, Emma Zapletalová
 • 60 m př. ženy – Megan Tapperová, Cyréna Samba-Mayelaová, Helena Jiranová
 • tyč ženy – Tina Šutejová, Amálie Švábíková
 • oštěp ženy - Maria Andrejczyková, Barbora Špotáková, Nikola Ogrodníková
 • 100 m muži – Ferdinand Omanyala, Akani Simbine, Yohan Blake, Jan Veleba, Dominik Záleský, Zdeněk Stromšík
 • 800 m muži – Patryk Dobek, Nijel Amos, Amel Tuka, Elliot Giles, Max Burgin, Emmanuel Wanyonyi
 • 3000 m př. muži - Lamecha Girma
 • oštěp muži – Johannes Vetter, Anderson Peters, Keshorn Walcott, Jakub Vadlejch, Vítězslav Veselý
 • koule muži – Joe Kovacs, Tom Walsh, Tomáš Staněk
 • dálka muži – Miltiadis Tentoglou, Radek Juška
 • výška muži – Gianmarco Tamberi, Brandon Starc, Tom Gale, Jan Štefela, Marek Bahník

Petr Jelínek, foto: ČAS - Aleš Gräf, Pavel Lebeda

Vytisknout