přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

1. března 2018, 13:21

Do startu zbývají už jen desítky minut

V Birminghamu je takřka vše nachystáno ke startu 17. halového mistrovství světa. Český tým v dějišti čeká ještě na svou třetí třetinu. Dorazit by měla dnes večer, kdy už do bojů zasáhne v rámci úvodního bloku výškařka Hrubá. Dopoledne proběhl oficiální trénink, zdejší arénu vyrazila omrknout i část naší výpravy, z ostatních se dali zahlédnout třeba Genzebe Dibabaová či Ján Volko.

Druhé skupině českých atletů se cesta poněkud protáhla, mohly za to povětrnostní podmínky na cestě přes Paříž, počkat si museli i po příletu do Birminghamu. Na týmový hotel tak dorazila skupina v čele s Pavlem Maslákem namísto odpoledne až navečer, navíc se na pokojích kvůli nefunkční klimatizaci moc neohřáli. A to zde rozhodně není nějak tepleji než doma, spíš naopak, k mrazu se dnes přidává sníh a relativně silný vítr. Poslední část českého týmu má dorazit dnes po sedmé hodině večerní, nezbývá než doufat, že komplikace na přímém letu z Prahy do Birminghamu nebudou.

Nejmladší členka české výpravy – a také nejmladší čtvrtkařka na startovní listině – juniorka Lada Vondrová neponechala nic náhodě a byla první, koho jsme na dnešním oficiálním dopoledním tréninku potkali. Na 18,5leté rodačce z Nového Města na Moravě bylo na jedné straně znát, že je pro ni při premiéře mezi dospělými všechno nové, na druhou stranu jí nechybělo odhodlání zabojovat o co nejlepší výkon i výsledek. Ostatně, posuďte sami:

To kolega Vondrové z disciplíny Patrik Šorm ve svých 24 letech není nováčkem, zatím má však ve své vizitce „pouze“ účasti na evropských šampionátech. Dobře však zná specifika haly, startoval loni na ME v Bělehradě i v roce 2015 v Praze. O tom, jaké cíle si klade, či jaké rady chytá od Pavla Masláka, s nímž od této sezóny trénuje, jsme si s ním povídali v krátkém rozhovoru.

Na pár slov jsme také zdrželi sprintera Jána Volka a nemohli se slovenské hvězdy nezeptat na české kolegy Záleského a Stromšíka, kteří ho v sezóně oba dokázali porazit. „Jsem velmi překvapený, zaběhli neskutečné časy a jsem rád, že se dostali i na takovouto akci, zvlášť když máte ještě těžší limity než my,“ chválil halový vicemistr Evropy. „Já osobně jsem se sezónou vcelku spokojený, věřím, že forma ještě je a mohla by vyvrcholit tady,“ říkal Volko. Nicméně s ambicemi zůstává skromný, byť dokázal loňský národní rekord, za nějž bral stříbro v Bělehradě vylepšit už na 6.57. „Beru to postupně a chci postoupit do semifinále, na finále – neříkám, že se to nemůže podařit, ale musel bych mít hodně štěstí nebo běžet skvěle,“ drží se při zemi.

Halové mistrovství Evropy v Birminghamu (1. až 4. března) bude slavnostně zahájeno v 18 hodin místního, tedy v 19 h středoevropského času. Jako první zasáhne do bojů Michaela Hrubá, jelikož výška je zařazena do dnešního (čtvrtečního) prvního bloku od 18:45 (19:45 SEČ). Doplňme, že čtyřstovky žen začínají v pátek v 11:20 (12:20), kolegové čtvrtkaři přijdou na řadu po 12:10 (13:10). Šedesátky mužů pak mají první startovní výstřel v sobotu v 10:15 (11:15).

Fotogalerie

Michal Procházka, Adam Kolář, foto: Aleš Gräf

Vytisknout