přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

14. července 2022, 20:45

Do startu MS zbývají hodiny

Už v pátek ráno oregonského času odstartuje desetidenní program 18. světového šampionátu, jehož hostitelem je Eugene. Dnes proběhl tradiční oficiální trénink, kam zavítali i někteří čeští atleti.

Hned v průběhu prvního soutěžního dne zasáhne do bojů pětice českých nadějí. Vůbec jako první se představí Eliška Martínková v chodeckém závodě na 20 kilometrů. Pro svěřenkyni Kateřiny Čermákové se jedná o premiéru na velké mezinárodní akci mezi dospělými. Loni zářila na mládežnických šampionátech, když získala stříbro na MEJ v Tallinnu a bronz na MSJ v Nairobi. Nyní ji čeká konfrontace s absolutní světovou elitou. K hlavním favoritkám patří tradičně Číňanky. Obhájkyně titulu Hong Liu bude usilovat už o páté světové zlato. Její krajanka Shijie Qieyang navazuje na stříbro z Dauhá. Vůbec nejrychlejší sezónní maximum 1:27:27 má Australanka Jemima Montagová.

V rozbězích na 1500 metrů žen nechybí Kristiina Mäki a Diana Mezuliáníková. Obě se pokusí navázat na úspěšné vystoupení z olympiády v Tokiu. Mäki se podařilo dokonce postoupit do finále v novém národním rekordu. Mezuliáníková prošla do semifinále ve vylepšeném kariérním maximu. Postupový klíč je poměrně přívětivý, když z každého ze tří rozběhů postupuje přímo šest závodnic a dalších šest ještě může postoupit časem. Zatímco Mäki startuje hned v úvodním rozběhu, Mezuliáníková startuje v tom závěrečném.

Do kvalifikace dálkařů by mělo nastoupit celkem 32 skokanů, přičemž finálových míst je dvanáct. Kvalifikační limit je nastaven na 815 centimetrech. Sezónní maximum českého rekordmana Radka Jušky, jenž se na velkou mezinárodní akci vrací po třech letech, je 811 centimetrů.

Tyčkařek figuruje ve startovní listině 30. Jednou z nich je také Amálie Švábíková, které se letos podařilo vylepšit osobní rekord na 460 centimetrů. Pro jistotu finále potřebuje buď skočit o pět centimetrů více nebo být mezi dvanácti nejlepšími v konečném pořadí kvalifikace.

Petr Jelínek, foto: ČAS - Soňa Maléterová

Vytisknout