přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

26. září 2019, 12:10

Do MS zbývají už jen hodiny

Již zítra v odpoledních hodinách odstartuje mistrovství světa v katarském Dauhá. Dnes čeká české reprezentanty ve večerních hodinách tradiční předzávodní týmová porada a zítra se již vydají do boje.

Do úvodního soutěžního dne zasáhne pět českých nadějí. Jako vůbec první se představí běžkyně Diana Mezuliáníková, která obdržela od IAAF pozvánku ke startu na tratích 800 a 1500 metrů. Nakonec zvolila osmistovku, kde cítí větší šanci na úspěch. Postupový klíč do semifinále je poměrně příznivý, kdy z každého z šesti rozběhů postupují přímo tři závodnice a dalších šest půlkařek pak může postoupit do dalšího kola časem. Papírové předpoklady sice Mezuliáníkovou nefavorizují, ale přesto může ve vyrovnaném startovním poli překvapit.

Tyčkařka Romana Maláčová má před sebou již druhou účast na světovém šampionátu pod otevřeným nebem. Před dvěma lety v Londýně se jí nepodařilo projít z kvalifikace. Nyní má druhou šanci. Kvalifikační limit je nastaven na 460 centimetrů, což je o čtyři centimetry výše, než je sezónní maximum naší tyčkařské jedničky. Maláčová sama přiznává, že čekala ještě vyšší kvalifikační limit. Přesto věří v postup mezi elitní dvanáctku.

Kladivářka Kateřina Šafránková obhajuje v Dauhá skvělé osmé místo z Londýna a bude to mít nesmírně těžké. Také v kvalifikaci kladivářek je limit pro finále nastaven hodně daleko. Jeho hodnota je rovných 72 metrů. Věčně usměvavá česká rekordmanka ovšem věří, že na postup by mohlo stačit i něco málo přes 70 metrů. Sama letos hodila nejdále 71.09. Kateřině také vyhovuje, že hází až v druhé kvalifikační skupině, která přeci jen startuje o něco později.

Kromě Diany Mezuliáníkové si svou premiéru na mistrovství světa pod otevřeným nebem odbyde také Vít Müller na čtvrtce překážek. Pokud chce svěřenec trenéra Jiřího Kmínka pomýšlet na přímý postup do semifinále, musí se ve svém rozběhu skončit nejhůře na čtvrtém místě. Pokud se mu to nepodaří, bude muset spoléhat, že bude mezi čtveřicí tzv. Lucky losers“, kteří postoupí do semifinále časem. Jedním z jeho soupeřů bude například i hvězdný Američan Rai Benjamin.

Minutu před půlnocí pak odstartuje do maratonského závodu Marcela Joglová, pro kterou je světový šampionát v Dauhá vůbec první velkou mezinárodní akci a čeká ji vskutku náročný křest ohněm. Kombinace vlhka, vedra a smogu maratoncům příliš nenahrává, což potvrzuje i šéflékařka reprezentace Karolína Bílková. „Myslím, že v těchto podmínkách nemůžeme očekávat nějaké špičkové běžecké výkony na úrovni. Předpokládám, že se bude jednat o taktické závody. Pro běžce bude důležité, aby doplňovali pitný režim a minerály nejen v průběhu závodu, ale i po jeho skončení,“ uvedla.

První soutěžní den světového šampionátu v Dauhá odstartuje zítra v 16:30 hod. katarského času na Khalifa Stadium kvalifikací dálkařů a vyvrcholí právě nočním maratonem.

Petr Jelínek

Vytisknout