přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

15. února 2016, 14:26

Do Jablonce přijede Talajová, Jušku vyzve Otterling

Atletičtí fanoušci se na severu Čech mohou těšit na dalšího šampiona z loňského halového ME, účast v Jablonci po hvězdném tyčkaři Lavilleniem přislíbila také vítězka 60 m př. Alina Talajová. Pikantní náboj bude mít mužská dálka, utkají se v ní stříbrný z „Prahy 2015“ Radek Juška a Andreas Otterling.

Dvojnásobná halová evropská šampionka

26letá překážkářka Alina Talajová má za sebou šťastný rok 2015, obzvlášť ráda a bude vzpomínat na Halové mistrovství Evropy v Praze. Krátce předtím, než se Běloruska stala v O2 areně šampionkou, dozvěděla se, že jí po dopingu přemožitelky Yanitové z Turecka připadnou další dva tituly – z předešlého HME v Göteborgu a také ME v Helsinkách 2012. Vydařenou loňskou sezónu podtrhla ziskem bronzu ve světové konkurenci v Pekingu, kromě toho má doma ještě stejný kov z HMS v Istanbulu 2012.

Talajová v aktuální sezóně už dvakrát zaběhla 7.97, a tak by se poprvé od roku 1987 mohlo v Jablonci běžet pod osm vteřin. Organizátoři navíc ještě připravují doplnění o další sprinterky s osobními rekordy začínajícími „sedmičkou“. Není tedy vůbec vyloučeno, že v Jablonci uvidíme budoucí medailistky HMS v Portlandu.

Repríza HME v Praze

Překvapivé složení stupňů vítězů přinesla na HME v Praze soutěž dálkařů. Domácí publikum obzvláště potěšil Radek Juška ziskem stříbrné medaile, o dvojitý švédský zásah se za šampionem Tornéusem postaral nečekaným bronzem Andreas Otterling. Také Otterling – o generaci starší skokan než Juška, jemuž letos v květnu bude již 30 let – tím dosáhl svého prvního výrazného výsledku na mezinárodní scéně. Oba si tak zopakují souboj z O2 areny. „V Jablonecké hale jsem ještě nezávodil, takže to pro mě bude premiéra,“ přiznává svěřenec Josefa Karase. „Slyšel jsem, že je tam dobrý sektor a věřím v kvalitní výkon. Jsem rád, že se opět utkám se Švédem. Jistě mi bude chtít vrátit porážku z HME. S takovým soupeřem to bude jistě velmi zajímavý závod,“ těší se na duel Juška.

Otterling o víkendu vyhrál severské halové utkání, při němž skočil 801 cm. V dálce, podobně jako nad překážkami, se naposledy v Jablonci skočilo za osm metrů v roce 1987 a z téhož roku je i rekord haly 808 cm v podání Němce Rona Beera.

Michal Procházka, foto: L. Šipla

Vytisknout