přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

8. prosince 2023, 09:30

DNA poprvé v České republice

Projekt DNA (Dynamic new athletics) vznikl za účelem zatraktivnění atletiky a několikrát už v jeho rámci proběhla klání na mezinárodní úrovni. Nyní si svou premiéru ve větším měřítku odbyde i na našem území.

DNA se poprvé představila v rámci atletických soutěží na Evropských hrách v Minsku 2019, kde nechyběla ani česká reprezentace. V roce 2022 se pak uskutečnilo halové mezistátní utkání v Glasgow, které bylo bez naší účasti. Téhož roku proběhlo pod otevřeným nebem ve španělském Castellónu utkání juniorských klubů, kde se blýskl třetím místě oddíl AK Škoda Plzeň. V nadcházející halové sezóně pak hostil Madrid klání reprezentačních týmu do 20 let, kterého se účastnil i český výběr a letos v létě si opět daly dostaveníčko evropské juniorské kluby, tentokrát v Římě a opět za účasti plzeňské Škodovky.

Nyní přichází DNA do České republiky. V neděli 10. prosince se uskuteční tři mezikrajová utkání staršího žactva, která proběhnou v netradičním hávu. „Jedná se stále ještě o poměrně nový formát soutěží, který už byl několikrát aplikován na mezinárodní úrovni a na základě zkušeností účastníků, kteří si ho chválili, jsme se rozhodli, že by bylo dobré uspořádat takové utkání i na národní úrovni. Jeden testovací závod již proběhl v kategorii mladšího žactva, ale v takovém rozsahu jako nyní se koná poprvé. Také Evropská atletika se zasazuje o to, aby se formát DNA zkoušel i na národní úrovni,“ uvádí vedoucí soutěžního oddělní Českého atletického svazu David Bor.

Jak již bylo zmíněno, uskuteční se tři mezikrajská utkání. Dvě hostí pražská Stromovka. V rámci jednoho se proti sobě postaví týmy kraje Liberecký, Ústecký, Plzeňský a Praha. Druhé utkání pak proběhne mezi týmy krajů Karlovarského, Pardubického, Středočeského a Královéhradeckého. V Ostravě se proti sobě postaví výběry Moravskoslezského, Zlínského, Jihomoravského kraje a Vysočiny. 

Závodit se bude celkem v deseti disciplínách: 60 metrů, 60 metrů překážek, 300 metrů, 800 metrů, v dálce, výšce, kouli, 5x60 metrů překážek mix, 4x200 metrů a stíhací štafefa (tzv. Hunt), která určí celkové pořadí družstev.

Pravidla soutěže k náhledu ZDE.

Petr Jelínek

Vytisknout