přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

7. listopadu 2019, 13:38

DL zná své disciplíny pro rok 2020

Nejprestižnější atletický seriál Diamantová liga dozná v příštím roce několika zásadních změn. Jednou z nich je i skladba disciplín, jelikož některé budou vyřazeny.

Jedním z cílů inovací v rámci Diamantové ligy je zkrácení časového pořadu jednotlivých mítinku z dvou hodin na 90 minut, a tím zvýšit atraktivitu jejich sledování. Z původního počtu 32 disciplín se jejich počet sníží na 24. V příštím roce tak budou v programu DL chybět sprint na 200 metrů, disk, trojskok a běh na 3000 metrů překážek. Disk, trojskok a steeple vypadly z programu, jelikož vyšly z průzkumu oblíbenosti disciplín jako ty nejméně populární. Argumentem k nezařazení dvoustovky je pak, že by se v olympijském roce příliš bila se stovkou.

Vyřazené disciplíny sice nebudou součástí samotného finále Diamantové ligy a tím pádem se v nich nebude soupeřit o diamantovou trofej, přesto se na některých mítincích objeví. Dvoustovku i stýpla poběží muži i ženy pětkrát. Jednou budou součástí programu trojskok a disk mužů i žen.

České příznivce může těšit, že v programu zůstaly disciplíny, ve kterých vynikají naši reprezentanti, jako jsou koule, oštěp nebo 400 metrů překážek. Proto i v příštím ročníku budou moci o zisk diamantové trofeje usilovat například Jakub Vadlejch, Barbora Špotáková, Nikola Ogrodníková, Tomáš Staněk nebo Zuzana Hejnová.

V programu zůstávají pro rok 2020 tyto disciplíny: 100 m, 400 m, 800 m, 1500 m, 3000 m, 100/110 m překážek, 400 m překážek, dálka, výška, tyč, oštěp a koule. Upravený seznam diamantových disciplín platí pouze pro příští sezónu a v roce 2021 se může změnit.

Součástí kalendáře Diamantové ligy pro rok 2020 je čtrnáct mítinku a jeden finálový závod v Curychu. I toto je změna oproti minulým ročníkům, kdy bylo mítinku dvanáct a poté následovala dvě finále v Curychu a Bruselu. Jedenáctý ročník nejprestižnějšího atletického seriálu odstartuje 17. dubna tradičně v katarském Dauhá. Nově budou následovat hned dvě čínské zastávky. Dosud zavedenou Šanghaj doplní ještě jeden mítink v nejlidnatější zemi světa. Vše pak vyvrcholí 11. září v curyšském finále.

Petr Jelínek

Vytisknout