přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

25. listopadu 2020, 15:13

DL zná kalendář pro příští rok

Pořadatelé nejprestižnějšího atletického seriálu Diamantová liga zveřejnili předběžný kalendář jejího příštího ročníku a věří, že Diamantovka proběhne v klasickém formátu.

Loňský ročník Diamantové ligy byl výrazně ovlivněn koronavirovou krizí. Z patnácti plánovaných zastávek se jich uskutečnilo pouze devět. Závody v Oslu, Curychu a Lausanne navíc byly spíše exhibičního formátu, když se buď závodilo na dálku nebo pouze v jedné disciplíně. Mítinky v Rabatu, Londýně, Eugene, Šanghaji, Gatesheadu, Paříži a druhý mítink za území Číny byly zrušeny.

Mítinky Diamantové ligy, jak je známe, i když s menší konkurencí, se uskutečnily pouze v Monaku, Stockholmu, Bruselu, Římě a Dauhá. Přesto, že byl kalendář Diamantovky značně zredukován, padaly v ní i letos světové rekordy. V Monaku ho měl na svědomí v závodě na 5000 metrů Uganďan Joshua Cheptegei. V Římě ho zase pro změnu překonal švédský tyčkař Armand Duplantis a v Bruselu byly k vidění dva svěťáky v hodinovce zásluhou Nizozemky Sifan Hassanové a Brita Mohameda Faraha.

Své premiéry v Diamantové lize si připsali sprinteři Jiří Polák, Jan Veleba, Lada Vondrová a Barbora Malíková.

Dvanáctý ročník Diamantové ligy by se měl v roce 2021 skládat ze 14 závodů. Vše odstartuje 23. května v marockém Rabatu mezinárodním mítinkem krále Mohameda VI.. O pět dní později je na programu Dauhá (28.5.). Následuje přesun do Evropy, kde se bude závodit v Římě (4.6.), Oslu (10.6.), Stockholmu (4.7.), Monaku (9.7.) a Londýně (13.7.). Poté nás čeká měsíční pauza, kterou zaplní olympijské hry v Tokiu. DL pak bude pokračovat v Šanghaji (14.8.), Eugene (21.8.), druhou zastávkou v Číně (22.8. – místo ještě není určeno), Lausanne (26.8.) a Bruselu (3.9.). Vše pak vyvrcholí dvoudenním finále v Curychu (8. a 9. 9.), kde by se mělo rozhodnout o držitelích diamantových trofejí.

V jedenáctileté historii Diamantové ligy se ji podařilo vyhrát zatím čtyřem českým atletům, a to oštěpařům Vítězslavu Veselému, Jakubu Vadlejchovi a Barboře Špotákové. Na čtvrtce překážek se z tohoto úspěchu radovala Zuzana Hejnová.  

Kalendář 12. ročníku Diamantové ligy se dá považovat za provizorní a jeho podoba se může měnit v závislosti na tom, jak se bude vyvíjet situace kolem koronaviru.

Kalendář Diamantové ligy 2021

23. května - Rabat (Maroko)
28. května - Dauhá (Katar)
4. června - Řím (Itálie)
10. června - Oslo (Norsko)
4. července - Stockholm (Švédsko)
9. července - Monako
13. července - Londýn (Velká Británie)
14. srpna - Šanghaj (Čína)
21. srpna - Eugene (USA)
22. srpna - Čina (místo není ještě určeno)
26. srpna - Lausanne (Švýcarsko)
28. srpna - Paříž (Francie)
3. září - Brusel (Belgie)
8. - 9. září - Curych (Švýcarsko) - FINÁLE

Petr Jelínek

Vytisknout