přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. července 2016, 08:33

Diamantový Londýn viděl světový rekord

První den Diamantové ligy nabídl skvělou atletickou podívanou, která vyvrcholila světovým rekordem na stovce překážek žen. Jakub Vadlejch ovládl závod oštěpařů. Usain Bolt potvrdil nominaci na Rio.

Američanka Kendra Harrisonova již letos jednou útočila na historické světové maximum Bulharky Jordanky Donkovové a Eugene za ním zaostala o tři setiny. V Londýně naznačila dobrou formu hned v rozběhu, kde vylepšila rekord mítinku na 12.40. Vrchol pak přišel o dvě hodiny později, kdy ve finále prolétla rovinku s ploty za 12.20, čímž vylepšila světový rekord o setinu. Americký triumf dokonaly druhá Brianna Rollinsová (12.57) a třetí Kristi Castlinová (12.59).

Na olympijském stadionu měla česká atletika jediné zastoupení, a to v oštěpaři Jakubu Vadlejchovi. Ten si ovšem vedl na výbornou a závod opanoval, když hodil svůj oštěp do vzdálenosti 85.72. Na tento pokus soupeři nedokázali odpovědět a svěřenec Jana Železného si připsal plný bodový zisk do diamantového seriálu. Druhý byl olympijský vítěz právě z Londýna Keshorn Wallcott z Trinidadu a Tobaga (83.60) a třetí skončil Hanish Peacock z Nového Zélandu.

Velká očekávání atletické veřejnosti směřovala ke dvoustovce mužů, kde startoval hvězdný Jamajčan Usain Bolt, který potřeboval potvrdit výkonnost pro start na olympijských hrách, a to se mu také podařilo, když byl nejrychlejší ve všech a zvítězil v čase 19.89. Stabilní formu potvrdil druhý Alonso Edward z Panamy (20.04). Třetí dosprintoval domácí Adam Gemili (20.07).

Nejrychlejší světovou čtvrtku letošní sezóny zaběhla Bahamanka Shaunae Müllerová, která zvládla tuto distanci za 49.55. Téměř vteřinu za ní finišovala Jamajčanka Stephanie Ann McPhersonová (50.40). Na pomyslné stupně vítězů se vešla ještě Američanka Natasha Hastingsová (50.49).

Nejlepší světový výkon roku padl i v trojskoku mužů, a to zásluhou letošního suveréna Christiana Taylora, který doskákal na 17.78. Druhý byl jeho krajan Chris Carter (16.89) a třetí příčku obsadil Číňan Bim Dong (16.85).

Domácímu publiku udělala největší radost Laura Muirová, která při svém vítězství na patnáctce vylepšila národní rekord i historické maximum mítinku na 3:57.49 a nechala za sebou jak Nizozemku Sifan Hassanovou (4:00.87), tak i Švédku Meraf Bahtaovou (4:02.62).

Na půlce měl nejrychlejší finiš Francouz Pierre Ambroise Bosse, který se po odstoupení vodiče ujal taktovky závodu a do cíle už před sebe nikoho nepustil. Nakonec z toho byl čas 1:43.88. V závěrečných metrech ho mohutně dotahoval Kanaďan Brandon McBride a jeho snaha mu vynesla nový osobák 1:43.95. Třetí doběhl Keňan Ferguson Rotich (1:44.38).

Francouzský tyčkař Renaud Lavillenie potvrdil, že se mu v Londýně daří a opět zde kraloval, tentokrát výkonem 590 centimetrů. Body za druhé místo získal Američan Sam Kendricks (583) a třetí byl další zástupce galského kohouta Kevin Menaldo (575).

Nejrychlejší letošní čas zaběhla britská štafeta žen na 4x100 metrů. Sestava Philipová, Henryová, Asher-Smithová a Neitaová si připsala čas 41.81, což je zároveň i národní rekord a rekord mítinku.

Ve výškařském sektoru opět zvítězila zkušenost v podání Španělky Rúth Beitiaové, která se přenesla přes 198 centimetrů a triumfovala před Bulharkou Mirelou Demirevovou (195) a Britkou Katarinou Johnson-Thompsonovou (195).

Vítězka závodu na 400 metrů překážek dokázala stlačit svůj čas pod 54 vteřin a byla jí Američanka Dalilah Muhammadová. Její vítězný výkon byl 53.90. Na druhé místo se v závěru protlačila Dánka Sara Petersenová (54.33) a třetí doběhla Jihoafričanka Wenda Theron-Nelová (54.47).

Na stovce se radoval z primátu Francouz Jimmy Vicaut za 10.02 před Američanem Isiahem Youngem (10.07) a nizozemským mistrem Evropy Churandym Martinou (10.10). 

Výsledky

Petr Jelínek, foto: E. Erben

Vytisknout