přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

6. září 2019, 21:56

Diamantová liga vyvrcholila v Bruselu

Jubilejní desátý ročník Diamantové ligy vyvrcholil druhým finálovým závodem, který hostila belgická metropole. Jediným českým zástupcem byl již v předvečer hlavního programu koulař Tomáš Staněk, který skončil na sedmém místě.

Již ve čtvrtek odstartoval v centru Bruselu koulařským prologem druhý finálový závod letošního ročníku Diamantové ligy. V něm se představil také poslední český zástupce Tomáš Staněk. Český rekordman zaznamenal v soutěži dva platné pokusy. V první sérii založil vrhem na 20.45 a ve čtvrté se pak zlepšil na 20.86, což v nabitém závodě stačilo na konečnou sedmou příčku. „Měli jsme před soutěží dlouhé prostoje, což v takové zimě není dobře. Dnes jsem bojoval víc s technikou než se soupeři. Škoda dvou přešlapů, co byly za 21 metrů. Mohly mě posunout v pořadí, ale šlápl jsem na obroučku,“ zhodnotil své finálové vystoupení. Prvním třem borcům se podařilo překonat dvaadvacetimetrovou hranici. Své loňské vítězství dokázal obhájit Novozélanďan Tom Walsh, jenž hned v úvodním pokusu poslal své náčiní do vzdálenosti 22.30. Životní formu potvrdil jihoamerický rekordman Darlan Romani. Brazilec bral druhé místo za 22.15. Třetí byl leader letošních světových tabulek Američan Ryan Crouser za 22.08.

Chladné počasí příliš nepřálo sprinterům, ale v závodě na 200 metrů mužů, jako by to neplatilo. Očekávala se dominance obhájce diamantové trofeje a letošního suveréna Noaha Lylese. Ten nakonec roli favorita potvrdil a byl nejrychlejší z celého startovního pole za 19.74. Velmi kvalitních výkonů však dosáhli i jeho soupeři. Druhý byl ve svém letošním nejrychlejším čase 19.86 Turek Ramil Guliyev. Jen o setinu pomalejší byl Kanaďan Andre de Grasse (19.87).

Němka Malaika Mihambová potvrdila v dálkařském sektoru pozici neporažené ženy této sezóny. Svůj primát navíc ozdobila dalším sedmimetrovým skokem. Ve třetím pokusu dolétla na 703 a dále už v soutěži nepokračovala. Přesto se jí žádná se soupeřek ani nedokázala přiblížit. Nejblíže k tomu měla druhá Američanka Brittney Reesová, která zapsala 685. Třetí skončila vynikající vícebojařka Katarina Johnson-Thompsonová (673).

Na stovce žen využila povedeného startu britská evropská šampionka Dina Asher-Smithová a svůj náskok udržela až do cíle, když jím proběhla ve svém sezónním maximu 10.88 a mohla se těšit ze zisku diamantové trofeje. Vyrovnanou soupeřkou jí byla Jamajčanka Shelly Ann Fraser-Pryceová, která dosprintovala druhá za 10.95. Třetí doběhla Marie Josée Ta Louová z Pobřeží Slonoviny (11.09).

Mužské čtvrtce letos dominují Američané a bylo to znát i v bruselském finálovém závodě. Papírové předpoklady potvrdil vedoucí muž letošních světových tabulek a čtvrtý nejrychlejší závodník historie na této distanci Michael Norman, jenž zvládl jeden okruh vítězně za 44.26. Jako druhý se do cíle předkláněl jeho krajan Fred Kerley za 44.46. Americkou dominanci pak narušil třetí Jamajčan Akeem Bloomfield (44.67).

Naprosto drtivý závěr předvedla v závodě na 5000 metrů nizozemská evropská rekordmanka Sifan Hassanová a neohroženě si proběhla pro svůj letošní druhý diamantový primát v čase 14:26.26. Před týdnem totiž v Curychu opanovala také patnáctku. V napínavém souboji o druhé místo byla nakonec úspěšnější Etiopanka Letensenbet Gideyová za 14:29.54 před Němkou Konstanze Klosterhalfenovou (14:29.89).

Velmi zajímavý průběh měla mužská patnáctka. V jejím úvodu udávali takt závodu afričtí běžci a norští bratři Ingebrigtsenové se drželi ve středu startovního pole, kterým se ovšem postupně prokousávali a nakonec se jim stal přemožitelem pouze jediný muž, kterým byl obhájce loňského vítězství Timothy Cheruiyot. Keňský leader světových tabulek si přesvědčivě doběhl pro triumf v kvalitním čase 3:30.22. Jako druhý proběhl cílem Jakob Ingebrigtsen (3:31.62). Třetí byl jeho starší bratr Filip (3:33.33).

Na stovce překážek se očekával vyrovnaný duel mezi světovou rekordmanku Kendrou Harrisonovou ze Spojených států a vedoucí ženou letošních světových tabulek Jamajčankou Danielle Williamsovou. Vše bylo ale jinak. Williamsová závodu jasně dominovala ve špičkovém čase 12.46. Harrisonová se musela naopak obávat o druhou pozici, kterou nakonec uhájila časem 12.73 o jedinou setinku před další Američankou Niou Aliovou (12.74).

Mužský trojskok byl jasnou záležitostí Američanů. Jasně zvítězil Christian Taylor, jenž doskákal na 17.85. Při jeho nejdelší pokusu mu ale bohužel foukal o jednu desetinu silnější vítr, než je povoleno. Přesto překonal rekord mítinku legendárního Brita Jonathana Edwardse, když regulérně zapsal 17.66. Taylor tak vrátil svému tradičnímu rivalovi Willu Clayeovi porážku z Paříže. Clay se musel spokojit s druhým místem a výkonem 17.22. Americkou dominanci dokonal třetí Omar Craddock (17.17).

V disku žen úspěšně obhájila své loňské prvenství Kubánka Yaimé Perézová, která napravila zaváhání z mítinku v Paříži, kde nepostoupila ani do užšího finále a triumfovala výkonem 68.27. Druhá byla někdejší šestinásobná vítězka DL Sandra Perkovičová z Chorvatska (66.00). Trochu překvapivou třetí příčku si vyházela Němka Kristin Pudenzová (63.73).

Dramatickou koncovku měl závod na 3000 metrů překážek mužů. Maročan Soufiane El Bakkali v něm až do posledních metrů bojoval o vítězství s Etiopanem Getnetem Walem a došlo i na lokty. Ty měl ostřejší Wale a zvítězil v čase 8:06.92. El Bakkali byl stejně jako v loňském finále druhý za 8:07.08. Na třetím místě finišoval v novém osobáku 8:07.66 další Etiopan Lamecha Girma.

Na mužské stodesítce překážek využil neúčasti amerických favoritů Hollowaye a Richardse Španěl Orlando Ortega a po třech letech opět ovládl celkové pořadí Diamantové ligy. Tentokrát mu k tomu stačil čas 13.22. Na pomyslné stupně vítězů se vešli ještě druhý Jamajčan Ronald Levy (13.31) a Rus Sergej Šubenkov (13.33).

Hned prvním pokusem si zajistil vítězství v soutěži diskařů Švéd Daniel Stähl. Jeho náčiní dopadlo na 68.68, na což žádný ze soupeřů nedokázal odpovědět. S druhým místem a výkonem 66.n03 byl jistě spokojen Rakušan Lukas Weisshaidinger. Naopak trochu zklamaný byl třetí Jamajčan Fedrick Dacres (65.27).

Na čtyři kusy rozšířila svou sbírku diamantových trofejí ruská výškařská suverénka Maria Lasickeneová, když se jako jediná dokázala úspěšně přenést přes laťku o hodnotě 199 centimetrů. O dva centimetry méně zvládla Ukrajinka Julia Levčenková (197). Další vícebojařkou, které se podařilo prosadit mezi specialistkami byla k radosti domácího publika Belgičanka Naffisatou Thiamová, která zdolala 195. Stejnou hodnotu pokořila také čtvrtá Polka Kamila Licwinková. Měla však horší zápis než Thiamová.

Čtvrtý diamant získala také řecká tyčkařka Katerina Stefanídiová, jejíž forma směrem k světovému šampionát stoupá. V Bruselu zvítězila výkonem 483 centimetrů. To se jí podařilo hned napoprvé, což bylo klíčové, protože stejnou hodnotu zdolala také druhá Ruska Anželika Sidorovová, které se to ovšem podařilo až posledním možným pokusem. Třetí příčku obsadila Kanaďanka Alysha Newmanová (477).

Pozici mírné favoritky závodu žen na 800 metrů potvrdila Američanka Ajee Wilsonová a zvítězila  v čase 2:00.24. V cíli ji následovala na druhém místě její krajanka Raevyn Rogersová (2:00.67). O dvě setiny pomalejší byla třetí Uganďanka Winnie Nanyondová (2:00.67). 

Výsledky

Petr Jelínek, foto: ČAS - Aleš Gräf

Vytisknout