Diamantová liga pokračovala v Rabatu

neděle 28. května 2023
Hostitelem druhé zastávky letošního ročníku Diamantové ligy byl marocký Rabat, kde byly k vidění čtyři letošní nejlepší světové výkony a šest rekordů mítinku.

Špičkové běžecké počiny El Bakkaliho a Tsegay

Pro marocké publikum byl největším tahákem mužský stýpl, kde startovala domácí hvězda a úřadující světový šampion na této trati Soufiane El Bakkali. Jeho vytouženou metou pro tento závod bylo překonání dvaadvacet let starého národního rekordu Brahima Boulamiho. Toho sice nedosáhl, nicméně svým vítězným časem 7.56.68 výrazně vylepšil letošní nejlepší světový výkon, posunul si své kariérní maximum o 1.47 vteřiny a srazil i vlastní rekord mítinku z minulého roku, a to o 1.6 vteřiny. V historických světových tabulkách se posunul z desátého na osmé místo. Jediným závodníkem, který dokázal alespoň částečně držet krok, byl Etiopan Getnet Wale a odměnou mu byl osobák 8:05.15. Nejrychlejší kariérní čas 8:05.51 zaznamenal také nejlepší z Keňanů Abraham Kibiwot.

Etiopanka Gudaf Tsegay chtěla na patnáctistovce útočit na světový rekord. Ač jí tento atak nevyšel, předvedla parádní běžecké vystoupení, které ozdobila letošním nejlepším světovým výkonem a rekordem mítinku 3:54.03. Historické maximum tohoto podniku krajanky Genzebe Dibaba z roku 2019 vylepšila o 1.44 vteřiny. Etiopskou nadvládu potvrdily i další závodnice. V napínavém souboji mezi Freweyni Hailu (3:57.65) a teprve sedmnáctiletou Birke Haylom (3:57.66) rozhodovala o pořadí až cílová kamera. Juniorská mistryně světa z Cali Haylom si znovu posunula kariérní maximum, a to o více než čtyři vteřiny.

Další čtyři rekordy mítinku

Sprintu na 200 metrů kralovala druhá nejrychlejší žena historie na této distanci Jamajčanka Shericka Jackson, která i přes nepříliš povedený start triumfovala v novém rekordu mítinku 21.98. Maximum Shaunae Miller-Uibo ze sezóny 2018 překonala o 31 setin. Letos běžela rychleji než Jackson pouze reprezentantka Svaté Lucie Julien Alfred. S Jamajčankou se vytáhly k novým osobákům Anthonique Strachan (22.15) a Tamari Davis ze Spojených států (22.30).

Leader letošních světových tabulek Grant Holloway ze Spojených států okusil na stodesítce překážek v této sezóně vůbec poprvé hořkost porážky. Nad jeho síly byl Jamajčan Rasheed Broadbell, jenž i přes protivítr -1.3 m/s zaběhl nový rekord mítinku 13.08. Ze sedm let starého zápisu Američana Davida Olivera, ukrojil čtyři setiny. O stejný časový úsek také porazil druhého Hollowaye (13.12). Třetí byl Broadbellův krajan a olympijský vítěz z Tokia Hansle Parchment (13.24).

Američan Fred Kerley opanoval na úvodním mítinku Diamantové ligy dvoustovku a v Rabatu ho čekala zajímavá konfrontace na poloviční distanci s vedoucím mužem průběžných světových tabulek Keňanem Ferdinandem Omanyalou. Z té vyšel úřadující mistr světa vítězně, když prolétl rovinku v novém rekordu mítinku 9.94. Pět let starý čas Christiana Colemana zlepšil o čtyři setiny. Omanyala se musel spokojit s třetím místem za 10.05. Dostal se před něj ještě Jihoafričan Akani Simbine, který se také dostal těsně pod deset vteřin (9.99).

Další rekord mítinku padl ve výškařském sektoru, a to díky vítězné Ukrajince Yaroslavě Mahuchikh, která úspěšným skokem na 201 centimetrech posunula dvanáct let starý zápis Chorvatky Blanky Vlašič o čtyři centimetry. Zároveň také o jeden centimetr vylepšila vlastní nejlepší světový výkon této sezóny a nadále zůstává jedinou výškařkou, která se letos pod otevřeným nebem dokázala přenést přes dva metry.

Nejlepší světový výkon Pérez-Hernández a Čehova sedmdesátka

V trojskoku žen si upevnila pozici vedoucí ženy letošních světových tabulek Kubánka Leyanis Pérez-Hernández, a to díky novému osobnímu rekordu 14.84. Týden starý kariérní zápis posunula o další čtyři centimetry a nechala za sebou řadu elitních soupeřek v čele s Ukrajinou Marynou Bekh-Romanchuk (14.65) nebo Jamajčankou Shaniekou Ricketts (14.53).

Vyrovnanou a nesmírně kvalitní sérii zaznamenal vítěz soutěže diskařů, kterým se stal Slovinec Kristjan Čeh. Ten v jejím průběhu hned dvakrát přehodil sedmdesát metrů, přičemž jeho nejdelší pokus měřil 70.32 a po Dauhá bral zaslouženě i druhý letošní diamantový primát. Stoupající formu potvrdil druhý Daniel Stahl. Někdejší švédský světový šampion si hodil sezónní maximum 69.21. Třetí skončil už s odstupem Litevec Andrius Gudžius (66.04).

Na mužské půlce si to rozdali stejně jako na zlatém mítinku World Athletics Tour v Nairobi Keňané Emmanuel Wanyonyi s Wiclifem Kinyamalem. I tentokrát měl ve finiši více sil první jmenovaný, jenž bral diamantový primát v čase 1:44.36. Kinyamal byl druhý za 1:44.73. Třetí místo vybojoval skvělým závěrem Francouz Benjamin Robert (1:45.04). Závod žen na 800 metrů byl v jasné režii favorizované Keňanky Mary Moraa, která nedala svým soupeřkám šanci v čase 1:58.72.

V závodě žen na 400 metrů překážek se pouze jediná závodnice dostala pod 54 vteřin. Byla jí Shamier Little, která proběhla cílem jako první v čase 53.95, což pro ni znamená posun na třetí místo letošních průběžných světových tabulek. Za reprezentantkou Spojených států finišovaly Jamajčanky Rushell Clayton (54.15) a Shiann Salmon (54.42).

Svůj letošní první start pod otevřeným nebem proměnil na patnáctistovce mužů v jednoznačné vítězství Nor Jakob Ingebrigtsen. Ten byl na čele závodu od odstoupení vodičů a svou pozici si s přehledem pohlídal až do cíle, kterým proběhl v čase 3:32.59. Druhý Američan Yared Nuguse se mohl radovat z nového osobního rekordu 3:33.02. Třetí byl Australan Oliver Hoare za 3:33.39.

V koulařském kruhu zaznamenala nejdelší pokus z osmičlenného startovního pole Portugalka Auriol Dongmo, které stačil k prvenství výkon 19.28. Další pořadí obstaraly Nizozemka Jessica Schilder (18.85) a Jessica Woodard ze Spojených států amerických (18.65).

Na čtvrtce potvrdil roli favorita bahamský olympijský šampion Steven Gardiner, který si s přehledem doběhl pro vítězství v čase 44.70 před Američanem Vernonem Norwoodem (45.11) a Rusheenem McDonaldem (45.55).