přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

24. května 2022, 21:05

Deštivého Daňka vyhrál Jamajčan Smikle

V Turnově se odehrál již 22. ročník Memoriálu Ludvíka Daňka. Jeho vítězem se stal jamajský diskař Traves Smikle. I přes nepříznivé počasí padly dva rekordy mítinku a jeden byl vyrovnán.

Atletům počasí v Turnově vskutku nepřálo a doplatili na to také účastníci hlavní memoriálové disciplíny, kterou byl hod diskem mužů. S mokrým kruhem a sílícím deštěm si nejlépe poradil Jamajčan Traves Smikle, jenž triumfoval hodem dlouhým 62.42. Na své premiérové vítězství na Memoriálu Ludvíka Daňka chtěl útočit Marek Bárta, jenž v páté sérii vedoucího Jamajčana zaútočil, ale výkon 61.89 stačil „pouze“ na druhé místo. „Mám smíšené pocity. Na jednu stranu jsem byl druhý, což se počítá a cením si toho, jelikož je to můj srdcový mítink, ale na druhou stranu jsem se závodem spíš protrápil a mrzí mě, že jsem nepředvedl alespoň jeden obstojný pokus,“ shrnul Marek své vystoupení. Přes 60 metrů se dostal ještě třetí Kolumbijec Mauricio Ortega (60.51). Poměrně spokojen mohl být pátý Michal Forejt, který si hodil nový osobní rekord 58.28.

V běhu žen na 800 metrů si to o prvenství rozdaly tradiční rivalky Diana Mezuliáníková a Kristiina Mäki. Úspěšnější byla Mezuliáníková, která k triumfu přidala i nový rekord mítinku 2:03.01. Mäki byla druhá v čase 2:04.18. „Před závodem jsem se necítila moc dobře a ani počasí nevypadalo moc nadějně. S časem jsem tedy nakonec spokojena. Těší mě, že můžeme i v domácích podmínkách běžet kvalitní půlku,“ pochvalovala si vítězka. Na mužské půlce se dvěma borcům podařilo stlačit své časy pod 1:50. V pomalu rozběhnutém závodě měl nejrychlejší finiš Daniel Kotyza, který zvítězil za 1:49.91. Poprvé v kariéře pokořil tuto hranici dorostenec Jakub Dudycha. Nyní se může pyšnit osobním rekordem 1:49.95.

Vítězem stovky se stal ve vyrovnaném rekordu mítinku 10.33 Ukrajinec Stanislav Kovalenko, jenž se v historických statistikách tohoto závodu zařadil po bok Jana Veleby, který se tentokrát musel při svém letošním prvním startu pod otevřeným nebem spokojit s druhým místem. Časem 10.42 se však vyhoupl do čela průběžných národních tabulek.

Rekord mítinku byl k vidění v kouli žen, kde jasně dominovala Markéta Červenková, která poslala své náčiní nejdále ve čtvrté sérii, kdy dopadlo na 17.47. Svěřenkyně Petra Stehlíka tak posunula vlastní nejlepší český výkon této sezóny z víkendového Přeboru Prahy o dalších 38 centimetrů. „Bylo to lepší než minulý závod, ale pořád se necítím tak, jak bych měla. Každopádně je to alespoň nějaký posun. V listopadu jsem byla na operaci a museli jsme změnit nějaké věci v tréninku a teď čekáme, co z toho bude,“ uvedla.

Na mužské třístovce potvrdil roli favorita Patrik Šorm, když proběhl cílem jako první v čase 32.87. Velmi zdatným soupeřem mu ovšem byl Matěj Krsek, jenž se mohl radovat z nového kariérního maxima 32.91. Vyrovnaný duel o třetí příčku vyšel lépe Anthonymu Carpenterovi (33.43) před Michalem Desenským (33.51).

Neohroženým vládcem dálkařského sektoru byl český rekordman Radek Juška. Osmimetrová meta mu bohužel odolala, nicméně skokem 788 centimetrů nedal svým soupeřům ani nejmenší šanci a připsal si další turnovský vítězný vavřín.

Opravdu silný déšť doprovázel účastníky závodu mužů na 400 metrů překážek. I přes kolizi na poslední bariéře si doběhl pro suverénní prvenství hlavní favorit Vít Müller. Časomíra v cíli mu ukázala 50.59.

Na závěr programu proběhly chodecké závody na 3000 metrů, kterým kralovali Vít Hlaváč v čase 11:49.60 a Eliška Martínková za 12:38.68.

Výsledky

Petr Jelínek, foto: ČAS - cpa

Vytisknout