přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

9. května 2012, 13:03

„Den vítězství“ přinesl dva limity

Včerejší sváteční den bohatě naplnily závody po celé České republice. Na vrcholné akce se útočilo především v Olomouci, Klatovech i Liberci, ve dvou případech si mohl šéftrenér zapsat nová jména pro rodící se reprezentační soupisky: Marešová a Kubelová.

V Olomouci Marešová s Kubelovou

Tím, kdo se tak trochu překvapivě objevil na seznamu pro olympijské hry, je Oldřiška Marešová. 25letá výškařka, která dosud reprezentovala na univerziádách či mistrovstvích Evropy družstev (viz foto z Budapešti 2010), si v Olomouci řekla osobním rekordem 192 cm nejen o účast v Helsinkách, ale i pod pěti kruhy v Londýně. „Přitom příprava byla docela složitá, netušila jsem, v jaké formě budu. Nebyla jsem zdravotně v pořádku a spíš chodila po masérech,“ přiblížila své předstartovní potíže svěřenkyně trenéra Kováře. „Nakonec jsem se v závodě dostala do takového klidu, že to šlo až nečekaně dobře,“ pochvalovala si úvodní start letní sezony, který jí vyšel ještě lépe než v hale (tehdy při akademickém MČR skočila 190, limit pro HMS o 3 cm už se jí pak ale překonat nepodařilo).

I podle zápisu z Olomouce vše vypadá hladce, Marešová začínala sice už na 170, ale všechny postupné výšky skočila napoprvé, až do 187, kde jednou zaváhala. Poté, protože už soutěž opustila poslední soupeřka Romana Dubnova (skočila 180), si nechala nastavit 192 cm, tedy mírnější z limitů pro olympiádu. „O 191 (kvalifikační výkon pro ME) jsem ani nepřemýšlela, že bych zkoušela,“ vysvětlila svou volbu Marešová. Vyplatilo se, výšku zvládla hned při první možnosti, čímž si řekla nejen o Londýn, ale pochopitelně i o Helsinky. Nyní může relativně v klidu přemýšlet o ­dalších startech. „Nemám v plánu někam daleko vyjíždět,“ říká Marešová s tím, že předběžně počítá s „rodnými“ Lovosicemi, extraligovým kolem na Kladně či, jak se vyjádřila, s „rodinným závodem v Polsku“. „Ještě to ale probereme s trenérem (Kovářem), bude třeba také přitrénovat,“ uzavírá.

Mítink v Olomouci zařazený do extraligy si vybralo ke startu řada dalších potenciálních limitářů, odškrtnout splněný úkol si může diskařka Jitka Kubelová. Finalistka mistrovství Evropy mladých atletů v Ostravě se může těšit na první start na vrcholné akci mezi dospělými. Jako závodnici stále ještě spadající do kategorie „dvaadvacetiletých“ stačilo svěřenkyni Josefa Šilhavého pro ME splnit mírnější z limitů 57 metrů, přesto se jí podařilo na Hané přidat ještě 57 cm a o sedm dílků překonat i ostřejší kritérium ČAS.

Kubelové vrstevník Ladislav Prášil zůstal v koulařském sektoru 11 centimetrů od béčka pro Helsinky (jež by mu stačilo) po výkonu 19.74. Jakub Vadlejch, který si účast na Evropě zajistil při březnovém startu v Africe, tentokrát o 22 cm nepřekonal 80 m. Úvodní start do sezony absolvoval medailista z „ME22“ a semifinalista MS Pavel Maslák, když v protivětru (-2.6 m/s) zaběhl dvoustovku za 21.45. Poté byl ještě Maslák členem štafety 4x100 m, kde spolu s Velebou, V. Šulcem a Zichem zvládli 39.92 (pro ME je třeba 39.50). Vteřina a 23 setin dělila na patnáctistovce od nominačního času pro MS juniorů do Barcelony 3:47 Radka Karnufka, kvalitní závod ovládl Petr Vitner (3:46.78) před Slovákem Pelikánem a právě Karnufkem.

Výsledky z Olomouce

Frydrych a Masná: návraty do tradičních míst

Do rodných Klatov se na Velkou cenu vydal oštěpař Petr Frydrych. Svěřenec Jana Železného překonal o pět centimetrů osmdesátku, čímž se zatím nezařadil ani do nominace pro mistrovství Evropy. Pro Helsinky by musel přidat ještě půlmetr - 80.5 m je i mírnější z limitů (ČOV/ČAS) pro olympiádu. Pro větší jistotu Londýna pak potřebuje metry dva - 82 m je přísnější z limitů (MOV/IAAF).
Výsledky z Klatov

Svůj tradiční úvodní start sezony absolvovala v Liberci při memoriálu Zuzky Krejčové na 800 metrů Lenka Masná. A svěřenkyně Jiřího Sequenta si vedla v porovnání s předešlými roky nejlépe právě včera – ostatně 2:02.86 je nový rekord memoriálu, byť tento čas ze závodu stylem start-cíl zatím nestačí ani pro mistrovství Evropy – srazit potřebuje ještě 86 setin. Pro příští útok zatím vyhlíží Masná Zlatou tretru v Ostravě za dva týdny.
Výsledky z Liberce

Michal Procházka, foto: www.graf.cz

Vytisknout