přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:27

Dauhá očekává zástupce rekordního počtu zemí

Na 13. HMS přihlásilo své atlety 150 států. Pakliže budou startovat, padne dosavadní rekord šampionátu v počtu zastoupených zemí. Nejmasovější však ani přes rekordní českou výpravu HMS v Dauhá nebude.

Celkem 657 atletů ze 150 zemí bylo podle údajů Mezinárodní asociace atletických federací (IAAF) přihlášeno na nadcházející světový šampionát v hale, který se v termínu 12.-14. března uskuteční v katarském Dauhá. Pozoruhodné je především druhé z čísel, neboť tolik zemí v dosavadní historii HMS na žádném šampionátu zastoupeno nebylo. Dosavadním rekord v tomto směru držel podle téže zprávy IAAF předloňský šampionát Valencii, kde údajně startovali atleti ze 147 zemí. V rozporu s tímto číslem však je jiná statistika uveřejněná na stránkách IAAF, podle níž předloni ve Španělsku závodili atleti „jen“ 124 zemí a rekord tak patří HMS v Budapešti, kde mělo své reprezentanty 139 států. Ať tak či tak, 150 zastoupených zemí by byl jednoznačný rekord. 

Co do počtu účastníků bez ohledu na státní příslušnost vede HMS v Paříži 1997, kde startovalo 712 atletů. Více závodníků, než bylo přihlášeno do Kataru, se objevilo i v Budapešti 2004. Dauhá nepomohla v pokoření maxima masovosti ani nejpočetnější česká výprava v historii, která čítá dvacet závodníků a jednoho náhradníka do štafety. Dosud největší zastoupení na HMS jsme přitom měli před 13 lety v Paříži, kde do bojů zasáhlo 18 českých atletů. Naopak nejskrovnější výprava odcestovala před čtyřmi lety do Moskvy a čítala jen sedm členů.
Letos národní tým nejvíce nafoukly štafety, které i s náhradníkem přispěly do reprezentace devíti členy. Štafet přitom na HMS mnoho neodcestuje a v ženské kategorii je dokonce reálná ta možnost, že se podobně jako před dvěma lety zruší rozběhy a poběží se rovnou finále.

Mezi nejúspěšnější závodníky historie HMS, kteří mají šanci svou medailovou sbírku v Dauhá ještě rozšířit, patří Roman Šebrle s dvěmi zlatými a třemi bronzovými medailemi. Na třetí titul může útočit i americký překážkář Terrence Trammell. Mezi ženami už mají tři zlata a naději přidat další ruská tyčkařka Jelena Isinbajevová a etiopská běžkyně Meseret Defarová. Zpráva IAAF uvádí ještě ruskou dálkařku Taťjanu Kotovovou, ta však v oficiální ruské sestavě nefiguruje. Nic to nemění na tom, že na piedestalu i po letošním ročníku zůstane Mozambičanka Maria Mutolaová, která dokázala získat na HMS v kariéře neuvěřitelnou sbírku sedmi zlatých, jedné stříbrné a jedné bronzové medaile.

Rekord čeká také ME
V souvislosti s předchozími řádky není bez zajímavosti zpráva EME News, podle níž poslalo předběžnou přihlášku na letní ME všech 50 zemí, které sdružuje Evropská atletika. Dosavadní rekord v zastoupení přitom pochází z Göteborgu 2006, kde startovali zástupci 48 států.   

Adam Pražák

Vytisknout