přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

7. ledna 2020, 12:37

Dauhá NEJ kláním uplynulé dekády

V letech 2010 – 2019 proběhla celá řada globálních atletických vrcholů. Vůbec tím nejkvalitnějším z nich byl však ten poslední, kterým bylo mistrovství světa v katarském Dauhá.

Mistrovství světa v katarském Dauhá bylo v mnoha ohledech specifické. Ještě před zahájením samotných mistrovských soutěží panovaly obavy, zda se největší světové hvězdy dokáží kvalitně připravit na netradičně pozdní termín konání akce, která se odehrála až na přelomu září a října minulého roku. Ovšem atleti na Khalifa Stadium ukázali, že se jednalo o plané obavy. Světový šampionát v Dauhá se totiž stal nejkvalitnějším globálním vrcholem uplynulé dekády. Předčil například i olympijské hry v Riu de Janeiru, které jsou druhé. Třetím nejkvalitnějším kláním bylo mistrovství světa v Pekingu 2015.

Co se týká jednodenních mítinků, tak se ten nejkvalitnější udál též v minulém roce a bylo jím finále Diamantové ligy v Curychu. Následují pak dva monacké závody tohoto seriálu z let 2018 a 2015. Z halových světových šampionátů byl nejkvalitnější ten poslední v Birminghamu před Istanbulem 2012 a Sopoty 2014. Vícebojaři a vícebojařky předvedli nejlepší soutěž na olympijských hrách v Riu de Janeiru. Další pořadí okupují halový světový šampionát v Istanbulu 2012 a mistrovství světa v Pekingu 2015.

Nejkvalitnějším chodeckým závodem uplynulých deseti let bylo mistrovství světa chodeckých týmu v čínském Tchej-Cchangu v roce 2018. Mezi maratony hraje dlouhodobě prim ten londýnský, který je hned na třech prvních pozicích této statistiky. Vůbec nejkvalitnější byl pak loňský maraton v britské metropoli. Silničním závodům na poloviční distanci kraluje půlmaraton v Ras al Chajma, konkrétně ročník 2018.

2019

Světový šampionát v Dauhá je přirozeně také nejkvalitnějším mistrovstvím uplynulého roku. V jeho závěsu jsou pak americké národní mistrovství v Des Moines a Panamerické hry v Limě. Mezi jednodenními mítinky následují za Curychem druhý finálový závod v Bruselu a Prefontaine Classic v Palo Altu.

Co se týká halové sezóny, je na špičce halové mistroství Evropy v Glasgow před mítinky World Indoor Tour v Birminghamu a Düsseldorfu.

Nejkvalitnějším maratonem roku se stal potřetí v řadě Londýn před Chicagem a Dubajem. U půlmaratonů se dostal na vrchol bahrajnský noční půlmaraton. Nejkvalitnější víceboje byly k vidění na mistrovství světa. Chodci se nejvíce blýskli na mítinku Challenge ve španělské La Coruni.

Petr Jelínek, foto: ČAS - Aleš Gräf

Vytisknout