přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

25. července 2023, 21:25

Další dva cenné kovy v Mariboru

Druhý den atletických soutěží doprovázelo velmi proměnlivé počasí, kvůli kterému musely být některé disciplíny odloženy. Přesto se česká výprava radovala z dalších dvou medailových úspěchů. Matyáš Zach obhájil na stodesítce překážek zlato. Desetibojař Daniel Hanzelka následně přidal stříbrnou medaili.

Matyáš Zach naznačil své ambice už ve včerejším rozběhu, kdy zaostal časem 13.46 jen dvě setiny za rekordem her. Tento zápis se mu pak podařilo poměrně výrazně vylepšit, když ve finále triumfoval v čase 13.36 a mohl se tak těšit z úspěšné obhajoby. O tři setiny zpět se do cíle předklonil stříbrný Chorvat Janko Kisak (13.39), jenž také obhájil své umístění z loňského EYOFu v Banské Bystrici. Na bronzový stupínek vystoupal Estonec Tristan Konso za 13.59.

Soutěž desetibojařů byla napínavá až do samotného konce. Všechny tři medailisty dělilo pouhých 14 bodů. Daniel Hanzelka vstupoval do druhého soutěžního dne z průběžné stříbrné pozice a blýskl se hned třemi dílčími osobními rekordy. Stodesítku překážek proběhl v čase 15.45. V diskařském kruhu hodil 43.93 a v tyči se přenesl přes 420 centimetrů. Ani v oštěpu nezaostal výkonem 51.24 příliš za osobákem. Závěrečnou patnáctistovku pak zvládl v čase 4:35.78, a díky tomu se mohl radovat ze stříbrné medaile ve výrazně vylepšeném kariérním maximu 7342 bodů. Dosavadní osobák si posunul o 260 bodů a posunul se na páté místo českých historických tabulek dorostu. Na vítězného Poláka Huberta Troscianku (7354) ztratil jen 12 bodů. Naopak před bronzovým Němcem Leonem Clairem (7340) udržel náskok dva body.

Velmi blízko k zisku cenného kovu měl i Petr Meindlschmid na stovce. Finálový závod nejkratšího sprintu zvládl v čase 10.77, což bylo jen dvě setiny za bronzovým Maďarem Zalanem Deakem (10.75). Pro suverénní vítězství si dosprintoval Francouz Ylann Bizasene v čase 10.53 před Izraelcem Idem Peretzem (10.70). Petra ještě čeká na letošním EYOfu dálka, kde bude obhajovat zlato.

Ester Parohová brala před rokem na Evropském olympijském festivalu mládeže bronz. Letos se do finále stovky dostala také a v něm skončila v silném protivětru o hodnotě -1.8 m/s osmá. Vyhrála Estonka Miia Ott v čase 11.80. Na stupně vítězů ji doprovodily Italka Alice Pagliarini (11.88) a Maďarka Zita Szentgyorgyi (11.89).

Na svůj loňský bronz nenavázala ani dálkařka Viktorie Jánská. Nutno dodat, že tentokrát visely cenné kovy o dost výše a naše reprezentantka by se musela na centimetr přiblížit osobnímu maximu. Její nejdelší pokus v Mariboru měřil 597 centimetrů, což stačilo na konečné páté místo. Zlatý triumf po roce opět přidala Maďarka Bori Rozsahegyi, která dominovala výkonem 632 centimetrů. V mnohem napínavějším boji o další medaile byly nejúspěšnější stříbrná Bulharka Radina Velichkova (609) a Belgičanka Laura Ooghe (607).

Vrhačům se bohužel nezadařilo dle představ. Koulař František Jabůrek zapsal nejlépe 17.08, což stačilo na jedenácté místo. Soutěži suverénním způsobem kraloval Řek Dimitros Antonatos, jenž poslal své náčiní až na 20.72. Oštěpař Richard Březovič také nebyl se svým vystoupením vůbec spokojen hodem na 53.69 zaostal za svým osobákem z této sezóny o patnáct metrů a skončil též jedenáctý. Titul bere Polák Roch Krukowski za 79.40.

V rozbězích na 400 metrů překážek si Michal Rada proběhl cílem jako první v čase 53.63, a to i přes pád na osmé překážce. Nicméně následně byl diskvalifikován za shození překážky estonského soupeře o dráhu níže. 

Petr Jelínek, foto: olympijskytym.cz/Patrik Vacek

Vytisknout