přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

2. září 2023, 22:58

Čtyři výkony roku v Xiamenu

Předposlední standardní díl letošní Diamantové ligy hostil čínský Xiamen (Sia-men). Bez české účasti byly k vidění čtyři světové výkony roku, na celou řadu čerstvých světových šampionů si úspěšně vyšlápli jejich soupeři.

V rychlém sledu po čtvrtečním Curychu následoval v sobotu dvanáctý díl základní části Diamantové ligy. Čína jej nakonec proti původním plánům uspořádala v Xiamenu. Jelikož šlo o úplnou novinku, všichni vítězové ustavili rekordy mítinku. V příštím týdnů se světová elita sejde v Bruselu (8. 9.) a pak už bude následovat dvoudenní finále 16. a 17. září, které premiérově hostí Eugene.

Dvakrát nový WL, dvakrát vyrovnaný

Na osmistovce se stříbrný z Budapešti Keňan Emmanuel Wanyonyi v dramatickém finiši prosmýkl o 4 setiny před zlatého z MS Kanaďana Marca Aropa. Oba aktéři si odvezou z Číny osobní rekordy, čas 1:43.20 vítěze je navíc i nejrychlejší na světě v dosavadní sezóně. Třetí finišoval Francouz Benjamin Robert (1:43.88).

Ve výškařském sektoru se až na vítězku moc vysoko neskákalo, jen tři pokračovaly po 192 cm. Na následných 195 selhaly Slovinka Lia Apostolovski i medailistka z MS Eleanor Patterson z Austrálie, a zvládla je už jen Yaroslava Mahuchikh, a to ještě až napotřetí. Pak si ale ukrajinská světová šampionka poradila napoprvé se 198 i 202, čímž vyrovnala světový výkon roku nepřítomné Australanky Olyslagers.

Velice kvalitní duel byl k vidění na stovce. Jamajčan Kishane Thompson v něm sice podlehl, ale mohl jej těšit osobní rekord 9.85. O dvě setiny jej předstihl Christian Coleman, Američan časem 9.83 vyrovnal světový výkon roku. Pod 10 vteřin se dostal ještě jeho krajan Fred Kerley (9.96).

Ve výsledkové listině hladké trojky se to hemží osobními rekordy, zaběhlo si je 10 z 15 závodnic, které dokončily. Platí to i o nejlepších třech. Jasně zvítězila Keňanka Beatrice Chebet, která triumf ozdobila nejlepším časem roku 8:24.05. Přesně o čtyři vteřiny zpět finišovala Mexičanka Laura Galván, pro niž je 8:28.05 novým národním rekordem. Třetí byla další Keňanka Margaret Akidor (8:29.88).

Výkon roku se otřásl také na stodesítce překážek. Nebylo to v podání mistra světa Granta Hollowaye z USA, ten se musel sklonit po 13.12 před krajanem Danielem Robertsem (13.03), ale především Hansle Parchmentem. Jamajčan zůstal v čase 12.96 jen dvě setiny od značky „WL“.

Šampioni hájili pozice

O vítězi napínavé mužské čtyřstovky rozhodly pouhé čtyři tisíciny. První Kirani James z Grenady i druhý Quincy Hall z USA v setinovém vyjádření zaznamenali 44.38. Pod 45 vteřin se dostali ještě dva borci, lepší z nich byl Jamajčan Rusheen McDonald (44.82). To závod žen na stejné trati měl naopak „dominátorku“. Mistryně světa Marileidy Paulino z Dominikánské republiky nedala konkurentkám šanci a triumfovala v čase 49.36. Relativně nejblíže jí byla Candice McLeod z Jamajky, i ona však ztratila téměř vteřinu (50.19).

V sektoru pro horizontální sektory je bilance světových šampionů 1:1. Mezi dálkařkami se prosadila Ivana Vuleta, když dolétla v páté sérii na 688 a na to soupeřky neměly odpověď. Druhá byla Marthe Koala z Burkiny Faso s 679, třetí Ese Brume z Nigérie (671). To mezi trojskokany mistr světa Hugues Fabrice Zango dopadl jako krajanka Koala a skončil druhý. Musel se sklonit před Andy Díazem Hernándézem z Itálie, který v poslední sérii zapsal 17.43, zatímco Zango rovněž ve finálovém kole 17.22.

Na patnáctistovce je hranice čtyř minut v poslední době překonávaná zcela běžně. V Číně ji pokořily hned čtyři mílařky, dvě nejlepší čas stlačily dokonce pod 3:57. Zvítězila Freweyni Hailu z Etiopie díky 3:56.56, když přespurtovala Nelly Chepchirchir z Keni. Pro těsně poraženou mohl být útěchou nový osobák 3:56.72. Třetí byla Australanka Linden Hall za 3:57.92.

Čtvrtka překážek zcela patřila Jamajčankám, které obsadily všechny „medailové“ pozice. Zvítězila Rushell Clayton v čase 53.56 před Andrenette Knight (53.87) a Janieve Russell (54.01).

Světový šampion Soufiane El Bakkali z Maroka neměl v Xiamenu svého úhlavního rivala Girmu, ale cesta k vítězství umetená nebyla. Jen o vteřinu mu totiž nakonec podlehl Etiopan Samuel Firewu (8:11.29), El Bakkali vyhrál za 8:10.31.

K potěše domácího publika byl v hlavním programu k vidění i jeden triumf čínských barev. Posledním pokusem soutěže diskařek dlouhým 67.41 se o něj postarala Bin Feng. S druhým místem se musela spokojit o devět cm zpět zkušená Chorvatka Sandra Perkovič (67.32), až třetí byla čerstvý mistryně světa Laulauga Tausaga z USA (64.31).

Výsledky

Michal Procházka, foto: Matthew Quine pro DL

Vytisknout