přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

11. března 2019, 13:24

Čtyři výkony roku na NCAA

Zatímco na evropském kontinentu již halová sezóna skončila, na tom americkém vyvrcholila o uplynulém víkendu, kdy v alabamském Birminghamu proběhl halový šampionát NCAA.

Nejvýraznější postavou celého závodního víkendu byl bezesporu Grant Holloway. Tento univerzální sprinter, překážkář a dálkař měl opravdu napilno a své úspěchy zdobil špičkovými výkony. Ten nejhodnotnější předvedl na šedesátce překážek, kterou prolétl v novém kontinentálním rekordu, nejlepším světovém výkonu tohoto roku a historickém maximu šampionátu 7.35. Severoamerický rekord trojice Greg Foster, Terrence Trammell a Allen Johnson překonal o setinu. V historických světových tabulkách se zařadil za světového rekordmana Colina Jacksona z Velké Británie (7.30) a Kubánce Dayrona Roblese (7.33). Velmi kvalitního času dosáhl také druhý Daniel Roberts, jenž se s novým osobním maximem 7.41 řadí na patnácté místo historických světových statistik.

Druhý triumf si připsal na hladké šedesátce, kde zvítězil v čase 6.50 a potvrdil tak roli druhého muže letošních světových tabulek. Druhý Mario Burke a třetí Hakim Sani Brown zaběhli shodně 6.55. Brown již dříve v rozběhu vyrovnal časem 6.54 japonský národní rekord. Holloway se stal teprve třetím mužem v historii NCAA, který dokázal získat double na obou šedesátkách. Před ním se to podařilo pouze Willie Gaultovi v roce 1983 a Terrenci Trammellovi v roce 2000. Ženskou šedesátku opanovala Twanisha Terryová v novém kariérním maximu 7.14.

Ani to však nebylo z jeho strany vše. V dálkařském sektoru přidal bronz, když dolétl na 795 centimetrů a zaostal pouhé dva centimetry za vítězným Rayvonem Grayem (797). Mezi tyto dva borce se vešel ještě druhý Trumaine Jefferson (796). Aby toho nebylo málo, zaběhl si také čtvrtkařskou štafetu, kde svůj úsek zvládl za rovných 46 vteřin.

Tu nejvyšší úroveň má každoročně na šampionátu NCAA mužská čtvrtka a letošní rok nebyl výjimkou. Tentokrát se z primátu radoval Tyrrel Richard, jenž se stal s časem 44.82 pátým nejrychlejším čtvrtkařem historie v hale. Zároveň se jedná o letošní nejlepší světový výkon. Z čela halových statistik tohoto roku sesadil Kahmariho Montgomeryho, který byl v Birminghamu druhý za 45.03. Pro bronz si dosprintoval Wil London (45.16). Letošní nejlepší světový výkon padl také na stejné distanci žen, kde dominovala časem 51.50 Kaelin Robertsová.

Čtvrtý nejlepší světový výkon obstarala vítězka dvoustovky Kayla Whiteová, která proběhla jeden okruh za 22.66. K tomu ještě přidala stříbro na šedesátce překážek, kde zaznamenala 7.92 a jen těsně podlehla vítězné Chanel Brissettové (7.90). 

V koulařském kruhu dominoval Payton Otterdahl. Objev této sezóny poslal své náčiní do vzdálenosti 21.71 a pojistil si tak pozici druhého muže letošních halových tabulek. Druhý skončil stříbrný medailista z loňského MSJ v Tampere Adrian Piperi za 20.98 a třetí byl Nizozemec Denzel Momenentia (20.58).

V tyčkařském sektoru potvrdil roli hlavního favorita švédský fenomén Armand Duplantis, jenž s přehledem zvítězil, když se úspěšně přenesl přes laťku ve výšce 583 centimetrů. Následně se neúspěšně pokoušel o 594 centimetrů, což by byla hodnota letošního nejlepšího halového světového výkonu.

Petr Jelínek

Vytisknout