Čtvrtkaři se kvalifikovali na MS

neděle 12. května 2019
V japonské Jokohamě vyvrcholil druhým soutěžním dnem Světový pohár štafet. Mužská štafeta na 4x400 metrů vybojovala postup na mistrovství světa.

Štafetový závod na 4x400 metrů mužů byl pro české barvy velmi napínavý, a to i dlouhé minuty po doběhu naší čtveřice. Do finále B nastoupila stejná sestava jako včera. Změnila se však obsazení úseků. Oproti rozběhu zůstal na tom svém pouze Jan Tesař, který šel opět od startu, na druhém úseku vystřídal Pavla Masláka Vít Müller, jako třetí běžel včerejší finišman Michal Desenský a Maslák obstaral závěrečný úsek. Český kvartet ve po většinu závodu držel na druhé pozici za Francii, až v cílové rovince posledního úseku se před Masláka dostal italský soupeř, který tak proběhl cílem jako třetí v čase 3:03.79, což bylo o sedm setin pomaleji než v rozběhu. Hlavně to však znamenalo celkové jedenácté místo a na světový šampionát v katarské metropoli se kvalifikovalo pouze deset prvních týmů.

V prvních momentech tak převažovalo zklamání. Poté ale přišlo finále A, kde byli hlavními favority Američané, kteří ovládli všechny tři dosavadní vydání čtvrtkařské štafety na World Relays. I tentokrát to vypadalo na americký triumf, ale v závěrečném úseku předvedl neskutečnou stíhací jízdu Machel Cedenio z Trinidadu a Tobaga, jenž mohutně dotahoval amerického finišmana Paula Dedewa, který tlak svého soupeře v kombinaci s dramaticky ubývajícími silami doslova neustál a několik desítek centimetrů před cílem upadl. Z vítězství se tak radovali v letošním nejlepším světovém čase 3:00.81 úřadující mistři světa z Trinidadu a Tobaga. Spojené státy byly původně klasifikovány na druhém místo, ale následně byly diskvalifikovány za vyšlápnutí z dráhy. Stříbro tak připadlo Jamajčanům za 3:01.57 a bronz získali Belgičané (3:02.70) zásluhou juniorského světového šampiona Jonathana Sacoora, jenž v cílové rovince přespurtoval japonského soupeře. (Zajímavostí je, že Sacoor byl jen o patnáct minut později také finišmanem belgické smíšené štafety na 4x400 metrů). Diskvalifikace americké štafety přinesla radost českému týmu, jelikož jsou to právě naši čtvrtkaři, kteří se díky zaváhání favorita můžou těšit z postupu na mistrovství světa, jelikož z finále B nakonec postupují tři nejrychlejší štafety.

Podobně jako jejich mužští kolegové, na tom byly ve štafetě na 4x400 metrů i Američanky. Také ony ještě před letošním startem v historii World Relays v této disciplíně neokusily hořkost porážky. Tentokrát ovšem ani zdaleka tak nedominovaly. Naopak průběh finále byl dramatický až do samotného závěru. V něm měla nejvíce sil finišmanka polské štafety Justina Swiety-Ersetic, když se na cílové šachovnici dostala před Američanku Courtney Okolovou a Polky se tak po zisku evropského tituly radovali z prvenství i ve Světovém poháru štafet. Jejich vítězný čas měl hodnotu 3:27.49. Američanky se musely spokojit se stříbrem a výkonem 3:27.65, což byl téměř o dvě setiny pomalejší čas, než předvedly v rozběhu a kterým vévodí letošním světovým tabulkám. Bronz putuje do Itálie, která zaostala z USA jen o pouhých devět setin (3:27.74).

Zámořská atletická velmoc se tak dočkala zlaté čtvrtkařské medaile až ve smíšené štafetě na 4x400 metrů, kde zvítězila v čase 3:16.43 před Kanadou 3:18.15 a Keňou (3:19.43).

Poměrně překvapivé vítěze měla štafeta mužů na 4x100 metrů, kterou opanovali borci z Brazilie, kteří se o tento úspěch zasloužili nejlepším světovým výkonem tohoto roku 38.05 a nechali za sebou o dvě setiny hvězdnou sestavu Spojených států (Justin Gatlin, Noah Lyles) i světové šampiony z Velké Británie, kterým stačil čas 38.15 na bronz.

Dvě setiny rozhodovaly také o vítězné štafetě žen na 4x100 metrů. Tentokrát hovořily ve prospěch Američanek (43.27) před Jamajkou (43.29). Třetí skončily obhájkyně prvenství z Nassau Němky (43.68).

Ve výčtu finálových disciplín zbývá ještě doplnit štafetu na 4x200 metrů. Mezi muži se radovali Američané (1:20.12), které na stupně vítězů doprovodili Jihoafričané (1:20.42) a Němci (1:21.46). Ženskému finále kralovaly trochu překvapivě Francouzky v letošním nejlepším světovém výkonu 1:32.16. Druhá byla Čína v kontinentálním rekordu 1:32.76. Hvězdná sestava Jamajky (Shelly Ann Fraser-Pryceová, Elaine Thompsonová, Stephanie Ann McPhersonová a Shericka Jacksonová) doplatila na tragické předávky a skončila třetí za 1:33.21).