Čtvrtkaři se kvalifikovali do Eugene

neděle 2. května 2021
Hned čtyři české štafety se představily v průběhu prvního soutěžního dne World Relays v polském Chořově. Ani jedné z nich se nepodařilo postoupit do zítřejšího finále. Štafeta mužů na 4 x 400 metrů se ovšem díky celkové desáté příčce kvalifikovala na mistrovství světa v Eugene 2022.

Z české ekipy se dařilo nejlépe mužské štafetě na 4 x 400 metrů, která měla dva cíle, a to postup do finálové osmičky, který by našim čtvrtkařům zajistil účast na olympijských hrách v Tokiu nebo případně umístění do TOP 10, díky kterému by si zajistili start na mistrovství světa v Eugene v příštím roce. Tato mise byla úspěšná z 50 %. Našemu kvartetu se bohužel nepodařilo postoupit do zítřejšího finále, ale s časem 3:05.11 zopakovali čeští čtvrtkaři desátou příčku z předešlého vydání World Relays v Jokohamě a kvalifikovali se na světový šampionát v Oregonu.

K postupu do finálové osmičky ovšem nechybělo mnoho. Na prvním úseku rozbíhal Michal Desenský, jenž předával Pavlu Maslákovi na průběžné třetí pozici. „Na osmičku jsme si věřili. Zvlášť, když odpadlo několik silných štafet. Jsme rádi, že dopadlo alespoň to desáté místo, které nás posouvá na mistrovství světa,“ uvedl těsně po doběhu. Maslák se v průběhu svého úseku dostal před kolumbijského soupeře a předával Martinu Tučkovi jako druhý. „Jeli jsme sem s tím, že máme nato, abychom postoupili do finále. Myslím si, že vzhledem k podmínkám jsme běželi dobře, ale i tak převažuje spíše zklamání,“ zhodnotil. Tuček si při své premiéře na velké mezinárodní akci nevedl vůbec špatně, když se propadl pouze o jednu pozici. „Byla to obrovská zkušenost. Je to můj první velký šampionát mezi dospělými. Snažil jsem se s kluky držet krok, což se mi snad povedlo,“ dodal. Finišman Patrik Šorm pak podlehl v těsném souboji kolumbijskému i francouzskému soupeři a česká štafeta tak finišovala jako pátá ve svém běhu. „Snažil jsem se, co to šlo, ale soupeři měli silné finišmany. Myslím, že jsme všichni odvedli dobrou práci, ale ostatní týmy byly tentokrát lepší,“ uznal.

Podobné cíle jako mužská štafeta na 4 x 400 metrů, měla i ta smíšená. Český tým vyslal do boje mladou sestavu Matěj Krsek, Barbora Malíková, Lada Vondrová a Daniel Lehar. Všichni spadají ještě do kategorie U23. Dařilo se zejména děvčatům. Vondrová dokonce vytáhla štafetu až na průběžnou třetí pozici, kterou však následně Daniel Lehar proti silným soupeřům neudržel a bylo z toho páté místo v rozběhu v čase 3:21.05. V celkovém hodnocení stačil tento výkon na devatenáctou příčku. „Všichni jsme dali do závodu maximum. Nato, že to byl první závod sezóny, tak jsme neběželi špatně. Uvidíme, co poví trenéři, až nám řeknou mezičasy jednotlivých úseků. Věřím, že do budoucna máme v této disciplíně větší perspektivu než v klasických čtvrtkařských štafetách. Pro mě osobně jsou atraktivnější. Doufám, že si příští štafetu zaběhneme již před diváky. Někdy je těžké se vyhecovat na prázdném stadionu,“ řekla Barbora Malíková.

S velkými nadějemi odjížděla do Polska naše mužská štafeta na 4 x 100 metrů. Ta se přípravě na World Relays věnovala vskutku důkladně. Oproti Jokohamě se její složení pozměnilo, když v sestavě nahradil Dominika Záleského Jiří Polák. Prohodilo se také pořadí sprinterů na jednotlivých úsecích. V Chořově ovšem cesta našich sprinterů skončila hned mezi prvním a druhým úsekem, kdy Zdeněk Stromšík nestihl předat Jiřímu Polákovi ve vyhraněném území a Jan Jirka s Janem Velebou se již do hry už ani nedostali. Česká štafeta závod nedokončila. „Nevím, zda Jirka vyběhl dříve nebo já jsem běžel pomalu. To se dozvíme následně z videa,“ uvedl Zdeněk Stromšík. Jeho slova doplnil Jan Veleba. „Těžko se to těsně po závodě hodnotí. Běželi jsme na risk, protože kdybychom šli na jistotu, tak bychom neměli šanci uspět. Bohužel to tentokrát nevyšlo.“

Štafeta žen na 4 x 100 metrů se musela vyrovnat s neúčastí našich tří nejlepších sprinterek, a tak to měla sestava Johana Kaiserová, Martina Hofmanová, Jana Slaninová a Barbora Šplechtnová ve světové konkurenci opravdu těžké. Naše reprezentantky dokončily svůj rozběh na pátém místě v čase 45.48 a celkově obsadily třináctou příčku. „Chtěly jsme zabojovat o desáté místo. U štafet nikdy nevíte, co se může stát. Celkově se běhaly pomalé časy, ale určitě jsme čekaly víc,“ zhodnotila nejzkušenější členka tohoto kvarteta Jana Slaninová.

Kromě rozběhů mistrovských štafet byly na programu také dvě netradiční disciplíny, které se v rámci World Relays běžely teprve podruhé. Jednou z nich byla štafeta na 2 x 2 x 400 metrů. V té bylo nejúspěšnější duo polských půlkařů Patryk Dobek a Joanna Józwiková, které zvítězilo v čase 3:40:92 před Keňou (3:41.79) a Slovinskem (3:41.95).

Celý závodní večer pak uzavřela štafeta překážkářů. Na start se postavily tři sestavy. Z nich byla nejrychlejší ta německá v novém rekordu šampionátu 56.53. Druhé bylo domácí Polsko za 56.68 a třetí skončila Keňa v čase 59.89.