Crouser v LA kraloval ve světovém rekordu

neděle 28. května 2023
Američan Ryan Crouser opět posouval při zlatém mítinku World Athletics Tour v Los Angeles lidské hranice, když vylepšil hodnotu světového rekordu ve vrhu koulí na 23.56. V dalších pěti disciplínách se měnila hodnota letošního nejlepšího světového výkonu.

Jedinečné představení v koulařském kruhu nabídl divákům v Kalifornii Ryan Crouser. Světový rekordman zahájil pokusem na 23.23 a hned v druhé sérii už atakoval vlastní světový rekord, když jeho náčiní dopadlo na 23.31. Jeho útok na dva roky starý zápis nakonec byl úspěšný. Ve čtvrté sérii předvedl neskutečných 23.56, čímž posunul hodnotu historického světového maxima o celých 19 centimetrů. Pro Crousera se jednalo už o sedmý kariérní závod za 23 metrů. Celá jeho série byla jedinečná, když její nejkratší pokus měřil 22.80. Spokojen byl i druhý Novozélanďan Tom Walsh. Ač na vítěze ztratil téměř metr a půl, výkonem 22.12 si vytvořil svůj sezónní výkon. Třetí Američan Payton Otterdahl se radoval dokonce z osobáku 21.99. Ještě čtvrtý Mexičan Uziel Munoz výrazně posunul národní rekord na 21.88.

Špičkovou úroveň měla i koule žen, kde se vítězná Američanka Maggie Ewen hned dvakrát dostala přes 20 metrů. Delší z jejích pokusů měřil 20.45 a Ewen se díky němu stala novým leaderem průběžných světových tabulek. Její reprezentační kolegyně Chase Ealey zaznamenala nejlépe 19.98. Třetí byla v novém jamajském národním rekordu 19.77 Danniel Thomas-Dodd.

Favoritkou ženské čtvrtky byla stříbrná žena olympijských her i posledního mistrovství světa Marileidy Paulino a papírové předpoklady potvrdila beze zbytku. Jeden okruh proběhla v letošním nejlepším světovém výkonu a národním rekordu 48.98. Z vlastního národního maxima, kterého dosáhla při loňském finále Diamantové ligy ukrojila jednu setinu. Nejbližší soupeřkou v cíli jí byla Bahrajnka Salwa Eid Naser za 50.27. Nejrychlejším čtvrtkařem byl v osobáku 44.43 Jamajčan Sean Bailey, který se na cílové šachovnici dostal před Grenaďana Kiraniho Jamese (44.50).

Portoričanka Jasmine Camacho-Quinn kralovala sprintu na 100 metrů překážek v letošním nejlepším světovém výkonu 12.31. Olympijská šampionka z Tokia byla o pět setin rychlejší než dosavadní vedoucí žena této statistiky Masai Russell. Lépe než Russell, běžela také druhá žena závodu v Los Angeles Kendra Harrison (12.35). Jako třetí finišovala Tia Jones za 12.50.

Nejrychlejší světové časy této sezóny nabídly také obě patnáctistovky. Na té ženské se o něj postarala Etiopanka Diribe Welteji, která si s tratí poradila nejrychleji z celého startovního pole za 3:57.84. Jen těsně nad čtyři minuty běžely Britka Kate Snowden (4:00.04) a Američanka Josette Andrews (4:00.77). Mezi muži vyšel z keňského duelu jmenovců lépe zkušenější Timothy Cheruiyot v letošním nejlepším světovém výkonu 3:31.47, jenž z čela tabulek sesadil Reynolda Cheruiyota, jenž se tentokrát „musel spokojit“ s druhým místem ve vyrovnaném osobáku 3:32.01.

Rozběhy na 100 metrů žen slibovaly pro finále skvělou podívanou. Bohužel ani jedna z tří nejrychlejších závodnic, kterými byly Marie Josée Ta Lou (10.88) a Američanky Sha´Carri Richardson (10.90) s Aleiou Hobbs (10.95) se neprezentovaly. Jejich nepřítomnosti nejlépe využila další zástupkyně sprinterské školy ze Spojených států Morolake Akinosun, která byla nejrychlejší finalistkou v čase 10.97. Mezi muži za sebou nechal trochu překvapivě plejádu amerických hvězd Jamajčan Ackeem Blake, jenž ozdobil své vítězství osobním rekordem 9.89. Druhý Cravont Charleston a třetí Christian Coleman zaběhli shodně 9.91.

Už v rámci pátečního předprogramu se uskutečnilo několik disciplín a co se týká kvality, hrály prim zejména vrhy. Vítězka soutěže kladivářek Kanaďanka Carmyn Rogers vylepšila národní rekord své země na 78.62, což pro ni zároveň znamená posun na pátou příčku historických světových tabulek. Až za ní skončily domácí hvězdy s osobáky za 80 metrů Brooke Andersen (76.06) a DeAnna Price (75.89). Ve stejné disciplíně mužů rozhodoval o vítězi jediný centimetr, který hovořil ve prospěch Poláka Wojciecha Nowického (77.18) před Američanem Rudym Winklerem (77.17).

Mezi diskařkami vládla suverénním způsobem domácí Valarie Allman, která hodila nejdále na 68.39. Soutěž diskařů opanoval Jamajčan Travis Smikle za 67.07. V oštěpu vyhrál favorizovaný grenadský mistr světa Anderson Peters. K jasnému vítězství mu stačilo 83.16.

V tyčkařském sektoru se čekaly velké věci od švédského suveréna této disciplíny Armanda Duplantise. Vše tomu také nasvědčovalo, když s obrovskou rezervou překonal 591 centimetrů. Stopku mu však překvapivě vystavila další hodnota 601 centimetrů. O jeho vítězství tak musel rozhodnout až lepší zápis, jelikož přes 591 se přenesl také Američan Sam Kendrics. Ten však potřeboval v soutěži více oprav, a to ho odsunulo na druhou pozici.

V závodě mužů na 400 metrů překážek obsadili všechny pomyslné medailové pozice Američané. Jediný CJ Allen srazil svůj čas pod 48 vteřin, když si vylepšil kariérní maximum na 47.91 a celkem s přehledem porazil své krajany Khallifaha Rossera (48.60) a Trevora Bassitta (48.62).

V běhu na 800 metrů zvítězili Američan Clayton Murphy (1:44.75) a jeho krajanka Ajee Wilson (1:59.01).