přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

18. března 2021, 13:40

Crouser halovou jedničkou dle TFN

Prestižní magazín Track and Field News vyhlásil nejúspěšnější světové atlety uplynulé halové sezóny. Mužskému pořadí vládli světoví rekordmani v čele s koulařem Ryanem Crouserem.

Americký koulařský suverén pokračoval ve své dominanci i v průběhu letošní halové sezóny. Tu zahájil již v prosinci, kdy se blýskl výkonem 22.58 a za tehdejším světovým rekordem krajana Randyho Barnese zaostal jen o 8 centimetrů. O několik týdnů později byl již jeho atak na historické světové maximum úspěšný, když ve Fayetteville poslal své náčiní do vzdálenosti 22.82, což je o 16 centimetrů více než zvládl Barnes v roce 1989. K tomu pak ještě Crouser přidal v únoru parádních 22.66. Momentálně mu tak patři 4 z 5 nejlepších halových světových výkonů historie. Zároveň také získal ze strany TFN ocenění již ve všech kategoriích, které tento magazín vyhlašuje. V roce 2011 byl nejlepším středoškolákem. V sezóně 2016 se stal pro změnu nejúspěšnějším univerzitním atletem a v loňské sezóně získal cenu pro nejlepšího atleta Spojených států amerických, kterou mimochodem letos obhájil, jelikož ovládl také pořadí této ankety.

Na druhém místě se umístil Crouserův reprezentační kolega Grant Holloway. Ten naprosto boural historické světové statistiky na halové šedesátce s překážkami. V každém závodě své soupeře přímo deklasoval a vytrvale útočil na halový světový rekord Brita Colina Jacksona, jenž měl hodnotu 7.30. Holloway zahájil sezónu vyrovnáním vlastního amerického rekordu, a to výkonem 7.35. V dalších závodech pak dvakrát zopakoval 7.32 a jeho chvíle přišla na mítinku World Indoor Tour v Madridu, kde prolétl rovinku s překážkami za 7.29, což bylo o setinu rychleji, než zaběhl tuto trať v roce 1994 Jackson a stal se tak novým světovým rekordmanem. Holloway má nyní v držení 5 z 10 nejlepších světových časů historie na šedesátce překážek v hale.

Bronzové umístění náleží třetímu halovému světovému rekordmanovi této sezóny, a tím je trojskokan Hugues Fabrice Zango. Reprezentant Burkiny Faso se dlouhodobě připravuje ve Francii pod vedením dnes již bývalého držitele halového světového rekordu Teddyho Tamgha. Právě jeho svěřenec Zango ho totiž o tento titul na mítinku v Aubiére připravil, když jako první trojskokan historie doskákal v hale za osmnáct metrů. Nový halový světový rekord má nyní díky němu hodnotu 18.07, čímž posunul Tamghův rekordní počin o 15 centimetrů. Další špičkový závod pak ukázal Zango ještě v Lievin, kde zapsal 17.82, což je osmý nejlepší výkon historie.

Nejlepším univerzitním atletem byl druhý rok po sobě vyhlášen tyčkař. Tentokrát se jedná o KC Lightfoota, jenž letos dokázal hned třikrát překonat americký univerzitní rekord svého předchůdce Chrise Nilsena. V prvních dvou případech se mu to podařilo po centimetrech na 594 a 595. Napotřetí to pak bylo rovných 6 metrů. Lightfoot je tak 13. tyčkařem historie, jenž se v hale přenesl přes šestimetrovou hranici.

Co se týká vyhlášení nejlepších atletů Spojených států, za suverénní dvojicí Crouser a Holloway byli ještě oceněni dva noví běžečtí kontinentální rekordmani. Donavan Brazier vylepšil hodnotu severoamerického historického maxima na osmistovce v hale na 1:44.21 a Bryce Hoppel zase získal stejný rekordní zápis na trati 1000 metrů, kterou proběhl v čase 2:16.27.

Z univerzitních atletů získali cenu ještě koulař Turner Washington, jenž vylepšil univerzitní rekord na 21.85, skokan JuVaughn Harrison, který získal nevídaný skokanský double na NCAA, když vyhrál nejprve výšku za 230 a následně i dálku za 845, což ho řadí na osmou příčku historických světových tabulek v hale a běžec Cole Hocker, jenž si z šampionátu NCAA odvezl dokonce tři zlaté medaile. Závod na jednu míli vyhrál v novém rekordu mistrovství 3:53.71 a o hodinu později nenašel přemožitele ani na trojce. O den dříve vystoupal na nejvyšší stupínek i se smíšenou běžeckou štafetou.

Petr Jelínek, foto: ČAS- Aleš Gräf

Vytisknout