přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

20. července 2020, 13:27

Crouser atakoval 23 metrů

O nejvýraznější atletický počin ve světě se o uplynulém víkendu postaral americký koulař Ryan Crouser. Padaly však i další zajímavé výkony. Zde jsou atletické highlighty posledních dní.

Marietta

Americký olympijský šampion a rekordman Ryan Crouser zazářil na mítinku v Mariettě, když o více než metr vylepšil svůj vlastní nejlepší světový výkon tohoto roku. Hned prvním pokusem poslal své náčiní do vzdálenosti 22.15, následně přidal na 22.24 a 22.73. To nejlepší si však nechal až do závěrečné série, kdy jeho koule dopadla na 22.91, čímž si sedmadvacetiletý borec posunul svůj osobní rekord z loňského MS v Dauhá o jeden centimetr a zařadil se na dělené třetí místo historických světových tabulek vedle svého krajana a přemožitele ze světového šampionátu v Kataru Joea Kovacse. Kvalitní výkon 21.08 zaznamenal také druhý Nick Ponzio.

O vylepšení vlastního nejlepšího světového výkonu roku se postarala také tyčkařka Katie Nageotteová. Doposud ho se zápisem 481 spoludržela s krajankou Sandi Morrisovou. Nyní se však v čele této statistiky osamostatnila, když se úspěšně přenesla přes laťku o hodnotě 483 centimetrů.

Papendal

Nizozemská juniorská mistryně Evropy v běhu na 400 metrů překážek Femke Bolová naznačila životní formu již před dvěma týdny, kdy si zaběhla v deštivém počasí velký osobní rekord 54.47. V Papendalu přišlo další výrazně zlepšení. Teprve dvacetiletá běžkyně zvládla trať za 53.79, což je hodnota nového nizozemského národního rekordu. Zároveň si také upevnila pozici vedoucí ženy letošních světových statistik a zařadila se na čtvrté místo historických evropských tabulek v kategorii do 22 let.

Chitose

Překvapivého vítěze měl závod mužů na 3000 metrů překážek v japonském Chitose. Stal se jím domácí závodník Ryuji Miura, který proběhl cílem vítězně v letošním nejrychlejším světovém čase a také japonském juniorském národním rekordu 8:19.37. Další špičkový výkon přidal na trati 10 000 metrů Keňan Vincent Raimoi, jenž se zařadil s časem 27:39.80 na čtvrté místo světových tabulek této sezóny.

Brest

V běloruském Brestu vyvrcholil místní atletický pohár. Také zde se přepisovala jména leaderů letošních světových tabulek, a to ve dvou disciplínách. V dálkařském sektoru předvedla nejdelší pokus této sezóny Nataša Mirončik-Ivanovová, když dolétla na 693 centimetrů. V koulařském kruhu se Aliona Dubitská dorovnala výkonem 19.27 na Portugalku Auriol Dongmoovou.

Portland

Dva nejlepší světové výkony roku na nemistrovských tratích nabídl mítink v Portlandu. V závodě na 1000 metrů ho obstarala Němka Konstanze Klosterhalfenová, která si zaběhla nové kariérní maximum 2:37.05. Na mužské šestistovce se dostal do čela statistik časem 1:15.86 Nijel Amos z Botswany.

Kingston

Jamajské sprinterské hvězdy testovaly svou formu v rámci mítinku v hlavním městě tohoto karibského ostrova. Mistryně světa ze stovky Shelly-Ann Fraser-Pryceová zvítězila tentokrát na dvojnásobné trati v čase 22.74 a je třetí v průběžných světových tabulkách. Ještě o pozici výše nyní figurují na čtvrtce překážek Ronda Whyteová a Janieve Russelová, když obě zaběhly shodně 55.40. Vítěz mužské stovky Julian Forte je s časem 10.03 druhým závodníkem letošních světových statistik na nejkratším sprintu. Úřadující dálkařský světový šampion Tajay Gayle dolétl na 813 centimetrů.

Amriswil

Na domácí půdě se dařilo švýcarským vícebojařským nadějím. Juniorský mistr Evropy z loňského roku Simon Ehammer si vylepšil svůj osobní rekord o více než 300 bodů na 8029 a stal se tak druhým desetibojařem, kterému se v této sezóně podařilo pokořit osmitisícovou hranici. Blýskl se zejména v dálce, kde skočil 811 centimetrů. Jeho reprezentační kolegyně a bronzová z loňského MEJ Annik Kalinová se též mohla těšit z posunutí kariérního maxima na 6170 bodů. Oba jsou momentálně druzí v letošních průběžných světových tabulkách.

Petr Jelínek, foto: ČAS - Aleš Gräf

Vytisknout