přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

26. prosince 2020, 10:00

Crouser a Houlihanová nej atlety v USA

Prestižní atletický magazín Track and Field News vyhlásil nejlepší atlety Spojených států za uplynulý rok. Stali se jimi koulař Ryan Crouser a běžkyně Shelby Houlihanová.

Ryan Crouser v tomto roce naprosto dominoval. Jasně zvítězil ve všech deseti závodech, do kterých nastoupil. V devíti z nich překonal hranici 22 metrů a sedmkrát vrhl 22.50 a více. V hale si vylepšil kariérní maximum na 22.60, čímž se zařadil na druhé místo historických světových halových tabulek a na světový rekord krajana Randyho Barnese ztratil jen šest centimetrů. V létě si pak posunul i hodnotu svého venkovního osobáku, když s výkonem 22.91 dělí třetí místo historických světových tabulek s dalším Američanem a svým přemožitelem z MS v Dauhá Joem Kovacsem.

Druhé místo v anketě obsadil půlkař Donavan Brazier. Ten byl druhou sezónu po sobě nejlepším světovým běžcem na trati 800 metrů. To potvrdil již v hale, kde zaběhl nový kontinentální rekord 1:44.22 a stal se pátým nejrychlejším mužem na této distanci pod střechou. Venku pak zaznamenal v Monaku nejlepší světový výkon roku 1:43.15. Pomyslný bronz připadl tyčkaři Samu Kendricksovi. Sympatický Američan se v Rouen úspěšným skokem na 601 centimetrech zařadil na sedmé místo historických halových světových tabulek. Přes šest metrů se přenesl také venku, když v Lausanne skočil 602 centimetrů. Mezi TOP 5 se vešli ještě autoři nejlepších světových výkonů na dvoustovce (19.76) Noah Lyles a trojskoku (17.57) Christian Taylor.

Mezi ženami získala ocenění nejlepší atletky Spojených států běžkyně Shelby Houlihanová. Zasloužila se o to zejména svým výkonem z mítinku v Portlandu, kde zaběhla na trati 5000 metrů nový kontinentální rekord 14:23.92. Předešlý rekordní zápis krajanky Shannon Rowburyové z roku 2016 srazila o rovných patnáct vteřin.

Druhá byla diskařka Valarie Allmanová, která vytěžila z minima maximum. Letos totiž startovala pouze v jediném závodě, ten však stál zato, když v Rathdrumu poslala své náčiní do vzdálenosti 70.15, což je nový americký národní rekord a nejlepší světový výkon roku. V historických kontinentálních statistikách se vyhoupla na čtvrté místo za trojici Kubánek. Třetí příčku si svými vysloužila autorka nejlepšího světového výkonu na čtvrtce (50.50) Lynna Irbyová. Tyčkařka Sandi Morrisová brala třetí místo. Úspěšný rok amerických běžkyň potvrdila Karissa Schweizerová, která v hale zaběhla nový kontinentální rekord na trati 3000 metrů 8:25.70. Elitní pětku uzavírá sprinterka Sha´Carri Richardsonová. V letošních světových tabulkách jí patří třetí místo na stovce (10.95) a druhé na dvoustovce (22.00).

Petr Jelínek, foto: ČAS - Aleš Gräf

Vytisknout