přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

28. října 2020, 09:20

Coleman přijde o Tokio

Americký sprinter Christian Coleman nebude moci startovat na olympijských hrách v Tokiu, jelikož dostal dvouletý distanc za porušení dopingových pravidel.

Důvodem dvouletého trestu je zmeškání tří dopingových kontrol během 12 měsíců. Čtyřiadvacetiletý halový světový rekordman na trati 60 metrů měl přitom namále už v minulém roce, když se nezdržoval při příchodu komisařů na nahlášeném místě pobytu ve dnech 8. června 2018, 16. ledna 2019, 26. dubna 2019. Tehdy se ještě trestu vyhnul díky mezeře v pravidlech. V sezóně 2019 sice po červencovém americkém šampionátu nezávodil, ale na mistrovství světa v katarském Dauhá nakonec odcestoval a vybojoval dvě zlaté medaile na stovce s se štafetou na 4 x 100 metrů.  

Další problém přišel 9. prosince 2019, kdy ho opět dopingoví komisaři nezastihli na nahlášeném místě pobytu. Tehdy se Coleman hájil tím, že byl nakupovat vánoční dárky. „Byl jsem připravený se nechat testovat. Byl jsem kousek od baráku. Nikdo mi ale nedal vědět, nikdo nezavolal. O tom, že u mě byli komisaři, jsem se dozvěděl až o den později, kdy mi přišla informace o zmeškaném testu. Koupil jsem dárky, něco k jídlo a jel domů. Byl jsem tam ještě dříve, než vypršela hodina, ve kterou jsem se měl hlásit,“ nechal se slyšet

To však nekoresponduje s tím, jaké důkazy předložili komisaři. „Ve své zprávě píší, že na Colemana čekali od 19:15 do 20:15, zatímco jeho účtenka z obchodního domu dokazuje, že platil v 20:22, a tím pádem nemohl být ve stanovenou dobu přítomen,“ uvedla Jednotka pro bezúhonnost zdůvodnění trestu.

Světový šampion si také stěžoval, že ho komisaři nekontaktovali telefonicky. „Do té doby mě pokaždé volali. Netuším, proč to teď udělali jinak, zvlášť v momentě, kdy neslyšeli jakýkoliv zvonek, když ho mačkali,“ posteskl si. S tím však neuspěl, jelikož komisaři nemají povinnost atlety v případě nezastižení telefonicky kontaktovat, ač to často dělávají. Colemanovi také příliš nepřidalo, že už byly jeho prohřešky projednávány o několik měsíců dříve. „Při předchozí příležitosti unikl trestu tím nejtěsnějším možným způsobem. Dalo by se tedy očekávat, že se z této zkušenosti poučí. Ale to se nestalo. Bohužel se dá chování sportovce v tomto případě označit přinejmenším za velmi lehkomyslné,“ uvedla AIU.

Coleman měl již od června tohoto roku pozastavenou činnost a vůči rozhodnutí AIU má možnost se do 30 dnů odvolat. „Rozhodnutí disciplinárního tribunálu utvořeného podle pravidel Světové atletiky je nešťastné a bude okamžitě napadeno u sportovního arbitrážního soudu,“ uvedl Colemanův agent Emanuel Hudson.

Momentálně platí, že byl Colemanovi udělen dvouletý distanc, kvůli kterému nebude moci obhajovat titul halového mistra světa a přijde o olympijské hry v Tokiu, kde měl patřit k největším favoritům na zlato. Distanc mu vyprší 13. května 2022, mohl by tak stihnout domácí světový šampionát v americkém Eugene.

Petr Jelínek, foto: ČAS - Aleš Gräf

Vytisknout