přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

25. září 2019, 22:39

Coe zůstává nadále hlavou IAAF

Těsně před nadcházejícím světovým šampionátem proběhl v katarské metropoli Dauhá kongres IAAF. Do čela Mezinárodní asociace atletických federací byl opět zvolen Brit Sebastian Coe.

Sebastian Coe se stal poprvé prezidentem IAAF v roce 2015, kdy v této funkci vystřídal svého senegalského předchůdce Lamina Diacka. V průběhu posledních čtyř let se soustředil na očištění královny sportu a jeho prioritou byl boj proti dopingu. Důsledkem byla na podzim roku 2015 suspendace Ruska z důvodu státem řízeného dopingu. Kromě autorizovaných neutrálních atletů, nemohou ostatní reprezentanti této země závodit na mezinárodní úrovni. „Nebyla to jednoduchá cesta. První čtyři roky byly obdobím změny. Ty další čtyři budou obdobím budování,“ nechal se slyšet bývalý vynikající britský běžec.

Coe byl znovuzvolen do funkce jednomyslně, když neměl protikandidáta a hlasovalo pro něj všech 203 členů Kongresu. „Nyní se chci zaměřit na rozvoj atletiky samotné. Musíme upravit kalendář, věnovat se jednodenním mítinkům a podívat se na roli manažerů a agentur,“ naznačil své budoucí plány bývalý světový rekordman na tratích 800 a 1500 metrů.

Na kongresu se volili také čtyři více prezidenti. Vůbec první ženou v této funkci se stala bývalá kolumbijská sprinterka Ximena Restrepová. „Je to významný moment pro mě i pro mou zemi. My ženy máme nyní více možností než dříve. V Radě už je nás osm,“ uvedla bronzová medailistka z olympijských her v Barceloně 1992 na trati 400 metrů.

Dalšími třemi více prezidenty se stali světový rekordman se skoku o tyči Sergej Bubka, Geoffrey Gardner z ostrova Norfolk a saudskoarabský princ Naváf Bin Buhammad Al Saud.

Rada IAAF je momentálně složena z 26 členů, z nichž je osm žen. Ke třinácti nově zvoleným členům se připojí ještě šest předsedů jednotlivých kontinentů a dva členové komise sportovců.

Petr Jelínek

Vytisknout