přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

31. října 2019, 18:46

Co přinesl Konvent EA v Tallinnu

Předávání cen Golden Tracks pro nejlepší atlety Evropy je součástí každoročního Konventu EA, který se konal koncem minulého týdne v estonském Tallinnu. Oceněna však nebyla pouze snaha největších atletických hvězd starého kontinentu, ale například i skvělá dlouhodobá trenérská práce koučů Lucie Plašilové a Jaroslava Jóna. V rámci konventu se pak jednalo a rozhodovalo o řadě dalších záležitostí, které se úzce týkají i české atletiky.

Trenéři Lucie Plašilová a Jaroslav Jón získali ocenění Coaching Award, což je cena za dlouhodobý přínos atletice. Kandidáty navrhují jednotlivé federace z řad svých trenérů a cenu lze získat pouze jednou za život. Ve svém držení ji mají například Dalibor Kupka, Dana Jandová, Jan Železný, Rudolf Černý, Martina Blažková, Ivo Piták, Pavel Beran či Jana Gellnerová.

Svěřenci Lucie Plašilové v posledních čtyřech letech září v mládežnických kategoriích. Kladivářka Kateřina Skypalová se pod jejím vedením stala dorosteneckou i juniorskou mistryní Evropy. Diskařská dvojčata Michal a Jakub Forejtovi pak vystoupali na letošním MEJ na stříbrný a bronzový stupínek. Jaroslav Jón přivedl do světa vrcholové atletiky čtvrtkařku Ladu Vondrovou, která vybojovala na letošním mistrovství Evropy do 22 let stříbrnou medaili na hladké čtvrtce a byla šestá na té překážkové. Postupně se prosazuje také mezi dospělými, když už za sebou má poměrně úspěšné účasti na halovém mistrovství světa a Evropy i na stejných šampionátech pod otevřeným nebem.

Hned čtyři české mezinárodní mítinky se dostaly pro příští rok do tří nejvyšších kategorií. Ostravské Czech Indoor Gala bylo zařazeno do kategorie European Indoor Premium Meeting, což je z pohledu evropských mítinku nejvyšší kategorie, ve které je pouze sedm halových mítinků. Pod otevřeným nebem je pro rok 2020 v nejvyšší kategorii Gold level nejkvalitnější mezinárodní mítink na našem území, kterým je Zlatá tretra v Ostravě. Do kategorie Bronze level pak byl zařazen další tradiční mítink Memoriál Josefa Odložila, který se koná na pražské Julisce a také mezinárodní mítink Kladno hází, jehož kvalita se zvyšuje každým rokem a letos se na něm sešla už velmi zajímavá konkurence.

Byli potvrzení také pořadatelé mezistátních utkání, kterých se pravidelně zúčastňují české reprezentační výběry. Mezistátní utkání kategorie do 22 let proběhne 18. nebo 19. července v Maďarsku. MU juniorů bude hostit 6. června Polsko. Pořadatelem dorosteneckého „mezistátka“ bude 4. července Česká republika a mezistátní utkání žactva se uskuteční 26. září též v České republice. Halové ani venkovní mezistátní utkání ve vícebojích se nejspíš v příštím roce konat nebude. Důvodem je vytíženost původního pořadatele, kterým měla být Francie, kde proběhne v Paříži evropský šampionát.

V rámci konventu se konala řada seminářů a workshopů, kterých se zúčastnili i předseda ČAS Libor Varhaník, ředitel ČAS Tomáš Janků a šéftrenér reprezentace Jan Netscher. Jednalo se o světovém rankingu, národních soutěžních programech pro děti a mládež, jak zvýšit popularitu evropských šampionátů mládežnických kategorií pro potenciální pořadatele těchto atletických podniků či zhodnocení a budoucí plány projektu DNA (dynamická atletika), který byl poprvé představen na Evropských hrách v Minsku.

Celý konvent EA pak vyvrcholil vyhlášením nejlepších atletů Evropy pro rok 2019, kde se v hlavní kategorii radovali z ocenění norský překážkář Karsten Warholm a ruská výškařka Maria Lasickeneová. Nejlepšími mladými atlety kategorie do 22 let byli vyhlášeni německý desetibojař Niklas Kaul a ukrajinská výškařka Jaroslava Mahučiková.

Petr Jelínek

Vytisknout