přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

4. února 2020, 14:04

CIG se nezadržitelně blíží

Už zítra odstartuje další ročník mezinárodního mítinku Czech Indoor Gala a při této příležitosti dnes krátce po poledni proběhl tradiční předzávodní brífink, kterého se zúčastnili atleti Zdeněk Stromšík, Jan Veleba, Simona Vrzalová, Kristiina Mäki, Diana Mezuliáníková a také světový výškařský rekordman Javier Sotomayor.

V závodě na 1500 metrů žen se můžeme těšit na kompletní trio našich elitních mílařek Simona Vrzalová, Kristiina Mäki a Diana Mezuliáníková. Na loňském ročníku Czech Indoor Gala zazářila Simona Vrzalová, když zde po napínavém souboji s Polkou Sofií Ennaouiovou vylepšila národní rekord na 4:05.73 a následně vybojovala šesté místo na halovém evropském šampionátu v Glagow. Slibně rozjetý atletický rok 2019 bohužel zbrzdilo zranění, které Simonu vyřadilo z letní sezóny. První mílařský start od HME si tak připsala o uplynulém víkendu ve francouzském Mondeville, kde doběhla druhá v čase 4:17.47 a jak sama přiznala, chvílemi si obávala, zda vůbec letošní halovou sezónu stihne. „Jsem ráda, že mohu na Czech Indoor Gala startovat. Na začátku ledna jsem tomu příliš nevěřila, protože mě stále bolela noha. Na závod se ale moc těším a věřím, že to pro nás všechny dobře dopadne,“ nechala se slyšet.

Závod netrpělivě vyhlíží také Kristiina Mäki, které se loni dařilo zejména v průběhu letní sezóny, kdy se jí podařilo kvalifikovat na světový šampionát v katarském Dauhá, kde si posunula hodnotu kariérního maxima a postoupila do semifinále. „Na Czech Indoor Gala absolvuji svůj letošní první ostřejší start. Měla jsem trošku jinou zimní přípravu, když jsem po novém roce odcestovala na jedno soustředění, tak jsem zvědavá, jak to dopadne,“ uvedla.

Velmi dobré aktuální formy ve spojení se silnou konkurencí chce využít k rychlému času také Diana Mezuliáníková. Ta o víkendu zaběhla ve Vídni letošní nejlepší český výkon 2:03.11 a nyní si konečně zazávodí i na patnáctistovce. „Věřím v rychlý závod, který pro nás pořadatelé připravili. Moc se těším na vzájemný souboj s Kristiinou a Simonou,“ dodala.

České běžkyně budou mít vskutku zdatné konkurentky v čele s rychlou Etiopankou Lemlem Hailuovou, která je semifinalistkou loňského MS a letos už v hale zaběhla 4:08.32.

Pro domácí fanoušky bude dalším velkým lákadlem také sprint na 60 metrů mužů. V něm se utkají spoludržitelé národního rekordu na stovce, kolegové z reprezentační štafety a tradiční rivalové Jan Veleba a Zdeněk Stromšík.

Zdeněk Stromšík je v ostravské hale doma a znalosti místní dráhy bude chtít využít k vylepšení svého sezónní výkonu, který má momentálně hodnotu 6.64. „Docela mě mrzí, že zrušili halový světový šampionát, na který jsme se připravovali, ale sezóna ještě nekončí. Rád bych si zítra zaběhl letošní nejrychlejší čas, tak uvidíme, na co bude,“ sdělil, s čím zítra do závodu půjde.

Podobné ambice má i zkušený sprinterský matador Jan Veleba. „Czech Indoor Gala je největším českým halovým mítinkem. Myslím si, že český sprint je momentálně na vrcholu a věřím, že můžeme se Zdeňkem oba bojovat o nejvyšší příčky. Doufám, že nám k tomu pomůže také skvělé ostravské publikum,“ vzkázal.

Kromě Stromšíka a Veleby nebude chybět ani třetí člen naší rekordní sprinterské štafety Dominik Záleský. Ze zahraničních sprinterů lze rozhodně vypíchnou Brita Olivera Brombyho, jenž si letos zaběhl nové kariérní maximum 6.65 nebo Maria Burka z Barbadosu, který umí i stovku pod deset.

Na brífinku byla přítomna také jedna z největších legend světové atletiky Kubánec Javier Sotomayor. Světový rekordman ve skoku do výšky je čestným hostem letošního Czech Indoor Gala. „Rád bych poděkoval z pozvání. Jsem rád, že tu mohu být. V České republice jsem několikrát závodil a vždy se sem s potěšením vracím. Chtěl bych všem atletům popřát zítra mnoho úspěchů,“ řekl.

Záhy po ukončení brífinku pak pod jeho dohledem proběhl trénink dětí z místních atletických oddílů a základních škol. „Rád předávám mladým atletům své zkušenosti a věřím, že jim to pomůže v dalším zlepšování,“ dodal. Spolu s ním se našim výškařským nadějím věnovali také další světové výškařské hvězdy Jamal Wilson z Baham a Priscila Frederick z Antiguy a Barbudy.

Petr Jelínek, foto: ČAS - Adolf Horsinka

Vytisknout