přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. srpna 2019, 10:08

Christian Coleman v potížích

Jeden z nejrychlejších sprinterů světa Christian Coleman čelí podezření, že se během posledního roku vyhýbal dopingovým kontrolám. Podle britského deníku Daily Mail tak Colemanovi hrozí, že by mohl přijít o mistrovství světa v Dauhá i o olympijské hry v Tokiu v roce 2020.

Coleman se měl v uplynulých dvanácti měsících třikrát vyhnout dopingové kontrole. Nasbíral tak tři černé puntíky, které by znamenaly postih. Americký sprinter se s pomocí týmu svých právníků snaží minimálně jednu ze zmeškaných kontrol zpochybnit. Pokud se mu to nepodaří, čeká ho podle pravidel americké antidopingové agentury USADA v případě prvního provinění trest až na dva roky, což by znamenalo, že by se Coleman nemohl zúčastnit nejen nadcházejícího mistrovství světa v katarském Dauhá, které proběhne na přelomu září a října, ale také olympijských her v Tokiu v příštím roce.

Kromě USADA se případem zabývá také antidopingová agentura WADA a komise federace IAAF pro bezúhonnost atletiky. Oficiální vyjádření z jejich strany prozatím chybí. Coleman měl o uplynulém víkendu startovat na mítinku Diamantové ligy v Birminghamu, ale z něj se bez bližšího vysvětlení odhlásil.

Christian Coleman platí za jeden z největších sprinterských talentů současnosti. Poprvé o sobě dal výrazněji vědět před dvěma lety na mistrovství světa v Londýně, kde si dosprintoval pro stříbrnou medaili. V nadcházející halové sezóně dokázal hned dvakrát vylepšit hodnotu halového světového rekordu. Na národním šampionátu ho posunul až na 6.34. Velmi záhy se mohl radovat z titulu halového mistra světa. Dařilo se mu také pod otevřeným nebem, když získal diamantovou trofej. Finálový závod v Bruselu opanoval v nejlepším světovém čase minulého roku 9.79, což je zároveň jeho dosud platný osobní rekord.

V letošní sezóně vede světové tabulky svým časem 9.81, kterého dosáhl v americkém Palo Altu. Vyhrál mítinky Diamantové ligy v Oslu a Eugene i americký národní šampionát. Na trati 100 metrů vede světový ranking. Letos se představil také v České republice. Na Zlaté tretře v Ostravě běžel dvoustovku, kde v těsném souboji podlehl Andre de Grasseovi z Kanady v čase 19.97.

Petr Jelínek, foto: ČAS - Aleš Gräf

Vytisknout