přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

4. října 2018, 12:19

Chodecká Challenge 2018

Přehled letošních IAAF Challenges, tedy atletických seriálu disciplín, které nejsou zahrnuty do Diamantové ligy, uzavíráme tou chodeckou, kde se radovali z primátu Ekvádorec Andres Chocho a Číňanka Shijie Qieang.

V mužské kategorii bylo pořadí velmi vyrovnané a o samotném vítězi se rozhodlo až v závěru sezóny. Jediný bod hovořil ve prospěch zkušeného Ekvádorce Andrese Chocha, jenž jich posbíral celkem 25. Základní kámen svého úspěchu položil při svém vítězství na padesátikilometrovém závodě v mexickém Monterrey. V rámci Challenge pak ještě bodoval čtvrtým místem na dvacítce v portugalském Rio Maior a také při svém triumfu na stejné distanci při Jihoamerickém šampionátu.

Zdatně mu však šlapal na paty světový šampion z loňského roku Eider Arevalo z Kolumbie. Ten v průběhu sezóny ovládl dva velké závody. Tím prvním byla dvacítka v La Coruni a z prvenství se radoval i při závěrečném závodě sezóny v čínském Su-Čou. Jeho součet činil 24 bodů. Třetí příčku obsadil Jihoafričan Lebogang Shange, jenž získal v průběhu sezóny 22 bodů a vyhrál například závod na 20 kilometrů v Monterrey. Stejný počet bodů posbíral také stříbrný medailista z mistrovství Evropy v Berlíně Španěl Diego Garcia Carrera. Tomu se v rámci Challenge dařilo hlavně v Rio Maior, kde vyhrál dvacítku a v La Coruni, když na domácí půdě došel druhý. TOP 5 uzavírá Mexičan José Leyver Ojeda, druhý muž z padesátky v Monterrey a třetí z dvacítky v La Coruni.

Mezi ženami jasně dominovala se součtem 34 bodů Číňanka Shenjie Qieang. Někdejší stříbrná medailistka z olympijských her vyhrála závody v Rio Maior a La Coruni. Při mistrovství světa družstev na domácí půdě v Tchaj-Cchangu došla druhá. O jedenáct bodů méně posbírala vítězka letošního jihoamerického šampionátu Erica De Senová z Brazílie. Další bodové zisky přidala při druhém místě v Monterrey a čtvrté příčce na světovém šampionátu v chůzi družstev.

Na třetí pozici figuruje světová rekordmanka na chodecké padesátce Inés Henriquesová. Body do Challenge však sbírala v závodech na 20 kilometrů. Na stupně vítězů vystoupala při kláních v Monterrey a Rio Mayor, kde byla shodně třetí. V La Coruni finišovala na pátém místě. Z těchto tří závodu si odnesla 22 bodů. Čtvrtá je další zástupkyně čínské chodecké školy Yingliu Wang (18 b.), které se zadařilo v závěru sezóny při závodě v Su-Čou, kde zvítězila. V Rio Mayor byla pátá. Mezi pět nejlepších se vešla ještě druhá Portugalka Ana Cabecinhaová (15 b.). Nejlepšího umístění dosáhla v La Coruni, kde vystoupala na bronzový stupínek. V Rio Mayor došla na čtvrté pozici.

Petr Jelínek, foto: ČAS - Aleš Gräf

Vytisknout