Chicago a Boston v africké režii

úterý 12. října 2021
Hned dva dny po sobě se ve Spojených státech amerických konaly velké tradiční maratony v Chicagu a Bostonu. Oběma dominovali běžci a běžkyně z afrického kontinentu. Vidět však byli i domácí reprezentanti.

Chicago

Ženský závod v Chicagu měl očekávanou vítězku. Roli hlavní favoritky potvrdila úřadující světová šampionka Ruth Chepngetichová z Keni. Závod ovládla poměrně s přehledem v čase 2:22:31 a vynahradila si tak zklamání z olympijských her v Tokiu, kde se do cíle nedostala. Kromě tohoto neúspěchu je však její maratonská bilance obdivuhodná. Od svého debutu v roce 2017 neskončila nikdy hůře než druhá. Chepngetichová před závodem pomýšlela na mnohem rychlejší čas. Však právě na této trati zaběhla před dvěma lety její krajanka Brigid Kosgeiová dosud platný světový rekord 2:14:04. Tentokrát ovšem nepřály závodnicím hlavně povětrnostní podmínky. Chepngetichovou doprovodily na stupně vítězů domácí běžkyně. Druhá byla v novém osobním rekordu 2:24:20 Emma Batesová a třetí skončila osmatřicetiletá veteránka Sara Hallová z 2:27:19.

V mužské kategorii si svůj první velký maratonský primát připsal Etiopan Seifu Tura. Čtyřiadvacetiletý borec proběhl cílem jako vítěz v čase 2:06:12. Druhý byl Američan Galen Rupp, jenž tento maraton ovládl v roce 2017. Letos si s tratí poradil za 2:06:35. Třetí byl nejrychlejší z Keňanů Eric Kiptanui (2:06:51).

Boston

Bostonský maraton má za sebou již 125. ročník. Jeho vítězem se stal Keňan Benson Kipruto, který nenašel přemožitele v čase 2:09:51 a mohl se těšit z prvního primátu na maratonu kategorie Major. Jinak se však jednalo už o jeho třetí maratonský triumf. V roce 2018 vyhrál v Torontu a na jaře tohoto roku opanoval pražský maraton. Těsný etiopský souboj o druhé místo svedli Lemi Berhanu a Jemal Yimer. Oba dělila v cíli jediná vteřina, která hovořila ve prospěch Berhana (2:10:37). Výraznou osobností závodu byl také domácí běžec CJ Albertson, jenž se záhy po startu vydal do úniku a favority držel za svými zády až do 32. kilometru. Nakonec doběhl ale až desátý za 2:11:44. Naopak vítězný Kipruto rozhodl o svém vítězství díky trháku na 35. kilometru.

Ženský závod byl jasnou keňskou záležitostí, když reprezentantky této východoafrické běžecké velmoci obsadily první čtyři místa. Svůj třetí maraton v kariéře vyhrála Diana Kipyogeiová v čase 2:24:45. Druhá doběhla nestárnoucí Edna Kiplagatová. Někdejší dvojnásobná světová šampionka ukázala, že se i ve dvaačtyřiceti letech může měřit z nejlepšími. Její čas v cíli měl hodnotu 2:25:09. Třetí skončila Mary Ngugiová za 2:25:20).