přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

9. června 2011, 16:07

Chci udělat show, zve na Odložilův memoriál jeho hvězda

Barbora Špotáková oželela start v diamantovém New Yorku a raději si v pondělí zazávodí na domovském stadionu na Julisce. Očekává pohodovější závod i další výkonnostní posun.

Hlavní hvězdou 18. ročníku Memoriálu Josefa Odložila bude nejlepší česká atletka posledních let Barbora Špotáková. „Chtěla bych letos poprvé zvítězit a ráda bych udělala pro diváky i nějakou tu show,“ přála si svěřenkyně Jana Železného. Oboje by měly usnadnit absence největší rivalek, Němky Obergföllové a Rusky Abakumovové. „Zatím to byly tři závody jako na mistrovství světa, zvlášť v Diamantové lize to je rivalita jako blázen. Když nebudu svázaná soupeřkami, chtěla bych se míň mračit a víc usmívat.“


foto: I. Roháčková

To ovšem neznamená, že proti Špotákové bude stát slabá konkurence: Australanka Kim Mickleová i Němka Katharina Molitorová už letos přehodily 63 metrů a Lotyška Madara Palameikaová se může pochlubit osobním rekordem 64.51, za nějž vyhrála minulé mistrovství Evropy mladých atletů v Kaunasu 2009.

Přesto bude pochopitelně olympijská vítězka a světová rekordmanka hlavní favoritkou oštěpařské soutěže. „Těším se, že zase přijede spousta kamarádů. Odložil je největší mítink v Praze a Juliska je jeden z nejlepších stadionů v republice. Můžu si dokonce vybrat, ze které strany se bude házet, já ale doufám, že to půjde ze startu stovky. Proti budově lázní se dobře orientuje,“ přiblížila Špotáková svůj vztah k mítinku. „A doufám, že i přidám nějaký ten centimetřík,“ přála si.

Poslední start v Eugene Špotákovou potěšil výrazně více než dva předešlé v Římě a Ostravě. „Hod byl hodně lehký,“ popisovala nejdelší pokus – hned ten první – dlouhý 64.87 metru, „pak jsem to ale začala rvát a už se mi tolik nevedlo. Foukal protivítr, i proto je podle mě kvalita výrazně lepší,“ komentovala své „kosmetické“ zlepšení v sezoně o 9 cm oproti Ostravě. „I průměr těch třech závodů je podle mě docela dobrý. Teď je potřeba, abych dala jednu, dvě rány, které poletí daleko a ne několik průměrných. Odložil je sice spíše oddechový start, ale i tak se tu podle mě dá hodit dobře.“

Důvody, proč dala domácímu startu přednost před leskem sobotního New Yorku, jsou i jiné. „Nechtěla jsem zůstávat týden v USA, to je tak doba, kdy se tam člověk aklimatizuje, a už by měl zase jet zpátky. Vím, že to tak soupeřky udělaly, ale já doufám, že mě volba varianty „na otočku“ pomůže k větší pohodě při mistrovství Evropy družstev, které je v týdnu po Odložilovi. A to je zase dost důležitý závod, nejen pro mě,“ upozornila na snahu českého týmu udržet se v Stockholmu o příštím víkendu v elitní skupině evropského šampionátu.

Motivace pro české favority
Posledním testem či bojem o pozice v reprezentaci před Superligou ME bude Odložilův memoriál i pro další domácí atlety. Mnozí si také vytýčili útoky na výkonnostní mety. Výškař Jaroslav Bába by rád překonal 230 cm, čtvrtkaři překážkáři Zuzana Hejnová a Josef Prorok 54 a 50 vteřin, sprinterka Denisa Rosolová na dvoustovce 23 s. Pro půlkařku Lenku Masnou je výzvou dvouminutová hranice, stýplařka Marcela Lustigová cílí na vlastní národní rekord 9:41.85 a pro obě by to znamenalo splnění kritérií pro MS.

Zvláštní motivaci pak přichystali pořadatelé pro Jakuba Holušu. V případě, že se mu na patnáctistovce podaří zlomit osobní rekord Josefa Odložila, přišel by si svěřenec Josefa Vedry na solidní finanční prémii. Její výši ředitel mítinku Miroslav Ševčík nechtěl zveřejnit, pouze použil úsměvné přirovnání: „Mohla by za to být luxusní týdenní dovolená někde na jachtě.“

Letošní Memoriál Josefa Odložila startuje v pondělí 13. června ve dvě hodiny předprogramem, nejprve tradičními žákovskými závody O pohár pražského primátora, a poté Dukla mítinkem. Hlavní část časového pořadu se rozběhne po páté hodině odpolední. V doprovodném programu nechybí slosování o ceny v hodnotě od třech do deseti tisíc korun. Vyhrát může nejen každý, kdo přijde na mítink, odnést si navíc nový spotřebič může ten, kdo přinese k likvidaci nějaký vyřazený.

Více informací o mítinku naleznete v rubrice Zaostřeno na.

Michal Procházka

Vytisknout