přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

11. února 2024, 21:21

Charlton světovou rekordmankou nad překážkami

Další podnik World Athletics Indoor Tour Gold se uskutečnil v New Yorku. Devynne Charlton na něm překonala halový světový rekord na šedesátce překážek. Padaly také rekordní zápisy na běžeckých distancích.

Světový rekord Švédky Suzanny Kallur našel po šestnácti letech svou pokořitelku. V New Yorku se jí stala bahamská reprezentantka Devynne Charlton, který srazila historický zápis Kallur z Karlsruhe o jednu setinu na 7.67. Ve stínu tohoto jedinečného výkonu zanikly kvalitní časy dalších závodnic. Druhá byla jamajská mistryně světa z Budapešti Danielle Williams za 7.79 a stejného času dosáhla také domácí Tia Jones. Mezi muži byl na stejné distanci nejrychlejší Američan Dylan Beard za 7.44.

Historické světové maximum se přepisovalo i v závodě mužů na dvě míle. Brit Josh Kerr překonal výkon svého legendárního krajana Mohameda Faraha z Birminghamu 2015 o 2.73 vteřiny, když si s tratí poradil v čase 8:00.67. Grant Fisher ze Spojených států amerických se stal díky času 8:03.63 třetím nejrychlejším mužem historie.

Ženský závod na 2 míle se stal kořistí mladé Etiopanky Mediny Eisy, která se blýskla novým juniorským historickým světovým maximem 9:04.39 a připsala si cenný skalp Britky Laury Muir, která byla druhá v evropském rekordu 9:04.84. Tyto dvě závodnice se seřadily na druhé a třetí příčce historických světových tabulek. Další etiopská běžkyně Melknat Wudu je díky času 9:07.12 ve stejné statistice pátá a Američance Alicii Monson náleží za kontinentální rekord 9:09.70 šestá pozice.

Yared Nuguse se před rokem právě v této hale pokoušel o překonání světového rekordu v běhu na jednu míli, který má od roku 2019 v držení časem 3:47.01 Etiopan Yomif Kejelcha. Tehdy americkému reprezentantovi chybělo ke zdolání této mety 37 setin a úspěšný nebyl ani letos. I když předvedl opět špičkový čas 3:47.83, na Kejelchu to opět nestačilo. Do TOP 10 historických tabulek se dostali další závodníci z tohoto běhu. Patří mezi ně Hobbs Kessler (3:48.66, čtvrtý) a Britové George Mills (3:48.93, šestý) s Adamem Foggem (3:49.62, devátý).

Na stejné trati žen brala triumf další domácí běžecká hvězda Elle St. Pierre. S časem 4:16.41 se vyhoupla do čela letošních světových tabulek, jelikož běžela o 95 setin rychleji, než to dokázala Etiopanka Freweyni Hailu v Ostravě. Zároveň se stala třetí nejrychlejší ženou historie na této distanci v hale. Druhá Australanka Jessica Hull zaběhla nový kontinentální rekord 4:19.03. Keňanka Susan Ejore posunula halové historické maximum své země na 4:20.03.

První ženou, která v této sezóně stlačila na šedesátce čas pod sedm vteřin, je reprezentantka ostrova Svatá Lucie Julien Alfred. Rovinku prolétla za 6.99 a o setinu tak vylepšila rekord mítinku Američanky Gail Devers.

Také při svém druhém sezónním startu překonala ukrajinská výškařka Yaroslava Mahuchikh dvoumetrovou hranici. V New Yorku zvítězila výkonem 200 centimetrů před domácí Vashti Cunningham, která se posunula na druhou příčku letošních halových tabulek za 197 centimetrů. Těm vládne právě Mahuchikh s 204 centimetrů z mítinku v německé Chotěbuzi.

Petr Jelínek, foto: Soňa Maléterová

Vytisknout