přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. června 2013, 14:39

Český tým slaví návrat mezi elitu

Výprava v Dublinu po oba dny kontrolovala vedení a první ligu mistrovství Evropy družstev ovládla se suverénním 40.5bodovým náskokem. Do Superligy je napřesrok doprovodí Švédsko a díky silnému finiši také Nizozemsko. Opačným směrem putuje Bulharsko a Švýcarsko.

Čeští atleti nasbírali za oba dny 351.5 bodů, zatímco spolupostupující Švédové 311 a Nizozemci 299. Ti v závěru rozesmutnili o pouhého 1.5 bodu Rumuny po většinu času držící pozici pro nejvyšší soutěž. Pak už s větší ztrátou následovali Portugalci (269), Finové (250.5), hostitelští Irové (242), Belgičané (236.5) a Maďaři (225). Drama se odehrávalo i o poslední příčku zajišťující záchranu na této úrovni ME, pozici těch šťastnějších si nakonec vydřeli Estonci (211) o pouhé tři body na úkor Bulharů a pět před Švýcary - oba týmy čeká v roce 2014 druhá liga.

Druhý den evropského týmového šampionátu pokračovala česká reprezentace bez velkých výpadků. Nejvíce dnes celkový triumf podpořili muži: na dvoustovce Maslák, v tyči Kudlička a oštěpu Veselý, kteří nenašli přemožitele. Stejný byl i počet druhých míst, který pro změnu výhradně zařídily ženy: na 100 m př. Škrobáková, na 1500 m Čapková a štafeta 4x400 metrů. A "medailové" umístění přidala i kladivářka Králová.

Plný bodový zisk přinesl do české sbírky Pavel Maslák, když zvládl souboj z belgickým dvojčetem Borléeovým Jonathanem a cílem proběhl za 21.10. "Čas není nic moc, i když na ty podmínky," poznamenal úřadující mistr Evropy na čtvrtce. "Zatáčka byla zabitá, je tam protivítr a člověk pak už ani do rovinky nemůže. Chtěl jsem Belgičan porazit, ale soubj to určitě nebyl lehký," dodal svěřenec Dalibora Kupky. 

Stejným způsobem přispěl také tyčkař Jan Kudlička, který jako jediný z pole zvládl 550 cm, a poté se pokoušel ještě i dvakrát o národní rekord 582 cm. "Mně osobně se skákalo velice dobře. Zkrátil jsem rozběh, protože povětrnostní podmínky byly takové všelijaké. A musím říct, že jsem to trochu podcenil tím, že jsem si doma nechal ty nejtvrdší tyče. Dneska bych je býval potřeboval," zalitoval svěřenec Boleslava Patery. 

Oštěpař Vítězslav Veselý se v soutěži zlepšoval až k 80.44 v třetí sérii, které mu stačily k triumfu nad severským triem Amb (SWE), Mätes (EST), Mannio (FIN), a poslední čtvrtý hod už tak nemusel absolvovat. "Asi to znáte z průběhu celých těch dvou dnů, jak všichni mluvili o větru a počasí. Pro nás to bylo to samé, jediné pozitivum bylo, že se po našem příchodu na stadión déšť pomalu ustával a trochu i vysvitlo sluníčko. Nicméně studený vítr dál foukal, nic extra," řekl svěřenec Jana Železného, který se navíc musel vyrovnat s tím, že kvůli nedostatku místa musel krátit rozběh. "Z toho vyplývaly ty první dva hody, které  letěly na 75 metrů. Řekl jsem si, že musím zaktivnit nohy, naběhl jsem trochu jinak a letělo to aspoň za těch 80. Jsem rád, že to stačilo na vítězství," dodal mistr Evropy z loňských Helsinek. 

Tvrdě bojovala o vítězství, nakonec se musela Lucie Škrobáková na stovce překážek sklonit v čase 13.24 (+1.3 m/s) o sedm setin před Nizozemkou Hoddeovou, která si přes podmínky daleké sprinterskému ideálu vylepšila svůj osobní rekord. "Měla jsem vyhrát, holt se tak úplně nezadařilo," prohlásila svěřenkyně Jakuba Uhra. 
Stejný dres se nakonec objevil jako jediný i před mílařkou Terezou Čapkovou, která takticky zvládla závod na výbornou a po výkonu 4:23.15 podlehla ve finiši pouze Nizozemce Kosterové (o půl vteřiny). "Myslela jsem i na vítězství, ale byla rychlá. Jinak jsem se po celý závod snažila vyhýbat kolizím, aby to nedopadlo, jako při Odložilově memoriálu," připomněla nedávný závod, při kterém kvůli pádu jen těsně nestihla limit pro MS.   
Čtvrtkařská štafeta ve složení Bartoničková, Masná, Rosolová, Hejnová bezpečně kontrolovala druhé místo o šest vteřin zpět za suverénními Rumunkami 3:30.77. "Dneska jsme běžely v trochu jiném pořadí, aby si holky odpočinuly, ale nechaly jsme nejsilnější sestavu, protože šlo i o prestiž, kterou naše štafeta má," prohlásil za kolegyně Bartoničková. 

Úvodní disciplína nedělního programu, kladivo žen, přinesla české výpravě deset bodů zásluhou Terezy Králové, která se s podmínkami poprala nejlépe v závěrečné čtvrté sérii. Čtyřkilové náčiní poslala do vzdálenosti 65.88. Jediný měřený pokus stačil favoritce soutěže Orbánové (68.57) k plném zisku pro Maďarsko.

Překážkář Martin Mazáč skončil na stodesítce čtvrtý za 13.72 (+0.8 m/s), když ve svém závodě doběhl třetí, v součtu obou běhů byl ale předstižen o dvě setiny domácím Reynoldsem. Vydařený start neděle pro Maďary potvrdil vítězstvím Baji (13.45).
Stejné národnostní složení měla pak na prvním a čtvrtém místě i osmistovka, poté co v taktickém závodě pomyslnou cílovou pásku protnul jako první Kazi (1:50.95) a za ním pro devět bodů pro Česko zafinišoval Jan Kubista (1:51.70).
Do třetice čtvrtá příčka, kterou připsala čtveřice čtvrtkařů Němeček, Lichý, Barák, Tesař, jež byla ve svém běhu druhá za Nizozemci, kteří tím stvrdili společný postup z českými a švédskými atlety do Superligy. Čas 3:10.62 byl ovšem pomalejší i než Belgičanů a především Irů (3:08.12).

Pátou příčku a tedy osm bodů přidaly k českému součtu sprinterka Kateřina Čechová i koulařka Jana Kárníková. Čechová na dvoustovce předvedla v silnějším z běhů 24.02 (+1.4) a byla k sobě kritická: "To byl výtuh jako už dlouho ne. Od osmdesátky jsem se modlila, aby bylo konec." Kárníkové se vyvedl nejlépe hned pokus v první sérii 16.02. Nejvíce radosti přinesly disciplíny Rumunsku, za něž nejlépe válčila Morosanuová (23.48) - včera za Rosolovou druhá na překážkách -, a suverénní Bulharka Mavrodějevová s 18.36.
Stejný bodový příděl pro Česko přišel i v dálce, kde Jana Korešová ve větrné loterii využila své zkušenosti a ze třech závodnic na 597 měla druhý nejlepší pokus (584). Prvenství brala estonská sedmibojařka Šadeiková, jejíž radost z triumfu za 626 cm patrně pokazila diskvalifikace na paralelní překážkové stovce.
Běžkyně Lucie Sekanová zabojovala a k utěšené bodové sbírce týmu přidala na pětce dalších sedm bodů za 16:38.47. Vítězství bralo Nizozemsko díky drtivému finiši Vastenburgové na poslední stovce (16:12.88).

Diskař Tomáš Voňavka skončil za 57.64 osmý, zvítězil překvapivě Rumun Ursu ve svém letošním maximu 63.02 o jeden a půl metru před favorizovaným Estoncem Kanterem.
Pět bodů přinesl týmu také ve stýplu Lukáš Olejníček, když doběhl v čase 9:11.66, závod ovládl s přehledem Bulhar Tsenov za 8:45.16.
Dělenou osmou příčku, a tedy 4,5 bodu získala pro tým výškařka Romana Dubnova, když zdolala napodruhé 175 cm. I zda došlo na nečekané vítězství, které na úkor Švédky Green Tregarové získala belgická sedmibojařka Thiamová, když obě zvládly nejlépe 189.
Desáté místo připsal v trojskoku Martin Vachata za pokus z druhé série 14.61 (-1.2), vítězný Nizozemec Florant takřka o dva metry více 16.49 (-1.7).
Jako jedenáctý dokončil hladkou trojku Milan Kocourek (8:25.57), v závěrečném finiši se na poslední dvoustovce prosadil Fin Sandelis, jenž byl v cíli o osm vteřin dříve než Kocourek.

"Všem zúčastněným, nejen závodníkům, ale i realizačnímu týmu, musím poděkovat. Splnili jsme očekávání, se kterým jsme sem přijeli. Dařilo se na všech frontách, všichni bojovali, nikdo nebyl poslední. Viděli jsem i v tristních podmínkách několik skvělých výkonů a vyvarovali se úplných propadáků. Věřím, že toto nastavení si udržíme i pro příští rok,"  zhodnotil šéftrenér Tomáš Dvořák.

Výsledky

Michal Procházka

Vytisknout