přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

17. října 2012, 16:39

Český nápad se dočkal evropského ocenění

Běh s holemi jako tréninkový prostředek, který dokáže výrazně snížit zatížení pohybového aparátu a současně navýšit intenzitu tréninku, upoutal odbornou komisi Evropské atletiky natolik, že mu v rámci otevřené kategorie udělila Cenu za inovativní přístup.

Netřeba se tvářit, že by s běh s holemi byl úplnou novinkou. Běžně jej i do své „suché“ přípravy zařazují lyžaři-běžci, poměrně rozšířený je i mezi vyznavači trekkingu a odvozených outdoorových aktivit. Milan KůtekAlešem Tvrzníkem se však na věc podívali z trochu odlišné perspektivy a zkoumali využitelnost běhání s holemi pro atletický trénink.
„Přišel s tím Milan, který začal s holemi běhat hlavně v méně příznivých podmínkách, když je třeba bláto nebo námraza. Kromě toho, že pociťoval větší jistotu a stabilitu, tak nabyl dojmu, že méně zatěžuje pohybový aparát. Zkusili jsme to laboratorně změřit a skutečně nám vyšlo, že rozdíl je až deset procent, což už je dosti významné. Při běžném výběhu je tak tělo ušetřeno nárazů odpovídají stovkám tun,“ popsal Aleš Tvrzník, pracovník vědeckého a servisního pracoviště tělesné výchovy a sportu Casri. „Navíc se díky zapojení horních partií těla oproti běžnému běhu výrazně zvyšuje intenzita tréninkového zatížení. Jinými slovy se za stejný čas udělá více práce, zvýší se energetický výdej,“ doplnil Tvrzník další významný faktor, který v součinnosti s dalšími dělá s běhu s holemi zajímavý tréninkový prostředek se zdravotně – preventivním rozměrem. Vhodný je také třeba při rekonvalescenci po zraněních, kdy tělo ještě není připraveno na nápor, který by mu standardní běh mohl způsobit.   

 Tvrzník s Kůtkem svá zjištění obohatili o metodické řady, jaký způsobem by se s holemi mělo běhat, aby efekt byl co nejpříznivější a svou práci zaslali k posouzení do soutěže, které pod názvem European Athletics Innowation Awards každé dva roky pořádá kontinentální atletická asociace. V konkurenci 46 projektů z 21 zení uspěli, když jim bylo přisouzeno prvenství v kategorii Open. „Mohlo by nám to pomoci v dalším rozvoji našeho projektu,“ říká Tvrzník a přidává, jakým směrem se aktuálně upíná jejich aktivita. „Ve spolupráci s firmou Leki se snažíme vyvinout speciální variantu nordicwalkingových hůlek, neboť ty běžné nemají úplně ideální zakončení a také délku. Kromě toho připravujeme metodické řady využití holí pro jednotlivé atletické disciplíny. Nejde totiž jen o běh, ale i třeba výpady, různá dynamická cvičení apod. Dokončit bychom to chtěli do konce roku,“ uzavírá Tvrzník.    

Adam Pražák

Vytisknout