přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

16. června 2003, 16:46

České národní týmy se chystají na Evropský pohár

Ve dnech 21.–22. června budou česká reprezentační družstva mužů i žen bojovat v 1. lize Evropského poháru ve slovinském Velenje.

Ženy České republiky obhajují třetí příčku z loňského roku, muži skončili těsně za branami Superligy na druhém místě za Řeckem. O čelní příčky budou obě česká družstva usilovat i letos. „Ženy by podle všech předpokladů měly bojovat s Bulharskem a Portugalskem o druhou příčku,“ prozradil ambice národního týmu žen šéftrenér ČAS Václav Fišer. Favority obou soutěží 1. ligy Evropského poháru jsou ukrajinská družstva, která se po roční odmlce hodlají vrátit do elitní skupiny.Foto: F. Macák


„Družstvo mužů teoreticky může pomýšlet i na vítězství,“ uvedl Fišer, který však zároveň konstatoval nepříjemnou ztrátu: „Účast bohužel odřekl Miroslav Guzdek, kterého trápí achilovka.“ Oštěpaře pražské Dukly v sestavě nahradí jeho oddílový kolega Petr Bělunek s loňským osobním maximem 69,80 m. Na úrovni českého týmu by se měli pohybovat Portugalci a Nizozemci.

Ženský tým České republiky se ve Velenje představí prakticky v nejsilnější sestavě. „Celkové vítězství žen je hodně vzdálené. Případné rezervy mohou nastat jedině ve zlepšení výkonnosti jednotlivých závodnic,“ uvažuje Fišer vzhledem ke statistickým prognózám. Místo ještě nedoléčené mistryně světa na 800 m Ludmily Formanové nastoupí třetí žena loňských domácích tabulek Petra Lochmanová. Formanová byla nominována do štafety na 4x400 m. Mezi největší opory ženského týmu se řadí halová mistryně světa ve skoku o tyči Pavla Hamáčková a diskařka Věra Pospíšilová. Čtyřiadvacetiletá svěřenkyně trenéra Šilhavého si letos vylepšila osobní maximum výkonem 66,66 m a do Velenje pojede obhajovat loňské prvenství v závodě Evropského poháru. V běžeckých disciplínách se mnohé očekává od Andrey Šuldesové, která po dlouhé přestávce vlétla do letošní sezony ve velkém stylu. „Andrea mi dělá radost. Kvalitní výkony letos předvedla na 1500 i 3000 metrů,“ těší se Fišer. Šuldesová ve Velenje poběží 3000 metrů a k úspěchu na Evropském poháru jí nahrává také čerstvá zkušenost z týmové soutěže, Poháru mistrů evropských zemí ve Valencii.  

Složení českého týmu mužů pro Evropský pohár je celkově vyrovnané. Mezi opory patří jak zástupci technických disciplín, tak běžci. „Těší mě aktuální forma Jirky Mužíka, také ke krátkým sprintům vzhlížím s optimismem,“ sdělil Fišer. Pro oba nejkratší sprinty je nominován Jiří Vojtík, který si před dvěma týdny v Praze na Julisce vylepšil osobní rekordy na 100 (10,36) i 200 metrů (20,76). Životní formu potvrdil uplynulý víkend, kdy na 200 m dosáhl času 20,90. Současnou kvalitu českých běžců by měl potvrdit také mílař Michal Šneberger. „Letos závodí vynikajícím způsobem. Se svým závěrem má určitě ambice na prvenství v běhu na 1500 metrů,“ nešetřil optimismem Václav Fišer. Závodník pražské Dukly Štěpán Tesařík se představí na 400 m překážek, kde dostane přednost před českou jedničkou a svým tréninkovým partnerem Jiřím Mužíkem. Jeho zkušenější kolega se ve Velenje představí na hladké čtvrtce a ve štafetě 4x400 m. Štafeta v pravděpodobném složení Václav Bláha, Jan Mazanec, Štěpán Tesařík, Jiří Mužík bude rovněž velice silná.

Nadějemi na zisk plného počtu bodů pro český tým v technických disciplínách rozhodně budou výškař Tomáš Janků a tyčkař Adam Ptáček. Český rekordman ve skoku o tyči svou formu z letošní halové sezony teprve hledá, ale snad právě start na Evropském poháru pro něho bude odrazovým můstkem k zpět vysokým laťkám. Tomáš Janků, prototyp nezlomného bojovníka, se kromě svého závodu bude starat o dobrou atmosféru v družstvu. „Je to vyloženě týmový hráč,“ uvedl šéftrenér Fišer na adresu osmadvacetiletého výškaře, „pokaždé dokáže vymyslet nějakou legraci, při níž se družstvo dá vždycky dohromady.“ O přední umístění budou usilovat také koulař Petr Stehlík, diskař Libor Malina či zkušený kladivář Pavel Sedláček.

Česká výprava na Evropský pohár ve Velenje odlétá ve čtvrtek 19. června v 19 hodin z ruzyňského letiště. Samotné závody pak probíhají po oba víkendové dny a vyvrcholí v neděli 22. června okolo 18,30 hodin.

Družstva 1. ligy EP 2003 – MUŽI
Česká republika
Bulharsko
Izrael
Nizozemí
Portugalsko
Slovensko
Slovinsko
Ukrajina

Družstva 1. ligy EP 2003 – ŽENY
Česká republika
Bulharsko
Jugoslávie
Nizozemí
Portugalsko
Slovensko
Slovinsko
Ukrajina

Tomáš Klement

Vytisknout