České naděje odcestovaly do Buenos Aires

úterý 2. října 2018
Česká výprava nabrala směr Buenos Aires, kde se odehrají třetí Letní olympijské hry mládeže. Nebudou chybět ani čeští atleti. Do bojů by mělo zasáhnout patnáct našich reprezentantů včetně medailistů z ME do 17 let v Györu Barbory Malíkové a Jiřího Pechara.

Největší českou nadějí by měla být dorostenecká mistryně světa i Evropy na 400 metrů Barbora Malíková. Svěřenkyně trenérky Jany Gellnerové vybojovala na ME v Györu zlatou medaili v novém národním rekordu své kategorie 52.66. K tomu přidala český dorostenecký rekord i na dvojnásobné trati. Ten má nyní díky ní hodnotu 2:03.51. Že umí opavská atletka uspět i ve světové konkurenci, dokázala před rokem v Nairobi, kde se stala dorosteneckou mistryní světa. Také v Buenos Aires bude patřit mezi hlavní kandidátky na některý z cenných kovů.

Poměrně vysoko by mohl pomýšlet také Jiří Pechar. I jemu se na evropském dorosteneckém šampionátu v Maďarsku dařilo. Zvolil náročnou kombinaci dvoustovky se stodesítkou překážek a vedl si na výbornou. Ve finále na 200 metrů si doběhl pro bronzovou medaili a v průběhu soutěže vylepšit český dorostenecký rekord na 21.23. Nedaleko za národním historickým maximem zaostal také na překážkách, kde mu k tomu časem 13.76 chybělo šest setin a obsadil celkové šesté místo.

Bez šancí nemusí být ani další finalisté z nedávného ME do 17 let. Stýplař Ondřej Hodboď se v evropské konkurenci umístil jen těsně pod stupni vítězů na čtvrté příčce. Pátá místa vybojovali dálkař Tomáš Kratochvíl a také příjemné oštěpařské překvapení této sezóny Martin Florian. Šesté skončily Linda Suchá v dálce, Ivana Koktavá v oštěpu a Kristýna Korelová na čtvrtce překážek. Do elitní osmičky se v Györu vešly ještě sedmá dvoustovkařka Barbora Šplechtnová a stejného umístění dosáhla výškařka Bára Sajdoková.

Půlkař Jakub Davidík se sice na ME do finále neprobil, když skončil desátý, ale s letošním maximem 1:52.71 může rozhodně výrazně promluvit do celkového pořadí. Vynikající formu prokazuje v posledních závodech sprinter Tadeáš Formánek, jenž na nedávném MČR družstev zaznamenal skvělý čas 10.72.

Patnáctičlennou sestavu pak doplňují ještě tyčkařka Veronika Šebáková, půlkařka Denisa Folková a sprinterka Tereza Marková. Poslední dvě jmenované se podílely na zisku dívčího štafetového stříbra na evropském šampionátu v Györu.