přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

4. června 2021, 14:29

České atlety čeká nabitý víkend

Z pohledu české atletiky nás o nadcházejícím víkendu čekají dva vrcholy, kterými jsou Evropský pohár v běhu na 10 000 metrů a mistrovství České republiky ve vícebojích. Čtvrtkařka Lada Vondrová se představí na mítinku WACT v nizozemském Hengelu.

Evropský pohár v běhu na 10 000 metrů – Birmingham

Sobotního Evropského poháru v běhu na 10 000 metrů na dráze v britském Birminghamu se zúčastní celkem 111 atletů z 26 zemí. Mezi nimi budou i čtyři česká želízka v ohni. V závodě žen nás budou reprezentovat maratonské olympioničky Marcela Joglová a Tereza Hrochová. Lepším osobním rekordem se může zatím pyšnit Tereza Hrochová, která letos vybojovala na mistrovství ČR na dráhové desítce stříbro v čase 33:53.78. Joglová brala stejný cenný kov o rok dříve, když si ve Slavkově u Brna zaběhla kariérní maximum 34:22.05. Pro obě se jedná o premiéru na Evropském poháru.

Favoritky však musíme hledat někde jinde, a to hlavně v sestavě domácí reprezentace. Nejvyšší ambice bude mít jistě druhá žena letošních evropských tabulek s osobním rekordem 30:58.94 a stříbrná medailistka z posledního ME na poloviční trati Eilish McColganeová, kterou doplňují čerstvá halová mistryně Evropy na trojce Amy-Elioise Markovcová a Jessica Juddová. Obě závodnice letos zaostali v americkém Irvinu časy 31:25.91 a 31:25.98 necelou vteřinu za ostrým limitem pro olympijské hry v Tokiu. Mezi kandidátky na pódiové umístění patři také albánská rekordmanka Luiza Gegaová nebo vícemistryně Evropy do 22 let na pětce Němka Miriam Dattkeová. Na dvojnásobný triumf v rámci EP své reprezentační kolegyně Lonah Chemtai Salpeterové se pokusí navázat naturalizovaná Izraelka Selamawit Teferiová.

Jednoznačně největší hvězdou mužského klání je dvojnásobný olympijský šampion a trojnásobný mistr světa na této distanci Brit Mohamed Farah. V Birminghamu absolvuje svůj první závod na 10 000 metrů od finále mistrovství světa v Londýně 2017. Na startu budou také další dva britští olympijští limitáři Marc Scott (3. muž letošních světových tabulek s časem 27:10.41) a Sam Atkin (27:26.58). Papírové předpoklady favorizují také posledního mistra Evropy Francouze Morhada Amdounioho a stříbrného z téhož závodu Bashira Abdiho z Belgie. Nejsilnějšími zástupci španělské běžecké školy budou mistr Evropy kategorie do 22 let na této trati z roku 2017 Carlos Mayo a Juan Antonio Pérez, jenž byl na Evropském poháru třikrát stříbrný, a to v letech 2015-2017.

V této nabité konkurenci budou sbírat cenné zkušenosti čeští závodníci Jáchym Kovář a Marek Chrascina. Oba jsou svým zaměřením hlavně stýplaři a dráhová desítka pro ně bude velkou výzvou. Jáchym Kovář ji naposledy běžel v roce 2016 za 32:18.97. Zkušenost Marka Chrasciny je o něco čerstvější, a to ze sezóny 2018, kdy zvládl tuto trať v čase 32:33.71.

Mistrovství České republiky ve vícebojích – Třebíč

Třebíč bude o nadcházejícím víkendu hostitelem domácího republikového šampionátu ve vícebojích. V kategorii žen se dá očekávat poměrně vyrovnaný boj o cenné kovy. Loňský titul obhajuje Jana Novotná, která bude usilovat již o svůj třetí primát na vícebojařském MČR mezi dospělými. Na halový titul z pětiboje se pokusí pod otevřeným nebem navázat Dorota Skřivanová, u které se dá očekávat výrazné posunutí osobního maxima. Na stupně vítězů by se ráda vrátila také Anna Kerbachová. Ta byla letos v hale bronzová. Stejnou medaili z loňského venkovního šampionátu bude obhajovat Barbora Zatloukalová. Těsnou porážku z tohoto závodu se jí pokusí vrátit Denisa Majerová.

V mužském desetiboji je hlavním favoritem Ondřej Kopecký, který loni přišel o titul, když byl po sedmi disciplínách v jasném vedení, ale následně nezaložil v tyči, čímž skončily jeho naděje na dobrý výsledek. Z desetibojařského šampionátu má zatím ve sbírce jeden bronz z roku 2019. Je také halovým sedmibojařským mistrem z této sezóny. Na svá pódiová umístění z minulého roku se pokusí navázat stříbrný Vilém Stráský a bronzový Petr Urbánek. V závodě juniorů bude jistě velmi zajímavé sledovat Františka Doubka.

Hengelo

V nizozemském Hengelu se v neděli koná zlatý mítink World Athletics Continental Tour. Jedinou českou zástupkyní by měla být čtvrtkařka Lada Vondrová, pro kterou to bude po Šamoríně teprve její druhý letošní start na trati 400 metrů.

Petr Jelínek

Vytisknout