přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

18. prosince 2020, 12:25

Česká stopa ve světové fotosoutěži

V rámci světového atletického gala v Monaku se každoročně vyhlašují také výsledky fotografické soutěže. Letos se mezi nominovanou třicítkou objevil snímek Eduarda Erbena.

„Nějak mi to přišlo do mailu, tak jsem se přihlásil,“ říká Eduard Erben, který jako fotograf působil na řadě olympiád a v posledních letech jeho obrázky najdete také v médiích ČAS. Do soutěže mohli autoři přihlásit jedinou fotografii, Erben vybral snímek z halových závodů veteránů v Jablonci. „Veterány moc nikdo nefotí, jsou lehce stranou, já se jim věnuju už osm let,“ vysvětluje svou volbu.

V pětičlenné porotě, která vybírala vítěze, měli převahu odborníci na fotografii, Raquel Cavaco Nunesová (mj. foto-komisařka ve WA od 2013), Ivo Gonzalez (sportovní fotograf se zkušenostmi z 5 OH a 7 MS ve fotbale) a Bob Martin (vítěz soutěže sportovních fotografů v roce 2017). V porotě však také zasedli členové komise atletů WA Katerina Stefanidiová a Thomas Röhler.

Erbenův snímek se do výběru nedostal, mezi třiceti zveřejněnými na webu WA v sekci Awards jej však najdeme hned za finalisty.

Finálovou trojici tvoří snímek Philippa Millereau, na němž je koulařka Amanda Ngandu-Ntumbaová při halovém mistrovství Francie v Liévin …

… Pontus Orre zachytil muže sledujícího Armanda Duplantise při mítinku (bez diváků) ve švédském Karlstadu …

… vítězem se však stala fotografie dětí při krosu v Eldoretu, jejímž autorem je Michael Steele. „Byl jsem v lednu v Keni kvůli něčemu jinému, ale všiml jsem si konání těchto závodů. Ohromilo mě nadšení dětí a všech zúčastněných a bylo fajn vyfotit něco jiného než běžnou akci na velkém stadionu. Jen to ukazuje, že udělat dobré obrázky můžete kdekoli,“ nechal se slyšet Steele, jenž se focení sportu věnuje přes třicet let a atletiky pro Getty Images od roku 1999.

Jeho český kolega Eduard Erben by z širšího výběru 30 snímků sáhl po jednom ze čtyř, které zachycují Mondo Duplantise (mimochodem tyčka je námětem dokonce 10 fotek, tedy celé třetiny). „Tahle fotka má všechno, emoce, radost, výkon... A je kompozičně i technicky dobrá,“ říká Erben na adresu obrázku Pawla Skraby z mítinku v Toruni, kde s Duplantisem slaví rekord kolegové Karalis a Wojchiechowski.

Michal Procházka, titulní foto: Eduard Erben

Vytisknout