přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

3. června 2021, 20:22

Česká stopa v St. Pöltenu

Hned několik českých reprezentantů se představilo na mítinku v rakouském městě St. Pölten. Dařilo se zejména sprinterům.

Maximálně spokojena mohla jistě být na stovce překážek Helena Jiranová. Již v rozběhu zaznamenala čas 13.31, čímž si vylepšila osobní rekord z roku 2017 o pět setin. Jeho další posunutí pak přišlo ve finále, kde finišovala jako čtvrtá v letošním nejlepším českém výkonu 13.19. Tímto časem se stala šestou nejrychlejší překážkářkou české historie. Zvítězila jamajská favoritka Megan Tapperová, která jako jediná stlačila svůj čas pod 13 vteřin. Vyhrála za 12.87.

Zdeněk Stromšík na stovce nejprve s přehledem postoupil z rozběhu. Ve finále pak využil zaváhání Turka Ramila Gulieva, který byl diskvalifikovaný za ulitý start a dosprintoval si pro triumf v sezónním maximu 10.32.

V rozbězích na 100 metrů řen si svyůj letošní prvnís start pod otevřeným nebem odbyla Klára Seidlová. Cílem proběhla v čase 11.59. Spolu s ní se skvěle vyvezla Johana Kaiserová, která zaznamenala 11.63. Oběma bohužel foukal až příliš silný vítr do zad. Ve finále už byla jeho podpora regulérní a parádních sprinterských podmínkem využila k výraznému vylepšení osobního rekordu Kaiserová, když si kariérním maximum srazila až na 11.58, díky čemuž se kvalifikovala na mistrovství Evropy do 22 let. Zároveń se dostala do čela letošních národních tabulek. Seidlová doběhla s vypuštěným závěrem za 11.10. Vyhrála Běloruska Krystina Tsimanovská za 11.22. Ve finále-B byla při svém prvním startu po zranění druhá nejrychlejší Marcela Pírková za 11.98.

Vydařený vstup do letní sezóny měl také výškař Jakub Bělík, jenž si vytvořil nový osobní rekord pod otevřeným nebem 212 centimetrů, což je B-limit pro start na MEJ v Tallinnu. V celkovém hodnocení nestačil pouze na suverénního Jamala Wilsona z Baham (221). Nový osobní rekord 53.37 si z Rakouska přiveze i diskař Petr Procházka. O nejkvalitnější výkon celého mítinku se postarala domácí diskařská hvězda Lukas Weisshaidinger, který dominoval za 67.76. Koulařka Katrin Brzyszkowská byla druhá výkonem 14.73. Nad její síly byla jen národní rekordmanka Guineje-Bissau Jessica da Silvaová (16.99).

V závodě na 800 metrů žen zvítězila Vendula Hluchá v čase 2:08.63 před Pavlou Štoudkovou, která proběhla cílem za 2:09.72.

Výsledky

Petr Jelínek

Vytisknout